මෛත්‍රීගේ රාජපක්ෂගේ ගෝලයින් දැන් මඩ ගහන්නත් පටන්ගෙන

19

මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ හා මහින්ද රාජපක්ෂගේ දේශපාලන හීන විනාශ කරමින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වෙනුවෙන් සටන් කරන එක්සත් ජාතික පාක්ෂිකයින් සමග එක්වීම නිසා තමන්ට අභූත චෝදනා එල්ල කිරීමට පටන් ගෙන ඇතැයි ගාල්ල දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මනුෂ නානායක්කාර ප්‍රකාශ කළේය.

පොහොට්ටු පක්ෂයේ දේශපාලන නියෝජිතයින්ගේ ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී ක්‍රියාමාර්ග වැලැක්වීමට තමන්ට හැකිවීම නිසා ඔවුන් තමන් සමග දේශපාලන වෛරයකින් කටයුතු කරන බවද ගාල්ලේදී ඔහු සදහන් කළේය.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ මනුෂ නානායක්කාර

අද මහින්ද රාජපක්ෂලාගේ ගෝලයින්ට අපිත් එක් ලොකු වෛරයක් ඇතිවෙලා තියෙනවා. ඒ අයට රටට වෙලා තියෙන හානිය ගැන කිසිම හැගීමක් නෑ. රටට වෙලා තියෙන කාලකණ්නිකම ගැන කිසිම ප්‍රශ්ණයක් නෑ. ජාත්‍යන්තරයෙන් අපේ රට කොන් වෙන එක ගැන ඒ අයට ප්‍රශ්ණයක් නෑ. අද ප්‍රශ්ණය තියෙන්නේ මේ රැල්ල වෙනස් කරපු මනුෂත් එක්කයි.

ඒ නිසා තමයි අද අපිට නොයෙක් අපවාද, චෝදනා එල්ල කරන්නේ. දැන් අපිට මඩ ගහන්න අරගෙන තියෙනවා. තැන් තැන්වල අපිට විරුද්ධව උද්ඝෝෂණ කරන්න පටන්ගෙන තියෙනවා. තැන් තැන්වල අභූත චෝදනා කරන්න පටන් අරගෙන තියෙනවා. මේ චෝදනා එල්ල කරාට අපි බය නෑ.

අපිට මේ විදියට චෝදනා එල්ල කරන්නේ තමුන්ගේ අගමැති හීනය නැති කළ නිසා. දෙවැනි වතාවටත් ජනාධිපතිවරණයකට ඉදිරිපත්වෙලා ජනාධිපති වෙන්න තිබුණ හීනය නැති කළ නිසා. තමුන්ට විරුද්ධව තිබුණ නඩුවල තීන්දු ලබාගැනීමට අධිකරණයට බලපෑම් කිරීමට තිබූ අවස්ථාව නැති කළ නිසා. මේ අයට ඕන ඕන දේවල් කරගන්න තිබුණ අවස්ථාව නැතිවුන නිසා අපිට මඩ ගහනවා. ඒ ඕන එකකට අපි බය නැහැ.

අපි යුක්තිය ඉදිරියේ යුක්තිය වෙනුවෙන් පෙනී සිටි අය. සාධාරණත්වය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින අය. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින අය. මේ රටේ සිටින එක්සත් ජාතික පාක්ෂිකයින් එක්ක ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වෙනුවෙන් සටන් කිරීමට ආවේ මේවාට බයේ නෙමයි.19 COMMENTS

 1. I am sure this paragraph has touched all the internet visitors, its really really nice
  paragraph on building up new website. Ahaa, its good discussion regarding this paragraph here at this weblog, I have read all that,
  so now me also commenting at this place. I couldn’t refrain from commenting.
  Very well written! http://cspan.co.uk

 2. Heya ich bin zum ersten Mal hier. Ich stieß auf
  fajd dieses Boad und ich finde es wirklich wirklich nützlich und es
  half mir eine Menge viel. Ich hoffe, eteas zurück undd Hilfe geben, andere wie Sie half me.

 3. Sie haben wirklich gut Punkte gibt. Ich sah prüft im Internet Weitere Informationen über das Thema
  undd fannd die meisten Menscnen wird gehen zusammen mit
  Ihren Ansichten über diee Website.

 4. I precisely had to thank you so much once more. I do not know the things I would have handled in the absence of the actual opinions revealed by you about that area. This has been a very difficult dilemma in my view, however , noticing the specialized technique you resolved the issue made me to cry for happiness. Now i am thankful for your guidance and in addition expect you are aware of an amazing job you were doing teaching the mediocre ones using your webblog. Probably you haven’t come across all of us.

 5. I and my buddies appeared to be looking at the best helpful hints on your web blog and then suddenly I got a terrible feeling I had not thanked the site owner for those secrets. The women were so joyful to study all of them and have without a doubt been taking advantage of these things. Appreciation for turning out to be indeed helpful and also for selecting such magnificent information most people are really desperate to learn about. Our honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 6. I must convey my respect for your kind-heartedness supporting those people who have the need for help with the concept. Your real dedication to getting the solution across became certainly functional and has all the time made workers much like me to realize their aims. The warm and helpful report denotes so much to me and extremely more to my mates. Regards; from all of us.

 7. I would like to express thanks to this writer just for rescuing me from this type of challenge. Because of searching throughout the online world and getting basics which are not pleasant, I believed my life was gone. Existing without the presence of answers to the difficulties you’ve sorted out as a result of your review is a crucial case, as well as the kind that would have adversely affected my career if I hadn’t noticed the website. That capability and kindness in maneuvering all the details was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a thing like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for the high quality and sensible guide. I won’t be reluctant to endorse your web sites to anyone who needs care on this subject.

 8. My wife and i have been absolutely ecstatic that John could finish up his inquiry out of the ideas he received from your very own site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving for free helpful hints that many some others could have been trying to sell. And we also grasp we now have you to thank for that. The explanations you’ve made, the simple blog navigation, the friendships you can give support to create – it’s got most astonishing, and it’s really making our son and us consider that that concept is awesome, and that is seriously important. Thank you for the whole lot!

 9. I happen to be commenting to make you understand of the fine discovery my princess encountered checking yuor web blog. She discovered several issues, which included what it’s like to possess a great teaching mindset to have most people quite simply understand specified hard to do things. You really exceeded readers’ desires. Thank you for offering these effective, healthy, educational and even fun guidance on the topic to Jane.

 10. I’m writing to let you know what a amazing discovery our child encountered reading your site. She came to understand several pieces, with the inclusion of what it is like to possess an incredible helping nature to have other people clearly know precisely certain hard to do matters. You really exceeded people’s desires. Many thanks for distributing the good, trusted, revealing as well as fun thoughts on the topic to Sandra.

Comments are closed.