යුද,ගුවන්,නාවික, සේවා දිගු නෑ … අනිවාර්යයෙන් විශ්‍රාම ගැන්විමට නියෝග

23

තම නිලයේ රැදි සිටිය හැකි උපරීම සේවා කාලය සම්පූර්ණ කරනු ලබන සියළුම නිලධාරීන් සේවා දිගු ලබාදීමකින් තොරව විශ්‍රාම ගැන්විය යුතු බවට නියෝග කරමින් ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන විශේෂ චක්‍රෙල්ඛයක් නිකුත් කර තිබේ.

ශ්‍රීලංකාවේ යුද නාවුක සහ ගුවන් යන ත්‍රිවිධ හමුදාවටම බලපැවැත්වෙන පරිදි නිකුත් කර ඇති ඉහත චක“ලේඛය මගින් ආරක්ෂක අංශ නිලධාරින්ගේ හිගතාවයක් ඇතිවුවහොත් පුරප්පාඩු සම්පූර්ණ කිරිමට නිලධාරියෙකුට දෙන උපරීම කාලය වසර දෙකකට සීමා කිරිමට ද ජනාධිපතිවරයා විසින් නිකුත් කළ චක්‍රල්ඛය මගින් උපදෙස් දී සිටියි.

ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන විසින් නිකුත් කරනු ලැබු ඉහත නියෝග ආරක්ෂක ලේකම් හේමසිරි ප්‍රනාන්දු විසින් යුද්ධ නාවුක හා ගුවන් යන ත්‍රිවිධ හමුදාපතිවරුන්ටම දැනුම් දී තිබේ.

ජනාධිපතිවරයාගේ ඉහත නියෝගය ඇතුළත් ලිපියේ පිටපත ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානි රවින්ද්‍ර විජේගුණවර්ධන වෙත ද යොමු කර පවතියි.

රජයේ වෙනත් අමාත්‍යාංශ, දෙපාර්තමේන්තු, අර්ධ රාජ්‍ය ආයතන හෝ වෙනත් විවිධ රජයේ ආයතනවල සේවය සදහා සක්‍රීය සේවයේ යෙදී සිටින හෝ විශ්‍රාමික හමුදා නිලධාරින් හෝ සෙසු නිලයන් යෙදවීම යන සිරස්තලය යටතේ ජනාධිපතිවරයාගේ නියෝගය දැනුම් දෙමින් ආරක්ෂක ලේකම් හේමසිරි ප්‍රනාන්දුගේ අත්සනින් යුතු විශේෂ නිවේදනයේ මෙසේද සදහන්වේ.

හෙට දිනට ගැලපෙන පරිදි ගුණාත්මකභාවයෙන් යුතු හා ඉහළ වෘත්තීය මට්ටමකින් යුතු අභිමානවත් ත්‍රිවිධ හමුදාවක් පවත්වාගෙන යාමේ අවශ්‍යතාවය හා ත්‍රිවිධ හමුදා අණපනත්වල පවතින ප්‍රතිපාදනවලට අනුකූලව කටයුතු කිරිමේ අවශ්‍යතාවය සලකා බලා අතිගරු ජනාධිපතිතුමාගේ උපදෙස් පරිදි ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය විසින් පහත පත්‍රිපත්තිමය තීරණ ගෙන ඇත.

ජනාධිපතිවරයා නිකුත් කල ගැසට් නිවේදනය හේතුවෙන් ත්‍රිවිධ හමුදාවේ ඉහළ නිලතල දරන බොහෝ දෙනෙකුට හමුදා සේවයෙන් ඉවත්විමට සිදුවන අතර එය නව රජයට හානියක් බව ආරක්ෂක අංශ ප්‍රධානීන් ප්‍රකාශ කරයි.

ජනාධිපතිගේ මෙම උප්පර වැට්ටිය අගමැති ඇතුළු නව රජය අපහසුතාවයට පත් කරන්න කරපු දෙයක් බවද ආරක්ෂක අංශ ප්‍රධානීන් තවදුරටත් සදහන් කරයි.

1. සේනාධිනායක ලෙස අතිගරු ජනාධිපතිතුමාගේ විශේෂ නියෝගය මත මිස ත්‍රිවිධ හමුදා සේවයේ විශ්‍රාම ලබා සිටින කිසිදු නිලධාරියෙකු හෝ සෙසු නිලයෙකු නැවත සක්‍රිය සේවයට නොකැදවිය යුතුය.

2. වෘත්තීය නිලධාරින්ගේ හා සෙසු නිලයන්ගේ හිගතාවය සලකා බලා පුරප්පාඩු සම්පුර්ණ කරගන්නා තෙක් වෘත්තීමය නිලයන් සදහා පමණක් විශ්‍රාමගත් දින සිට එක් අයෙකුට වසර දෙකක උපරීමයකට යටත්ව සේවා දිගු ලබාදීම පිළිබදව අතිගරු ජනාධිපතිතුමා විසින් සලකා බලනු ඇත.

