පොහොට්ටු සරණ ගිය මහින්ද පිලට වැඩ වරදි! ශ්‍රිලනිපය අභියාචනාධිකරණයට

41

කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීමහින්ද රාජපක්ෂ ඇතුළු පිරිසක් විසින් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ සාමාජිකත්වය ගැනීම මඟින් ඔවුන්ට මන්ත්‍රී ධුර දැරීමට නීත්‍යානුකූල හැකියාවක් නැති බවට ක්වෝ වොරොන්ටෝ ආඥාවක් නිකුත් කරන ලෙස ඉල්ලා ශ්‍රීලනිප පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු පිරිසක් අභියාචනාධිකරණයේ පේතසමක් ගොනු කිරිමට සූදානමින් සිටින බව වාර්තා වෙයි.

එය ශ්‍රීලනිපය විසින් පක්ෂයක් ලෙස ගත් තීරණයක් නොවන බවත් පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පිරිසක් විසින් ගත් තීන්දුවක් බවත් වාර්තාවන අතර එම මන්ත්‍රීවරුන් වසින් ඒ සම්බන්ධයෙන් නීති ප්‍රවීණයන් කිහිපදෙනෙකුගෙන් උපදෙස් ලබාගෙන ඇත.

ශ්‍රීලනිප මධ්‍යම කාරක සභාව විසින් ශ්‍රීලනිපයෙන් වෙන්වූ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් ඇතුළු මහජන නියෝජිතයන් පිළිබඳව විනය පියවර ගත යුතුයැයි තීන්දුවක් ගෙන ඇතත් විනය පියවර ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය හා නිශ්චිතව කුමන පුද්ගලයන්ට එරෙහිව විනය පියවර ගන්නේද යන්න පිළිබඳව තවමත් තීන්දුවක් ගෙන නැතැයි අනිද්දා කළ විමසීමකදී ශ්‍රීලනිප මධ්‍යම කාරක සභිකයෙක් පැවසීය. මීළඟ මධ්‍යම කාරක සභාවේදී ඒ පිළිබඳව තීන්දු කළ යුතු බවද ඔහු කීය.

බොහෝවිට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට ගිය කණ්ඩායමට එරෙහිව තීන්දුවක් නොගෙන, ආණ්ඩුව සමග එක්වූ ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන්ට එරෙහිව පමණක් විනය පියවර ගනු ඇතැයි එම මධ්‍යම කාරක සභිකයා කීය.

ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන, මහින්ද රාජපක්ෂ ඇතුළු පිරිස ආරක්ෂා කිරීමේ ප්‍රතිපත්තියක සිටින බවත් ඒ නිසා රාජපක්ෂ ඇතුළු කණ්ඩායමේ මන්ත්‍රීධුර අහෝසි කිරීමට නම් අධිකරණයට යෑමට සිදුවනු ඇති බවත් ක්වෝ වොරොන්ටෝ ආඥාව ඉල්ලීමට බලාපොරොත්තුවන මන්ත්‍රී කණ්ඩායමේ මතව වී ඇත.

තරිඳු උඩුවරගෙදර – අනිද්දි41 COMMENTS

 1. This gave parents a subtle hint that in the victorian era a
  Christian-based center. Place cards matching the
  Vegas theme boost charm for this event. There are a lot ways to becoming rich overnight.

 2. With a great eye and taste for delineation, you possibly can make an environment impeccable
  for virtually any exercises linked to feasting room.
  A vector path, regardless of what the twists and turns are, is often more elastic and scalable.
  The beginning of Leonardo’s life was specialized in art and painting in particular.

 3. I would like to express my thanks to the writer just for bailing me out of this predicament. After surfing through the world-wide-web and obtaining basics that were not pleasant, I believed my life was gone. Being alive without the answers to the problems you’ve solved through your main article is a critical case, as well as the ones that could have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t discovered your website. That mastery and kindness in taking care of all areas was invaluable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a thing like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for your high quality and results-oriented help. I will not hesitate to refer your web blog to any person who should have assistance on this subject matter.

