ජාතික රෝහලේ සායනික කුණු ගැටලුව ඔඩු දුවයි…..හෙදියන් ඇතුළු කාර්යය මණ්ඩලයට ඩෙංගු!

24

ජාතික රෝහලේ බරපතළ ගැටළුවක් බවට පත්ව ඇති සායනික අපද්‍රව්‍ය විධිමත් ලෙස බැහැර කිරිමට බලධාරීන් ක්‍රියා නොකිරීම නිසා ජාතික රෝහල් පරීශ්‍රය තුළ ඩෙංගු රෝගය උත්සන්න වී ඇති බව සමස්ථ ලංකා හෙද සංගමය චෝදනා කරනවා.

එම සංගමය විසින් නිකුත් කර ඇති මාධ්‍ය නිවේදනයක සඳහන් වන්නේ මෙම හේතුව නිසා හෙද හෙදියන්ට ඩෙංගු රෝගය වැළදී ඇති බවත් එහෙත් තවමත් බලධාරීන් මදුරුවන් බෝවන ස්ථාන හදුනා ගැනීමට අපොහොසත් වී ඇති බවත් ය.

එම නිවේදනය පහතින්,

පසුගිය ඔක්තෝබර් මාසයේදී බරපතල තර්ජනයක් ලෙස ශ‍්‍රී ලංකා ජාතික රෝහල තුළ මතුව ආ සායනික අපද්‍රව්‍ය බැහැරලීමේ ක‍්‍රියාවලිය නැවතත් රෝගීන්ට, කාර්යමණ්ඩලයට හා පරිසරයට බරපතල ගැටලූ ඇතිකරවමින් තිබේ.

මේ වනවිට ඉතා විශාල අපද්‍රව්‍ යප‍්‍රමාණයක් ජාතික රෝහලේ අපස්මාර ගොඩනැගිල්ල පිටුපස ගොඩගසා තිබේ. මේවා මාස එකහමාරක පමණ කාලයක සිට එකතු වූ මිනිසුන් ගැවසෙන ස්ථානවල නොතැබියයුතු අවදානම් ගණයේ කසළය. මේවා තුළ ශල්‍යාගාරවලින් ඉවත්කරන කුඩා ශරීර කොටස්, ලේ, සැරව මිශ‍්‍රිත ගෝස්පුළුන්, ග්ලවුස්, ඉඳිකටු, ශල්‍යබ්ලේඞ් තල හා සිරින්ජර ආදියවේ.

පසුගිය කාලයේදී බරපතල ගැටලූවක් බවට පත්වූ සායනික අපද්‍රව්‍ය ගැටලූවට ඉවත්කිරීමට අදාළව විධිමත් වැඩ පිළිවෙලක් සැකසීමට සෞඛ්‍ය බලධාරීන්ට තවමත්නොහැකි වී තිබේ.

මෙහි අවදානම පිළිබඳව ජනමාධ්‍ය සහ සමස්ත ලංකා හෙද සංගමය සෞඛ්‍ය බලධාරීන්ට පෙන්වා දුන්නද, එහිදී සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා ගෙන් නිකුත් වූයේ අවලාදාත්මක ප‍්‍රකාශයන්ය. පසුගියමාස 02 ක කාලය තුළ පැවැති දේශපාලන බල අරගලය තුළ සෞඛ්‍ය සේවාව තුළ ජනතාවට සෘජුව බලපෑ ගැටලූ සමාජගත නොවූ තත්ත්වයක් තුළ සායනික අපද්‍රව්‍ය ගැටලූව මෙන්ම ජාතික රෝහලේ ප‍්‍රධාන විකිරණ අංශයේ පටකවේදීය පරීක්ෂණ සඳහා භාවිතා කළඉඳිකටු නොමැතිවීම තුළ රෝගීන් විඳින පීඩාව, විකිරණ අංශයේ  යන්ත‍්‍රය මිලදී ගැනීමේ ටෙන්ඩර් අර්බුදය ඇතුළු බොහෝ සෞඛ්‍ය සේවාවේ ගැටලූ ජනතාවගේ අවධානයට ලක් නොවීය.

ඒ තුළ අහිංසක රෝගීන් මෙන්ම රෝහල් සේවකයාද බලවත් පීඩාවකට පත්ව ඇත. කුණු ගැටලූවට විසඳුම් නොමැති තත්ත්වය තුළ ජාතික රෝහලේ ඩෙංගු රෝගය ද හිස ඔසවමින් තිබේ. අද වනවිට හෙද නිලධාරීන් තිදෙනෙකු ඩෙංගු රෝගය වැළඳීමෙන් නේවාසිකව ප‍්‍රතිකාර ලබති. තවත්  සේවකයින් පිරිසකට ඩෙංගු රෝගය වැළඳී තිබේ. මේ තත්ත්වය තුළ ජාතික රෝහලේ සේවය කරන හෙද/හෙදියන් ඇතුළු රෝහල් කාර්ය මණ්ඩලය බරපතල අවදානමකට මුහුණපාසිටී. මීට පෙරදී  ඇමතිවරයා ඇතුළු සෞඛ්‍ය බලධාරීන් තරඟයට මෙන්ඩෙංගු ශ‍්‍රමදාන, ඩෙංගු තුරන් කිරීමේ සති නම් කළ ද අද වනවිට ඔවුනට ඒවා අමතකව ඇති තත්ත්වයක් දක්නට ඇත.

