මෙදා අවුරුද්ද කන්න නෙමේ ලෙව කන්න … පඩි ගෙවා ගන්න බැරුව මහා අවුලක් ?

3

සිංහල දෙමළ අළුත් අවුරුද්ද නිමිත්තෙන් අප්‍රේල් මස වැටුප සහ අවුරුදු අත්තිකාරම් මුදල යන දෙකම අප්‍රේල් 10 ගෙවීමට තිබීම නිසා රජය විශාල මූල්‍ය අර්බුධයකට මුහුණදී තිබෙන බව ආණ්ඩුවේ ආරංචි මාර්ග සදහන් කරනවා.

ඒ සදහා භාණ්ඩාගාරයෙන් මුදල් ඉල්ලුම් කලද මේ වන තෙක් ඒ මුදල පියවා ගැනීම සදහා මහ බැංකුවේ ණය දෙපාර්තමේන්තුව යහපත් ප්‍රතිචාරයක් මුදල් අමාත්‍යාංශයට ලබාදී නැති බවද වැඩිදුරටත් වාර්තා වේ .පවතින අර්බුධය හමුවේ එයට විසදුම් වශයෙන් මුදල් අච්චු ගැසීම හෝ වැඩි පොලියකට භාණ්ඩාගාර බිල්පත් නිකුත් කිරීමට භාණ්ඩාගාරයට සිදු විය හැකි බැවින් එවැනි තාවකාලික විසදුම් ලබා දීම නිසා පොලි ප්‍රතිශත ඉහළ යාමත් උද්ධමනය ඉහළ යෑමත් සිදු විය හැකි බව ආර්ථික විශ්ලේෂකයන් පෙන්වා දෙනවා.

පසුගිය ජනවාරි ,පෙබරවාරි ,මාර්තු යන මාසවලදී රාජ්‍ය වියදම් පියවා ගැනීමට මුදල් නොමැතිකම නිසා අළුතින් මුදල් මුද්‍රණය කිරීමට මහ බැංකුව පියවර ගත් අතර ඒ හේතුව නිසා රටේ ජීවන වියදම දරා ගත නොහැකි ලෙස ඉහළ යෑමක් දක්නට ලැබුණා.

උත්සව සමයේදී ඒ මූල්‍ය අර්බුධය ඉතා දරුණු ලෙස රට හමුවේ ඇති බව ආර්ථික විශ්ලේෂකයන් පෙන්වා දෙනවා . මේ සදහා සාර්ථක වැඩපිළිවෙලක් ක්‍රියාත්මක කිරීමට රජය කටයුතු නොකළහොත් උද්ධමනය ඉහළ ගොස් භාණ්ඩ මිල ඉහළ යනු ඇති බවට ආර්ථික විශ්ලේෂකයන් අනතුරු අගවනවා. මේ වන තෙක් රාජ්‍ය සේවකයන් සදහා අප්‍රේල් වැටුප් පියවීම සහ අවුරුදු දීමනා ලබා දීමට මුදල් සොයා ගැනීම සදහා නිසි ආදායම් මාර්ගයක් , රජයට නොමැති අතරම,ඒ හේතුවෙන් ආණ්ඩුව තුළ දැවැන්ත අර්බුධයක් හට ගෙන ඇති බවයි වාර්තා වන්නේ.

මේ අතර ඩොලරයට සාපේක්ෂව රුපියල කඩා වැටීම නිසා මූල්‍ය අර්බුධය තවත් තරුණු මට්ටමකට වැටෙණු ඇති බවට ආර්ථික විශ්ලේෂකයන්  පෙන්වා දෙනවා .මේ හේතුවෙන් ආනයනික භාණ්ඩ මිල ඉහළ යෑමත් , සිදු වෙනු ඇති බවත් ඒ හරහාද උද්ධමනය ඉහළ අගයක් ගනු ඇති බවට ආර්ථික විශ්ලේෂකයන් කරුණු අනාවරණය කරනවා .3 COMMENTS

 1. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m satisfied to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much indisputably will make sure to do not disregard this website and give it
  a look on a continuing basis.
  Sac Longchamp Tour Eiffel Prix

 2. Howdy! I know this is sort of off-topic however I had to ask.

  Does building a well-established blog like yours take a
  lot of work? I’m completely new to writing a blog however I do write
  in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will
  be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if
  you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!
  fotbollströjor

Comments are closed.