 4. Thanks so much for giving everyone such a special possiblity to discover important secrets from this web site. It’s always very excellent plus packed with fun for me personally and my office peers to visit your site minimum thrice every week to see the latest secrets you will have. And of course, we are always satisfied with all the outstanding tips you serve. Certain 2 facts in this posting are indeed the most beneficial I have had.

 5. I definitely wanted to compose a simple note in order to appreciate you for some of the superb steps you are placing at this site. My long internet search has at the end been rewarded with excellent knowledge to share with my guests. I ‘d tell you that many of us website visitors actually are undoubtedly endowed to live in a wonderful site with so many marvellous people with very helpful tips and hints. I feel truly blessed to have seen your web page and look forward to plenty of more entertaining moments reading here. Thanks once again for everything.

 6. I as well as my guys ended up checking the excellent information located on your web site and so then came up with a horrible feeling I had not thanked the web blog owner for them. Those ladies appeared to be for that reason thrilled to read them and have in effect sincerely been using those things. Appreciation for actually being very considerate and for considering such fantastic issues most people are really eager to learn about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 7. A lot of thanks for your whole work on this site. Debby loves getting into investigations and it is simple to grasp why. My partner and i hear all relating to the lively tactic you give great guidelines via your web blog and as well boost response from the others on that matter while our favorite princess is understanding so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been carrying out a very good job.

 8. I and my guys have been studying the nice things on the blog while suddenly got an awful feeling I never thanked the blog owner for those secrets. Most of the people are actually so stimulated to see all of them and have in effect unquestionably been using those things. Thank you for getting well helpful and for making a decision on these kinds of essential things most people are really desirous to discover. Our sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 9. I precisely wanted to appreciate you yet again. I am not sure what I might have accomplished without the entire secrets discussed by you regarding that question. This has been a real fearsome problem in my position, nevertheless taking note of the very skilled mode you resolved it forced me to jump with happiness. I am thankful for your advice and even trust you comprehend what a great job you happen to be accomplishing educating people today all through your websites. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 10. I actually wanted to send a simple comment to be able to express gratitude to you for some of the superb solutions you are sharing on this site. My prolonged internet lookup has finally been compensated with useful content to exchange with my family members. I ‘d believe that many of us visitors are extremely lucky to live in a useful community with very many brilliant people with very beneficial methods. I feel very happy to have seen your website page and look forward to tons of more exciting times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 11. I intended to write you that very little word to finally say thanks once again about the breathtaking techniques you have featured on this site. This has been shockingly generous with you to allow publicly exactly what a lot of folks would’ve advertised as an e-book to end up making some money for their own end, specifically seeing that you might well have done it if you considered necessary. The principles in addition acted to be the fantastic way to fully grasp that someone else have the same dreams like my own to learn a great deal more around this problem. Certainly there are some more enjoyable periods in the future for people who browse through your site.

 12. I would like to point out my gratitude for your generosity for women who should have assistance with this topic. Your special dedication to passing the solution around came to be amazingly practical and have surely made associates like me to attain their objectives. Your amazing invaluable information implies this much a person like me and far more to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 13. Thank you so much for providing individuals with remarkably terrific possiblity to read critical reviews from this website. It’s always very kind and as well , packed with amusement for me and my office fellow workers to search the blog at the least 3 times per week to read through the fresh secrets you have. Not to mention, I am actually fascinated with your outstanding methods you serve. Selected 3 facts in this posting are really the very best we’ve ever had.

 14. I simply had to thank you very much all over again. I do not know the things I might have handled without the hints documented by you regarding that subject. It was a very challenging condition in my view, however , witnessing a skilled style you dealt with it took me to leap with gladness. I am just grateful for your help and expect you are aware of a great job you’re providing instructing the others with the aid of your site. I am certain you have never met all of us.

