රනිල් බහුතරය පෙන්වයි…. සජිත්ගේ යෝජනාවට ඡන්ද117ක්

3

හිටපු අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහට විශ්වාසය පළ කිරිමේ යෝජනාව වැඩි ඡන්දයෙන් සම්මත වුනා.රනිල් වික්‍රමසිංහට විශ්වාසය පල කිරීම සඳහා සජිත් ප්‍රේමදාස ඉදිරිපත් කළ යෝජනාවට පක්ෂව ඡන්ද 117ක් ලැබිණ අතර විරුද්ධව ඡන්ද කිසිවක් ලැබුනේ නෑ.

විවාදයට එක්වෙමින් සජිත් ප්‍රේමදාස දැක්වු අදහස් …

අද වන විට මුලු රටම අකර්මන්‍ය වෙලා. එකම තැන පල් වෙන රටක් බවට පත් වෙලා. මේ තත්ත්වයට පත් වුණේ කොහොමද? ඔක්තෝබර 26 වැනි දා අපේ රටේ පැවතුණු නිත්‍යනුකූල අග්‍රමාත්‍යවරයා ප්‍රමුඛ ඇමැති මණ්ඩලය නීති විරෝධීව, ව්‍යවස්ථා විරෝධීව බලහත්කාරයෙන් තනි මතයට ඉවත් කරලා නීති විරෝධී අගමැතිවරයෙක් ප්‍රමුඛ ඇමැතිමණ්ඩලයක් සමග ඊනියා නිල නොවන ආණ්ඩුවක් පත් කළා. කෙටියෙන් කියනවා නම් පාර්ලිමේන්තුවේ 113ක් සහ ඊට වැඩි ප්‍රමාණයක් සිටි අගමැති ඉවත් කරලා 85ක් 90ක් වත් නැති පුද්ගලයකු අගමැතිවරයා ලෙස පත් කර මේ මහා ව්‍යයසනකාරී තත්ත්වය රටේ නිර්මාණය කළා.

අගමැතිවරයකු ඉවත් කරනවා නම් ඉවත් කරන ක්‍රම කිහිපයක් තිබෙනවා. එක්කෝ ඉල්ලා අස්වෙන්න ඕනා. එක්කෝ මන්ත්‍රීකම නැතිවෙන්න ඕනා. විශ්වාස භංග යෝජනාවකින් පරාජය වෙන්න ඕනා. නැතිනම් අයවැය දෙවතාවක් පරාජය වෙන්න ඕනා. මෙන්න මේ අවස්ථාවලදී පමණයි ව්‍යවස්ථානුකූලව අගමැතිවරයකු ඉවත් කරන්න පුලුවන්. නමුත් හිතුවක්කාර කමට, රටේ ජනතාව පැත්තකට වීසි කරලා මමත්වය රජකරවමින් තමන් ගැන හිතලා මේ බලහත්කාරී තීන්දුව ගැනීම තුල අද මුලු රටම මහා අති භයංකාර තත්ත්වයකට ගෙනවැත් තිබෙනවා.

නීත්‍යනුකූල නොවන ආකාරයට, ව්‍යවස්ථා විරෝධීව නිල නොවන අගමැතිවරයෙක් පත් කළා පමණක් නොවෙයි, වෙනමම පාර්ලිමේන්තුවට විරාමයකුත් දුන්නා 113 නැති නිසා 113 හදා ගන්න. නමුත් විවිධ වරදාන වරප්‍රසාද අපේ ප්‍රගතිශීලී මන්ත්‍රී මණ්ඩලයට ලබා දෙන්න උත්සාහ කළත් මේ මන්ත්‍රී මණ්ඩලය තමන්ගේ ආත්මය පාවලා දුන්නේ නෑ. නීත්‍යනුකූල අගමැතිවරයකු ප්‍රමුඛ නිල නොවන ආණ්ඩුවක් පත් කර ගත්තා. ප්‍රතිපක්ෂයේ අපි මොකක්ද කළේ? අපි පාර්ලිමේන්තුව රැස්වුණු අවස්ථාවන් ගණනාවකදී අපි පෙන්වලා දුන්නා බහුතරය තියෙන්නේ නිල නොවන ආණ්ඩුවට නොවෙයි, බහුතර තිබෙන්නේ බලහත්කාරයෙන් ඉවත් කරපු අපේ පාර්ශ්වයට කියලා. විශ්වාස භංග යෝජනා දෙකකදී ඔප්පු කළා. අනිත් ඡන්ද තියද්දි කිව්වානේ ඉලෙට්‍රෝනික් ක්‍රමයට ඕනා කියලා. ඉලෙට්‍රෝනික් ක්‍රමයටත් පෙන්නුවා, නැගිටලත් පෙන්නුවා. පෙන්වන්න පුලුවන් හැම ක්‍රමයකටම පෙන්නුවා.

