පොහොට්ටු සරණ ගිය මහින්ද පිලට වැඩ වරදි! ශ්‍රිලනිපය අභියාචනාධිකරණයට

11

කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීමහින්ද රාජපක්ෂ ඇතුළු පිරිසක් විසින් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ සාමාජිකත්වය ගැනීම මඟින් ඔවුන්ට මන්ත්‍රී ධුර දැරීමට නීත්‍යානුකූල හැකියාවක් නැති බවට ක්වෝ වොරොන්ටෝ ආඥාවක් නිකුත් කරන ලෙස ඉල්ලා ශ්‍රීලනිප පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු පිරිසක් අභියාචනාධිකරණයේ පේතසමක් ගොනු කිරිමට සූදානමින් සිටින බව වාර්තා වෙයි.

එය ශ්‍රීලනිපය විසින් පක්ෂයක් ලෙස ගත් තීරණයක් නොවන බවත් පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පිරිසක් විසින් ගත් තීන්දුවක් බවත් වාර්තාවන අතර එම මන්ත්‍රීවරුන් වසින් ඒ සම්බන්ධයෙන් නීති ප්‍රවීණයන් කිහිපදෙනෙකුගෙන් උපදෙස් ලබාගෙන ඇත.

ශ්‍රීලනිප මධ්‍යම කාරක සභාව විසින් ශ්‍රීලනිපයෙන් වෙන්වූ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් ඇතුළු මහජන නියෝජිතයන් පිළිබඳව විනය පියවර ගත යුතුයැයි තීන්දුවක් ගෙන ඇතත් විනය පියවර ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය හා නිශ්චිතව කුමන පුද්ගලයන්ට එරෙහිව විනය පියවර ගන්නේද යන්න පිළිබඳව තවමත් තීන්දුවක් ගෙන නැතැයි අනිද්දා කළ විමසීමකදී ශ්‍රීලනිප මධ්‍යම කාරක සභිකයෙක් පැවසීය. මීළඟ මධ්‍යම කාරක සභාවේදී ඒ පිළිබඳව තීන්දු කළ යුතු බවද ඔහු කීය.

බොහෝවිට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට ගිය කණ්ඩායමට එරෙහිව තීන්දුවක් නොගෙන, ආණ්ඩුව සමග එක්වූ ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන්ට එරෙහිව පමණක් විනය පියවර ගනු ඇතැයි එම මධ්‍යම කාරක සභිකයා කීය.

ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන, මහින්ද රාජපක්ෂ ඇතුළු පිරිස ආරක්ෂා කිරීමේ ප්‍රතිපත්තියක සිටින බවත් ඒ නිසා රාජපක්ෂ ඇතුළු කණ්ඩායමේ මන්ත්‍රීධුර අහෝසි කිරීමට නම් අධිකරණයට යෑමට සිදුවනු ඇති බවත් ක්වෝ වොරොන්ටෝ ආඥාව ඉල්ලීමට බලාපොරොත්තුවන මන්ත්‍රී කණ්ඩායමේ මතව වී ඇත.

තරිඳු උඩුවරගෙදර – අනිද්දි

11 COMMENTS

 1. This gave parents a subtle hint that in the victorian era a
  Christian-based center. Place cards matching the
  Vegas theme boost charm for this event. There are a lot ways to becoming rich overnight.

 2. With a great eye and taste for delineation, you possibly can make an environment impeccable
  for virtually any exercises linked to feasting room.
  A vector path, regardless of what the twists and turns are, is often more elastic and scalable.
  The beginning of Leonardo’s life was specialized in art and painting in particular.

 3. I would like to express my thanks to the writer just for bailing me out of this predicament. After surfing through the world-wide-web and obtaining basics that were not pleasant, I believed my life was gone. Being alive without the answers to the problems you’ve solved through your main article is a critical case, as well as the ones that could have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t discovered your website. That mastery and kindness in taking care of all areas was invaluable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a thing like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for your high quality and results-oriented help. I will not hesitate to refer your web blog to any person who should have assistance on this subject matter.

 4. Thanks so much for giving everyone such a special possiblity to discover important secrets from this web site. It’s always very excellent plus packed with fun for me personally and my office peers to visit your site minimum thrice every week to see the latest secrets you will have. And of course, we are always satisfied with all the outstanding tips you serve. Certain 2 facts in this posting are indeed the most beneficial I have had.

 5. I definitely wanted to compose a simple note in order to appreciate you for some of the superb steps you are placing at this site. My long internet search has at the end been rewarded with excellent knowledge to share with my guests. I ‘d tell you that many of us website visitors actually are undoubtedly endowed to live in a wonderful site with so many marvellous people with very helpful tips and hints. I feel truly blessed to have seen your web page and look forward to plenty of more entertaining moments reading here. Thanks once again for everything.

 6. I as well as my guys ended up checking the excellent information located on your web site and so then came up with a horrible feeling I had not thanked the web blog owner for them. Those ladies appeared to be for that reason thrilled to read them and have in effect sincerely been using those things. Appreciation for actually being very considerate and for considering such fantastic issues most people are really eager to learn about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here