මහින්ද වැඩ බැරි අදක්ෂයෙක් …ඔහු ජාත්‍යන්තරයට බියවී බලය හැරදා පලා ගියා …මම මුළු ජාත්‍යන්තරයම දින්නා

1

කිසිදු ආකාරයකින් වත්මන් රජය මාතෘ භූමිය පාවාදී නැති බවත් ,පසුගිය නායකයින් ජාත්‍යන්තරයට මුහුණ දීමට නොහැකිව මෙය අත්හැර පලා ගිය බව ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන පවසයි . තමන්ට තවත් අවුරුදු දෙකක් බලයේ රැදි සිටීමට ඉඩ ප්‍රස්ථාව තිබියදී , තමන්ට බලය එපා යැයි කියමින් මෙලෙස පලා ගිය ලෝකයේ එකම රාජ්‍ය නායකයා මහින්ද රාජපක්ෂ බව ඔහු සදහන් කලා . මේ ආර්ථික අර්බුධයට මුහුණ දීමේ නොහැකියාව , ජාත්‍යන්තරයෙන් ආ ප්‍රශ්නවලට මුහුණ දීමේ නොහැකියාව , රට තුළ සංහිදියාව ගොඩ නැගීමට ඇති නොහැකියාව නිසා ඔහු අවුරුදු 02 ක් , කලින් මැතිවරණයකට ගිය බවයි ජනාධිපතිවරයා පෙන්වා දුන්නේ . නමුත් තමන් මෙරට ජනාධිපතිවරයා ලෙස ඒ කාර්යභාරය ඉටු කරමින් රටක් ලෙස ජයග්‍රහණය කරා පියනගන බවද ජනාධිපතිවරයා වැඩිදුරටත් කියා සිටියා.

අද තමන් ප්‍රමුඛ වත්මන් ආණ්ඩුවට මේ අභියෝගය ජය ගැනීමට ශක්තිය පවතින බවත් , ඒ අභියෝගය ජයග්‍රහණයෙන් කෙළවර කරන බවද ජනාධිපතිවරයා ඉතා වගකීමෙන් කියා සිටියා.

“කෙනෙක් අහන්න පුළුවන් අවුරුදු දෙක තුළ අපි මොණවාද කලේ කියලා.දුටුගැමුණු රජතුමා වකුටුවෙලා නිදා ගෙන ඉන්නකොට , මව ගිහින් ඇහුවා ..ඇයි ඔය විදියට වකුටු වෙලා ඉන්නේ කියලා ? එවිට දුටුගැමුණු කුමාරයා කිව්වේ මේ රටේ උතුරේත් -දකුණේත් තත්වය නිසා මම මේ විදියට ඉන්නවා .මගේ දෑත් දෙපා දිග හරින්න හැකි දවසක් ගැන මම හිතනවා කියලා . 2015 ජනවාරි මාසේ 08 වෙනිදා මේ රටේ රාජ්‍ය පාලනයේ නායකින් වගේම ජනතාවට එදා දුටුගැමුණු කුමාරයා හිටපු විදියටම ඉන්න වෙලා . ජාත්‍යන්තර වශයෙන් අතපය දිග හරින්න පුළුවන්කමක් තිබුණේ නෑ .

මේ වසර දෙක තුළ මාධ්‍යවේදීන් කිසිවෙක් මහපාරේ මැරිලා හිටියේ නෑ . මේ රටේ කිසි මාධ්‍යවේදියෙක් රට හැර දාලා ගියේ නෑ . නිදහස ,ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ,සතුට භුක්ති විදපු ආකාරය ගැන කියපුවාම මේ වසර දෙක , මාධ්‍ය නිදහසට මහෝඝයක් . මාධ්‍ය නිදහස දොරේ යෑමක් . හරියට අවුරුදු 15,16 ක තරුණ දරුවෙක් , දගලනවා වගේ .දී ඇති නිදහස පරිණතවූ විට , මාධ්‍ය යහපත් විනයක් ඇතිවෙයි කියලා මම විශ්වාස කරනවා .

අපි සියල්ල රට වෙනුවෙන් කැප වෙමු .අපිට ගොඩ එන්න පුළුවන් . තවම එකගතාවයක් ,සම්මුතියක් ස්ථිරවම ලියා නීත්‍යානූකූලව ඇති කරගෙන නැති හම්බන්තොට සංවර්ධන කර්මාන්තපුරය පිළිබද මහා උද්ඝෝෂණ කරනවා.සමහරු කැරලි ගහන්න එනවා .

අගමැතිතුමනි ,හම්බන්තොටට ඒ කර්මාන්ත එපා නම් , ඒක මට පොළොන්නරුවට දෙන්න .මම ලෑස්තියි පොළොන්නරුවෙන් ඒ ඉඩම් දෙන්න . මේ කිසිම තැනක මේ භූමිය පාවා දීලා නෑ ”

ඊයේ (08) සිය පදවි ප්‍රාප්තියෙන් දෙවසරක් ගතවීම නිමිති කොට කොළඹ බණ්ඩාරනායක අනුස්මරණ ජාත්‍යන්තර සම්මන්ත්‍රණ ශාලාවේ පැවති උත්සවය අමතමින් ජනාධිපතිවරයා මේ බව කියා සිටියා .