කුණු කන්දට රසායනික ද්‍රව්‍යක් මුසු කරලා …පුපුරා ගියේ ඒ නිසා

0

මීතොටමුල්ල කුණු කන්ද නාය යෑම කොළඹ නගර සභාව කුණු කන්දට ඉසින ලද රසායන ද්‍රව්‍යයක්‌ නිසා සිදු වූවක් බව ඒ අවට ප්‍රදේශවාසින් චෝදනා කරනවා.

කුණු කන්ද නාය යෑමට මාසයකට පෙර ගිනි නිවන හමුදාවේ බවුසර්වලින් පැමිණි පිරිසක් රසායන ද්‍රව්‍යයක්‌ කුණු කන්දට ඉසිනු ආකාරය සියැසින් දුටු බව පවසන ප්‍රදේශවාසීන් ඒ සදහා විරෝධය පෑ බවද පවසනවා. රසායනික ද්‍රව්‍ය ඉසීම තුළ ලෙඩ රෝග වැළදෙතැයි බියක් පවතින බවට එහිදී ප්‍රදේශවාසින් ප්‍රකාශ කලද එල්ල වූ දැඩි විරෝධය හමුවේ කොළඹ නගර සභාවෙන් එවූ පිරිස පවසා ඇත්තේ ,ඉසින ලද රසායනිකය හරහා කුණු ඉතා ඉක්මණින් දිරා පත් වන බවයි.

කෙසේ වෙතත් මේ රසායනික ද්‍රව්‍ය කුණු කන්දට එක් කිරීම නිසා කුණු කන්ද මතින් වහනය වන දුර්ගන්ධය නැතිව යන බවත් එය ජිවිත වලට කිසිදු තර්ජනයක් නැති බවටද ඔවුන් වැඩිදුරටත් පවසා ඇත.නමුත් ප්‍රදේශවාසින් දිගින් දිගටම ඉල්ලා ඇත්තේ කුණු කන්දට රසායනික ද්‍රව්‍ය ඉසිනවා වෙනුවට වහාම එම කුණු කන්ද එම ස්ථානයෙන් ඉවත් කර දෙන ලෙසටයි.

මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දැක්වූ කොළඹ නගර සභාවේ නාගරික කොමසාරිස්‌ වී. කේ. ඒ. අනුර ,

“මීතොටමුල්ල කුණු කන්ද මතින් වහනය වන දුර්ගන්ධය නැතිව යන්නයි අපි එම රසායන ද්‍රව්‍යය ඉසිනු ලැබුවේ. එය අපි සිදු කළේ පර්යේෂණයක්‌ විදිහටයි.කුණු කන්ද නාය යැමට එම රසායන ද්‍රව්‍ය හේතුවූවා කියා කෙළින්ම කියන්න බැහැ.පසුගිය දින කිහිපයේ මීතොටමුල්ල ප්‍රදේශයට මි.මී. 100 ක පමණ වැස්‌සක්‌ ඇද හැළුණා. කුණු කන්ද අවට ප්‍රදේශයේ ජලය පිරී තිබුණා. නාය යැමට එය හේතු වුණා කියලා තමයි දැනට අප සැක කරන්නේ”