3. තම නිලයේ රැදි සිටිය හැකි උපරීම සේවා කාලය සම්පූර්ණ කරනු ලබන සියළුම නිලධාරින් සේවා දිගු ලබාදිමකින් තොරව විශ්‍රාම ගැන්විය යුතුය.

4. මෙහිදි විශ්‍රාම වැටුපට හිමිකම් කීමට අවශ්‍ය වසර 20 ක සේවා කාලය සම්පූර්ණ කර නොමැති නිලධාරින් හට එම කාලය සම්පූර්ණ කරන තෙක් පමණක් වසරින් වසර සේවා දිගු ලබාදීමට කටයුතු කළ යුතුය.

එහිදි ඔහුට ඉදිරි උසස්විම් කිසිවක් හිමි නොවන අතර වසර 20 ක කාලය සම්පූර්ණ කිරීමට ඉඩ සැලසීම සදහා පමණක් සේවා දිගු ලබාදිම කළ යුතුය.

5. සේනාධිනායක ලෙස අතිගරු ජනාධිපතිතුමාගේ විශේෂ නියෝගයක් මත මිස සක්‍රීය සේවයේ යෙදි සිටින කිසිදු නිලධාරියෙකු හෝ සෙසු නිලයෙකු රජයේ වෙනත් අමාත්‍යංශ, දෙපාර්තමේන්තු, අර්ධ රාජ්‍ය ආයතන හෝ වෙනත් විවිධ රජයේ ආයතනවල හෝ රජයේ නොවන ආයතනවල රාජකාරී සදහා ත්‍රිවිධ හමුදා රාජකාරි වලින් මුදා නොහැරිය යුතුය.

6. දැනටමත් එසේ මුදා හැර ඇති නිලධාරින් හා සෙසු නිලයන් යොදවා ඇති රාජකාරි සදහා අදාළ ආයතන වෙතින් අන්තර්කාලීන වැඩපිළිබෙලක් යොදා ගන්නා තෙක් මාස 3 ක කාලයක් ලබාදී ඔවුන් ආපසු හමුදා රාජකාරි සදහා කැදවිය යුතුය.

ඉහත පරිදි කටයුතු කිරිමට අවශ්‍ය කඩිනම් පියවර ගන්නේ නම් මැනවි.

Loading…23 COMMENTS

 1. I wish to show appreciation to you for bailing me out of such a difficulty. As a result of surfing through the the web and seeing notions which were not helpful, I assumed my entire life was over. Living without the presence of solutions to the difficulties you have fixed by way of your site is a critical case, as well as the kind that might have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web site. Your actual know-how and kindness in taking care of every item was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for this skilled and effective help. I won’t be reluctant to recommend the website to any individual who would need recommendations on this issue.

 2. Thank you so much for giving everyone remarkably memorable possiblity to read articles and blog posts from this website. It really is very cool and jam-packed with amusement for me and my office mates to visit the blog particularly three times a week to study the latest tips you have. And of course, I’m at all times amazed with all the mind-boggling guidelines served by you. Selected 2 areas in this posting are unequivocally the most impressive we’ve had.

 3. I simply wanted to construct a small note so as to thank you for all the precious facts you are giving at this website. My extended internet research has at the end of the day been paid with incredibly good tips to write about with my relatives. I ‘d point out that many of us readers are quite lucky to dwell in a superb website with many perfect individuals with beneficial tactics. I feel extremely fortunate to have discovered the web site and look forward to plenty of more awesome times reading here. Thank you again for everything.

 4. I am also writing to let you be aware of what a outstanding discovery my princess found checking your webblog. She picked up many issues, with the inclusion of what it’s like to have a wonderful helping nature to let many others smoothly understand some impossible issues. You truly did more than her desires. Thank you for giving the insightful, healthy, educational not to mention cool guidance on the topic to Evelyn.

 5. My wife and i felt absolutely delighted Edward managed to finish up his basic research through your ideas he came across using your site. It’s not at all simplistic to simply choose to be freely giving points which often other people may have been selling. And we all already know we now have you to appreciate for this. All the explanations you made, the easy website menu, the friendships you can help to engender – it’s got all overwhelming, and it’s helping our son in addition to the family reason why the theme is satisfying, which is certainly highly essential. Thanks for all!

 6. I truly wanted to develop a message in order to say thanks to you for the superb tips and tricks you are giving out at this site. My extensive internet lookup has finally been rewarded with good quality content to exchange with my companions. I would assume that we site visitors are truly blessed to exist in a very good site with so many awesome individuals with good suggestions. I feel very lucky to have discovered the weblog and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thank you again for a lot of things.

 7. My husband and i have been so contented Louis managed to finish off his inquiry out of the precious recommendations he acquired when using the blog. It is now and again perplexing to just be releasing information and facts others may have been making money from. We fully understand we need the website owner to appreciate for this. All of the illustrations you made, the easy blog navigation, the friendships you help to promote – it’s got many excellent, and it’s really assisting our son and us feel that this article is fun, which is certainly especially essential. Thanks for the whole thing!