විවිධ දේවල් කරලා 113 හදා ගන්න බැරිව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව උල්ලංඝණය කරමින් පාර්ලිමේන්තුව විසිරුවා හැරියා. මොන නීති කණ්ඩායමද පාර්ලිමේන්තුව විසිරුවාලීමේ උපදෙස් ලබා දුන්නේ මොන නීති විශාරදයද කියලා මම දැනගන්න කැමතියි. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව දිහා බලන්නේ නැතිව එම වැරදි තීන්දුව ගත්තා. ඊට එරෙහිව නඩුව විභාග කරලා අවසන්. දැන් තීන්දුව දිහා බලාගෙන ඉන්නවා. ඒ නිසා මම ඒ ගැන වැඩිදුර කතා කරන්න යන්නේ නෑ.

ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් කියන්නේ රටක තිබෙන උත්තරීතර නීතිය. උත්තරීතර නීතිය රැකගන්න සහ ආරක්ෂා කරන්න අපි සියලුම දෙනා බැඳිලා තිබෙනවා. එය පුරවැසි වගකීමක්. එය අපි සියලු දෙනාගේම වගකීමක්.

මේ සභාවේ වැඩිම විශ්වාසය තිබෙන්නේ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාටයි කියන දේ මම කියන්න කැමතියි. මෙය සත්‍යක්. මෙය යතාර්ථයක්. සත්‍යයට ගරු කරලා ව්‍යවස්ථාවට ගරු කරලා එය අනුගමනය කරන්න අපි වග බලා ගන්න ඕනා. නිත්‍යනුකූල රජයක් නොතිබීම තුල අද රට අන්ත ප්‍රපාතයට වැටිලා. ජනතාව ඉමහත් අසරණ භාවට පත් වෙලා. සංවර්ධනය ඇනහිටලා. අපේ රටට ලැබෙන්න තිබෙන විදේශ ආධාර සම්පූර්ණයෙන් ප්‍රතික්ෂේප වෙලා. අද රටතුල සාමාන්‍ය ජනතාවට ඉඩම් බෙදෙන්නේ නෑ. ගෙවල් හැදෙන්නේ නෑ. වාරිමාර්ග සංවර්ධන ඇනහිටලා. ධීවර ප්‍රජාවට සහන නෑ. රාජ්‍ය සේවක ක්ෂේත්‍රය මුලුමනින්ම අසරණ වෙලා. රටට ලැබෙන්න තිබ්බ දේ හකුලාගෙන ගිහින්.

අද අපේ රට කොච්චර කඩා වැටිලද කියනවා නම් අද පිළිකා රෝගීන්ටත් අත්‍යවශ්‍ය බෙහෙත් නැති වෙලා. අද ගම්උදාව නැවතිලා. ගම්පෙරළිය නතර වෙලා. ග්‍රාම රාජ්‍ය වැඩපිළිවෙල නතර වෙලා. එන්ටර්ප්‍රයිස් ශ්‍රීලංකා නැවතිලා. පාසල් සිසුන්ට නිල ඇඳුම් රෙදි ලබා දෙන්නට අපහොසත් වෙලා තිබෙනවා.

මම ඉතා ඕනෑකමින්, කරුණාවෙන් ජනාධිපතිතුමාගෙන් ඉල්ලීමක් කරනවා තව දුරටත් ඔබතුමා බලා සිටින්නට එපා. ඔක්තෝබර් 26 වැනි දා සිට මේ ගත්තු ක්‍රියාමාර්ග තුළ ඒවායේ නීති විරෝධී ආකාරය මුලු රටම පිළිඅරගෙන තිබෙනවා. ඒ නිසා මේ සභාගර්භය තුල සිට මම ඉල්ලා සිටිනවා. දැන්වත් අපේ මාතෘ භූමිය ගොඩගන්නට මේ සභාවේ උපරිම විශ්වාසය තිබෙන රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මේ රටේ අගමැතිතුමා ලෙස පත් කරන්න කියා මම ඉල්ලා සිටිනවා.3 COMMENTS

Comments are closed.