 15. Thank you for your entire labor on this web page. My mum delights in setting aside time for investigation and it is obvious why. My spouse and i know all relating to the lively means you make powerful suggestions by means of your blog and in addition cause response from people about this content while our favorite simple princess is really becoming educated a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one doing a dazzling job.

 16. I precisely wished to say thanks once more. I’m not certain the things that I might have implemented without the actual creative ideas contributed by you directly on such a area. Entirely was a depressing matter for me, but viewing this well-written strategy you solved that made me to cry for delight. I’m happy for your information and as well , expect you really know what a great job you have been carrying out educating men and women via your blog post. Probably you’ve never got to know all of us.

 17. I simply needed to thank you very much again. I am not sure the things I would have sorted out in the absence of those pointers shared by you about that problem. It was actually a troublesome problem in my opinion, nevertheless being able to view this skilled avenue you processed the issue made me to jump for joy. Now i am happy for your assistance and even pray you find out what an amazing job you have been providing educating the mediocre ones all through a site. More than likely you have never got to know any of us.

 18. Thanks for your whole efforts on this web site. My mother takes pleasure in setting aside time for research and it’s really easy to understand why. A number of us hear all about the compelling ways you deliver very useful solutions through this blog and as well as boost contribution from the others on that situation so our princess is really discovering a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a splendid job.

 19. I simply desired to thank you very much yet again. I do not know the things I would’ve accomplished in the absence of the entire techniques provided by you regarding such a subject. It had been a real challenging matter in my position, however , considering a well-written avenue you solved it forced me to jump for gladness. Extremely happier for the guidance and then have high hopes you really know what a powerful job you are carrying out teaching people with the aid of your websites. I am sure you haven’t come across all of us.

 20. I enjoy you because of all of your hard work on this site. Betty really loves doing investigation and it is simple to grasp why. All of us notice all about the dynamic method you render simple secrets through the blog and as well improve participation from visitors on that area of interest plus our own simple princess is certainly understanding a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always doing a pretty cool job.

 21. I just wanted to write down a simple word to appreciate you for all of the great solutions you are sharing on this site. My extensive internet investigation has at the end of the day been recognized with excellent suggestions to talk about with my co-workers. I would suppose that most of us visitors are truly endowed to live in a notable site with very many perfect individuals with great opinions. I feel really happy to have come across your entire web site and look forward to plenty of more pleasurable minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 22. I simply wished to say thanks again. I am not sure the things I might have tried without those smart ideas provided by you relating to my topic. This has been a fearsome circumstance for me, nevertheless seeing your expert fashion you managed that took me to cry over joy. Now i’m grateful for this work and then pray you find out what a powerful job you were doing training other individuals through your website. I am certain you have never met all of us.

 23. I really wanted to write down a quick comment to say thanks to you for some of the fabulous suggestions you are sharing on this site. My long internet look up has at the end been rewarded with useful facts to go over with my friends. I would tell you that most of us readers actually are very much endowed to be in a wonderful website with many brilliant people with very beneficial principles. I feel extremely happy to have seen your entire website and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 24. I simply wanted to post a simple note so as to appreciate you for all the stunning pointers you are writing on this website. My time consuming internet investigation has at the end of the day been rewarded with beneficial facts to exchange with my companions. I would claim that most of us visitors actually are very lucky to be in a useful network with so many awesome individuals with insightful tactics. I feel really happy to have come across your web pages and look forward to so many more brilliant times reading here. Thanks once more for everything.

 25. I actually wanted to send a brief word in order to appreciate you for those unique ideas you are placing at this site. My time consuming internet research has at the end been rewarded with excellent suggestions to go over with my colleagues. I would mention that we visitors are rather fortunate to live in a superb website with so many brilliant professionals with very helpful ideas. I feel extremely fortunate to have encountered your webpage and look forward to some more enjoyable times reading here. Thanks again for all the details.