 8. I am only commenting to let you be aware of what a notable experience my friend’s princess obtained using your web page. She picked up a wide variety of details, which include what it’s like to possess a very effective helping style to have the others with no trouble thoroughly grasp specified impossible topics. You actually exceeded people’s expected results. Thanks for offering the precious, dependable, edifying and cool tips about the topic to Janet.

 9. I in addition to my buddies were found to be examining the good tips and hints from your web blog and then before long I had an awful suspicion I never expressed respect to the blog owner for those tips. The ladies were definitely certainly thrilled to read them and have in effect seriously been enjoying those things. Thanks for actually being simply helpful and for finding this kind of tremendous subject matter most people are really needing to discover. My honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 10. Thanks for your own hard work on this blog. My mother loves conducting investigations and it is obvious why. A lot of people hear all about the dynamic ways you render important guidelines on the web site and therefore recommend contribution from the others on the area of interest while my girl is without question learning so much. Take pleasure in the rest of the year. You are always conducting a dazzling job.

 11. I and my buddies were going through the good recommendations found on the website and all of the sudden I got an awful feeling I never thanked you for them. All of the men ended up certainly glad to see all of them and have truly been having fun with these things. We appreciate you actually being well thoughtful and for using some ideal subjects millions of individuals are really desirous to be aware of. My personal sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 12. Thank you so much for providing individuals with such a spectacular possiblity to read articles and blog posts from this site. It is always so brilliant plus jam-packed with fun for me personally and my office friends to search the blog not less than thrice weekly to find out the fresh issues you have. Not to mention, I’m also at all times fascinated concerning the fantastic inspiring ideas you give. Certain 4 ideas in this post are indeed the most impressive we’ve had.

 13. I want to point out my admiration for your kind-heartedness for individuals who need guidance on in this issue. Your real dedication to getting the message along ended up being unbelievably effective and has surely helped somebody like me to attain their ambitions. Your own useful guidelines indicates a whole lot to me and additionally to my mates. Regards; from each one of us.

 14. I as well as my friends happened to be checking out the excellent advice on the blog and unexpectedly developed an awful suspicion I never expressed respect to the blog owner for those tips. My men happened to be consequently thrilled to see all of them and have now in fact been having fun with those things. Appreciation for turning out to be indeed kind as well as for finding such really good resources millions of individuals are really desirous to understand about. My very own honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 15. A lot of thanks for your whole labor on this website. My daughter enjoys managing research and it is obvious why. A number of us hear all concerning the powerful means you present important tips and tricks via the blog and in addition welcome participation from people on that concept plus my daughter is truly being taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You have been doing a useful job.

 16. I not to mention my friends ended up viewing the best helpful tips from your site and so immediately came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. Those women came for that reason very interested to learn them and have in effect honestly been using these things. Thank you for genuinely well thoughtful and for figuring out these kinds of incredibly good subject areas most people are really eager to be aware of. Our own honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 17. I wish to get across my gratitude for your kind-heartedness giving support to men and women that actually need assistance with the theme. Your real dedication to getting the message all-around had been certainly functional and have without exception encouraged individuals like me to realize their targets. Your amazing insightful instruction can mean a whole lot to me and a whole lot more to my peers. Thanks a ton; from all of us.

 18. I wanted to post you one little observation just to thank you very much yet again considering the splendid pointers you have provided on this website. It has been really tremendously generous of people like you giving publicly all that numerous people could have offered for an e-book to end up making some profit on their own, mostly considering that you might well have tried it if you ever wanted. These advice also worked to become a good way to comprehend many people have the same desire just like my personal own to know somewhat more with reference to this issue. I am certain there are numerous more enjoyable moments up front for many who read through your blog post.

 19. I enjoy you because of all of the labor on this web site. My mother loves carrying out research and it’s really simple to grasp why. Almost all know all about the powerful manner you present practical thoughts by means of the web site and as well as welcome contribution from other individuals on that concern then our own princess is certainly understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re carrying out a stunning job.

 20. I’m also commenting to make you know what a exceptional discovery my child undergone visiting your web site. She realized a good number of things, which include what it is like to possess a very effective giving mindset to let the others effortlessly know precisely specified hard to do matters. You actually exceeded people’s expected results. Thank you for offering such precious, trusted, informative not to mention cool guidance on your topic to Lizeth.

 21. My spouse and i got absolutely thrilled Michael could conclude his analysis through your ideas he obtained in your site. It’s not at all simplistic to just continually be offering helpful hints which some others might have been trying to sell. And we acknowledge we’ve got you to thank because of that. The most important illustrations you have made, the easy website navigation, the friendships your site make it easier to promote – it is many extraordinary, and it’s assisting our son in addition to our family do think that subject matter is interesting, which is exceptionally pressing. Many thanks for all!

Comments are closed.