මෙරට සෞඛ්‍ය සේවාවේ මහ ගෙදර වන ශ‍්‍රී ලංකා ජාතික රෝහල තුළ ඩෙංගු රෝගය හිස එසවීම ඉතා බරපතලය. තවමත් එම ඩෙංගු මදුරුවන් බෝ වූ ස්ථාන හෝ සොයාගෙන නොමැති තත්ත්වයක් තුළ ජාතික රෝහලේ අනිකුත් හෙද/හෙදියන් ඇතුළු සමස්ත කාර්යමණ්ඩලයත්, රෝගීනුත් ඩෙංගු වැළඳීමේ අනතුරකට ද මුහුණ පා සිටී.  එබැවින්, සායනික කුණු ගැටලූවත්, අත්‍යාවශ්‍ය උපකරණ මිලදී ගැනීමත් ජාතික රෝහල තුළ මතුව එමින් ඇති ඩෙංගු පැතිරීම වැළැක්වීමටත්  අදාළව කඩිනම්  ක්‍රියාමාර්ග ගන්නා ලෙසත්, රෝගී වූ හෙද නිලධාරීන්ට අවශ්‍ යසියලූ ප‍්‍රතිකාර හා පහසුකම් ලබා දීමටත්  වහා පියවර ගන්නා ලෙස සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා ඇතුළු සෞඛ්‍ය බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලාසිටිමු.

ස්තූතියි.

මෙයට,

එච්.එම්.එස්.බී. මැදිවත්ත

වැඩ බලන සභාපති24 COMMENTS

 1. An intriguing discussion is definitely worth comment.

  There’s no doubt that that you need to publish more on this subject, it
  may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about such topics.

  To the next! Best wishes!!

 2. I not to mention my buddies were found to be examining the nice helpful tips located on the website then immediately got a terrible suspicion I never expressed respect to you for those tips. Most of the young men became as a consequence passionate to see them and have now simply been taking pleasure in them. I appreciate you for actually being indeed thoughtful and for settling on these kinds of ideal resources most people are really desirous to be informed on. Our honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 3. I must convey my admiration for your generosity for individuals who should have help on that issue. Your very own dedication to getting the solution all-around came to be unbelievably invaluable and have constantly permitted guys much like me to attain their endeavors. Your entire important publication implies a great deal a person like me and a whole lot more to my mates. Best wishes; from everyone of us.

 4. I am glad for commenting to let you be aware of what a fine experience my wife’s daughter encountered going through the blog. She mastered a good number of details, which included what it’s like to possess a great coaching mindset to make certain people easily learn certain grueling issues. You undoubtedly did more than my desires. Many thanks for giving those good, dependable, explanatory and easy guidance on the topic to Tanya.

 5. Thank you so much for giving everyone an exceptionally nice opportunity to check tips from this website. It’s always so good and as well , jam-packed with amusement for me and my office mates to search your blog minimum 3 times per week to see the fresh secrets you have. And lastly, I’m certainly pleased with all the staggering techniques you give. Certain 1 ideas on this page are surely the finest we have all had.

 6. I definitely wanted to write a brief word in order to express gratitude to you for the nice secrets you are writing here. My extensive internet search has now been recognized with reliable facts and strategies to go over with my co-workers. I ‘d repeat that many of us readers actually are very much lucky to be in a wonderful place with very many special individuals with good ideas. I feel extremely blessed to have come across your entire webpages and look forward to many more excellent minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 7. My spouse and i have been really delighted Albert could complete his web research by way of the precious recommendations he made in your web page. It’s not at all simplistic just to choose to be giving freely helpful hints that some other people may have been trying to sell. Therefore we figure out we need the writer to appreciate for this. The most important illustrations you’ve made, the easy website navigation, the relationships your site make it possible to foster – it’s got most fabulous, and it is leading our son in addition to the family know that that matter is cool, which is certainly rather serious. Thank you for all!

 8. I simply wanted to write down a small note to be able to express gratitude to you for these amazing techniques you are giving at this site. My considerable internet investigation has at the end of the day been recognized with useful facts and techniques to talk about with my family. I would suppose that many of us visitors actually are very fortunate to live in a really good community with very many special people with valuable plans. I feel somewhat happy to have used the web pages and look forward to plenty of more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 9. My husband and i felt quite contented that Emmanuel managed to do his preliminary research through the entire precious recommendations he discovered in your weblog. It’s not at all simplistic to just choose to be giving for free information and facts which usually most people could have been trying to sell. We recognize we have got the blog owner to be grateful to because of that. The entire explanations you’ve made, the easy blog menu, the relationships you can make it easier to create – it’s mostly wonderful, and it’s letting our son and the family do think that content is fun, which is especially mandatory. Thank you for the whole lot!