 26. My husband and i felt very contented that Ervin could conclude his analysis by way of the precious recommendations he gained while using the web site. It is now and again perplexing to simply always be making a gift of methods which often many others have been making money from. And now we consider we need the writer to give thanks to for this. Those illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you will give support to foster – it’s most extraordinary, and it is helping our son and the family reason why that topic is satisfying, and that is wonderfully mandatory. Thank you for the whole lot!

 27. I as well as my pals were actually checking out the great items found on your site while before long I got an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those tips. These ladies appeared to be totally excited to see all of them and already have clearly been making the most of those things. Thanks for simply being very kind as well as for having such superb subjects millions of individuals are really needing to learn about. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 28. I have to show some appreciation to the writer for bailing me out of this particular crisis. Just after scouting throughout the online world and obtaining ideas which were not powerful, I was thinking my life was done. Existing without the answers to the difficulties you’ve resolved as a result of your main website is a serious case, and ones that might have in a negative way damaged my entire career if I had not discovered the blog. Your primary know-how and kindness in taking care of the whole thing was tremendous. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks very much for your expert and amazing guide. I will not think twice to recommend your blog to anyone who would need support about this area.

 29. I must get across my appreciation for your generosity giving support to folks who actually need help with this one subject matter. Your personal commitment to passing the solution all over ended up being rather practical and have encouraged men and women much like me to arrive at their pursuits. Your amazing insightful hints and tips signifies this much a person like me and extremely more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 30. I wish to get across my affection for your kind-heartedness in support of visitors who require assistance with this one topic. Your special commitment to passing the message all over had become definitely invaluable and have constantly empowered employees just like me to achieve their desired goals. Your informative report denotes a whole lot a person like me and far more to my office workers. Thank you; from all of us.

 31. My husband and i ended up being quite contented when Peter managed to carry out his homework because of the precious recommendations he acquired out of the web site. It is now and again perplexing just to always be giving away techniques some other people could have been trying to sell. And we also figure out we’ve got you to appreciate for that. Most of the explanations you have made, the easy web site navigation, the relationships your site make it easier to foster – it’s got mostly fabulous, and it’s assisting our son and our family feel that that subject is cool, which is highly pressing. Many thanks for all!

 32. I and my friends were actually following the great secrets found on your web blog then unexpectedly I got an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for those secrets. My women were consequently thrilled to see them and already have actually been having fun with these things. Many thanks for genuinely very helpful as well as for selecting this kind of great things millions of individuals are really desirous to understand about. Our honest apologies for not saying thanks to earlier.

 33. I have to show my thanks to this writer for bailing me out of this type of scenario. Just after surfing around through the online world and obtaining advice which were not pleasant, I believed my entire life was gone. Living without the strategies to the problems you’ve resolved by means of your good posting is a critical case, and the kind that might have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered your site. The understanding and kindness in taking care of all the stuff was precious. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a thing like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for this impressive and sensible help. I won’t think twice to endorse your web sites to any individual who needs and wants tips on this problem.

 34. I together with my friends were actually checking out the best tricks located on your site and so before long came up with a horrible suspicion I never thanked the blog owner for those strategies. Those ladies came totally joyful to read them and have in effect extremely been having fun with those things. Thanks for genuinely quite helpful as well as for making a choice on some wonderful ideas millions of individuals are really desperate to understand about. Our own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

 35. I want to express some thanks to you just for bailing me out of such a situation. Just after browsing throughout the the web and seeing ways that were not pleasant, I thought my entire life was well over. Being alive without the presence of answers to the issues you have fixed by way of your good guide is a crucial case, and the ones which could have adversely affected my career if I had not come across the blog. Your own natural talent and kindness in maneuvering all areas was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks very much for the expert and results-oriented help. I will not hesitate to propose the blog to anyone who needs counselling about this problem.

 36. I am just commenting to make you understand what a incredible experience my cousin’s girl experienced viewing the blog. She even learned too many issues, which included what it’s like to have an amazing helping heart to make other individuals quite simply learn some tortuous subject matter. You really did more than her desires. Many thanks for supplying the practical, trusted, edifying and also easy tips on your topic to Sandra.

Comments are closed.