මීළග ජනාධිපතිවරණය 2021 දී …ශ්‍රිලනිප අපේක්ෂකයා ජනපති සිරිසේනමයි …සිරිසේනගෙන් තොර නායකයෙකු ගැන සිතනු බෑ !

0

මීළග ජනාධිපතිවරණය පැවැත්වෙන්නේ 2021 දී බවත් , එහිදීද ශ්‍රිලනිප නියෝජනය කරමින් ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා ලෙසට මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ඉදිරිපත් විය යුතු බවට ශ්‍රිලනිපය ඒකමතිකව තීරණය කර ඇති බව අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකර පවසනවා . ඊයේ (11) ශ්‍රිලනිප ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවට එක් වෙමින් ඔහු මේ බව කියා සිටියා .

මේ මාධ්‍ය හමුව සදහා , ෆයිසර් මුස්තාෆා සහ විජිත් විජයමුණි සොයිසාද එක්වී සිටියා . ඔවුන් දිගින් දිගටම දැඩි ලෙස කියා සිටියේ ඉදිරි මැතිවරණයේදී ශ්‍රිලනිපයේ ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා මෛත්‍රිපාල සිරිසේන බවයි .

මේ අතර හම්බන්තොටදී පසුගියදා පැවති විරෝධතාවය සම්බන්ධයෙන්ද ඇමති විජිත් විජයමුණි සොයිසා අදහස් පල කලා .ඔහු කියා සිටියේ ,තමන් එදින තමන්ගේ ජිවීතය බේරා ගත්තේ ඉතාම අමාරුවෙන් බවයි . විරෝධතාකරුවන් ගෙවල් අස්සෙන් පැමිණි බවත් , තමා එදින ඒ විරෝධතාකරුවන්ට හසුවූවා නම් “අප්පච්චි මළෝ ” යැයි කියූ නිසා තමා ඉතුරු කරන්නේ නැති බවද ඔහු සදහන් කලා .

තමා අදාළ රැස්වීම් භූමියට ගියේ කැලෑ පාරකින් බවත් මුලින්ම ප්‍රහාර එල්ල කලේ විරෝධතාකරුවන් බවත් පසුව එතැන සිටී පිරිසද ප්‍රතිප්‍රහාර එල්ල කල බවද ඔහු සදහන් කලා . ඇතැම් ස්වාමින් වහන්සේලාගේ හැසිරීම අනුමත කල නොහැකි බවත් “ශ්‍රමණ වේශ ධාරින් ” පිරිසක් ඉතාමත් නොසන්සුන් ලෙස මෙතැන කලබල කල බව අමාත්‍යවරයා වැඩිදුරටත් කියා සිටියා.

මේ අතර මීලග ජනාධිපතිවරණයේදී මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා ලෙස ඉදිරිපත් කිරීම සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍යවේදීන් අමාත්‍යවරුන්ගෙන් දිගින් දිගටම ප්‍රශ්න කලා .

මාධ්‍යවේදීන් විමසා සිටියේ “ජනාධිපතිතුමා බලයට එන්නේ එතුමා එක ධූර කාලයයි ජනාධිපති ධූරයේ කටයුතු කරන්නේ කියලා ?”  යැයි ප්‍රශ්න කලා .

ඒ සදහා පිළිතුරු ලබා දෙමින් දයාසිරි ජයසේකර කියා සිටියේ ඒ මතය මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ මතය බවයි . මෙය ශ්‍රිලනිපයේ මතය බව ඔහු වැඩිදුරටත් සදහන් කලා .

මෙය මධ්‍යම කාරක සභාවේ තීරණයක් බවත් එය ප්‍රතික්ෂේප කිරීමට මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට හැකියාවක් නැති බව ඇමති විජිත් විජයමුණි සොයිසා කියා සිටියා . ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේනට එජාප ඡන්ද පමණක් නොව ශ්‍රිලනිප ඡන්දත් හිමිවූ බවත් , මේ මොහොතේ මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා උච්චායනය වෙමින් පවතින බවද ඔහු සදහන් කලා .

මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ඉදිරියේදී කටයුතු කල යුත්තේ රටේ ජනාධිපතිවරයා වශයෙන් නොව ශ්‍රිලනිප නායකයා ලෙස බවත් අමාත්‍ය ෆයිසර් මුස්තාෆා මේ මාධ්‍ය සාකච්ඡාවේදී පැවසුවා .

මේ මොහොතේ ශ්‍රිලනිප ජනාධිපතිවරණයට තරග කල හැකි කිසිදු නායකයෙකු නැති බවත් ඒ නිසා මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් විය යුතු බව ඇමති දයාසිරි ජයසේකර දිගින් දිගටම පැවසුවා .