 10. I wanted to compose you the little remark so as to thank you the moment again relating to the superb opinions you’ve shared here. It has been certainly strangely open-handed of people like you to give extensively all a number of us could have offered for an electronic book to earn some cash on their own, certainly considering the fact that you could possibly have tried it in the event you decided. These solutions as well worked to become a good way to understand that someone else have a similar dream much like my personal own to know good deal more around this problem. I am sure there are a lot more enjoyable moments ahead for folks who looked at your website.

 11. My husband and i ended up being fulfilled Louis managed to deal with his preliminary research through the ideas he came across through the blog. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving out guidance that many many people might have been making money from. And we acknowledge we have got the blog owner to be grateful to because of that. The main illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you can make it easier to create – it’s got all fantastic, and it is helping our son in addition to us do think the article is thrilling, and that’s exceptionally important. Many thanks for the whole thing!

 12. I definitely wanted to write down a quick comment so as to thank you for the awesome tips and hints you are giving out on this website. My extensive internet research has at the end been honored with high-quality facts to talk about with my guests. I would repeat that we visitors are unequivocally blessed to exist in a notable place with very many marvellous individuals with good techniques. I feel truly happy to have seen your webpages and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 13. I simply wanted to post a quick note in order to express gratitude to you for the amazing pointers you are sharing on this website. My incredibly long internet lookup has at the end of the day been honored with pleasant insight to exchange with my relatives. I ‘d suppose that most of us website visitors are very much blessed to dwell in a superb site with many brilliant people with beneficial points. I feel really lucky to have discovered your webpages and look forward to really more cool times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 14. Thank you so much for providing individuals with an extremely special chance to check tips from here. It is always so good and also stuffed with a good time for me and my office colleagues to visit your site minimum 3 times every week to read the newest secrets you will have. And of course, we are always motivated for the attractive principles you serve. Selected 1 points in this posting are honestly the very best we’ve ever had.

 15. I am writing to let you know of the fantastic experience my wife’s daughter went through going through the blog. She came to understand such a lot of issues, most notably what it’s like to have an ideal giving style to get other people easily master a variety of multifaceted issues. You really exceeded her expectations. Many thanks for rendering these essential, trusted, revealing not to mention easy tips on your topic to Gloria.

 16. I and also my friends happened to be viewing the nice suggestions from your website and so suddenly I got a horrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those tips. These young men appeared to be totally thrilled to read all of them and already have honestly been loving these things. Many thanks for genuinely really considerate and then for considering such quality guides millions of individuals are really eager to learn about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 17. I together with my friends happened to be studying the excellent suggestions found on the website while all of the sudden I had a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those strategies. All of the people had been so thrilled to see them and have now undoubtedly been taking pleasure in them. Thanks for getting indeed thoughtful and then for choosing this sort of good issues most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 18. I and my pals have already been reading through the nice tricks located on your web page while all of a sudden got an awful feeling I had not thanked the web site owner for them. The ladies ended up consequently warmed to read through all of them and have quite simply been making the most of those things. Appreciate your actually being very kind and also for opting for variety of good useful guides most people are really needing to learn about. My personal sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 19. I have to show appreciation to this writer for rescuing me from this predicament. After looking out through the the net and obtaining suggestions that were not beneficial, I believed my life was well over. Living without the presence of solutions to the problems you’ve fixed all through your good review is a crucial case, and the ones which may have negatively affected my career if I hadn’t encountered your website. Your good ability and kindness in playing with a lot of things was useful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I can also now look ahead to my future. Thanks so much for the expert and sensible help. I won’t be reluctant to endorse your blog to any person who requires care about this area.

 20. I am writing to make you be aware of of the superb experience my friend’s daughter obtained using yuor web blog. She came to find several things, most notably what it is like to have an awesome teaching spirit to get most people really easily understand selected complex topics. You truly did more than readers’ expectations. Many thanks for delivering those effective, trustworthy, edifying as well as fun tips about that topic to Lizeth.

 21. I in addition to my friends have already been reading the great recommendations found on your web blog and then unexpectedly came up with a horrible feeling I never thanked the web site owner for them. Most of the ladies were absolutely very interested to read all of them and now have simply been taking advantage of them. Thank you for truly being so thoughtful as well as for choosing these kinds of high-quality ideas millions of individuals are really wanting to learn about. Our own honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 22. I definitely wanted to compose a brief comment to express gratitude to you for the great tips and tricks you are writing at this site. My time-consuming internet lookup has at the end of the day been recognized with good facts and strategies to share with my good friends. I would point out that we site visitors actually are truly fortunate to live in a great community with very many outstanding professionals with useful tips and hints. I feel truly fortunate to have come across your entire weblog and look forward to plenty of more enjoyable moments reading here. Thanks once more for everything.

Comments are closed.