රාජිතට මඩ ගසා පොහොට්ටුව පුප්පන්න ගිය පිරිස ගෙන් මාධ්‍යයට තර්ජන

65

පොහොට්ටු පක්ෂයේ අවශ්‍යතාවක් ඉටු කරන්නට ගිය සුළු හා මධ්‍යම පරිමාණ ව්‍යාපාරිකයන්ගේ සංවිධානයේ සභාපති ඇතුළු පිරිසක් මාධ්‍යෙව්දින්ගෙ බැන තර්ජනය කොට මාධ්‍ය හමුව අතරමග නවතා පිටත්ව ගොස් තිබේ.

පිළිකා ඖෂධ ජාවාරමක් පවතින බවට හෙළි කරන්නට පැමිණි මේ පිරිස අවසානයේ මාධ්‍යෙව්දින්ගේ ප්‍රශ්න හමුවේ නිරුත්තර වීම නිසා ඔවුන් මෙලස මාධ්‍යෙව්දින්ට බැන තර්ජනය කර ඇත.

බස්නාහිර පළාත් සෞන්ධර්ය නිකේතනයේ පැවැති මෙම මාධ්‍ය හමුව අද පෙරවරුවේ පැවැති අතර ඊට සුළු හා මධ්‍යම පරිමාණ ව්‍යාපාරිකයන්ගේ සංවිධානයේ සභාපති සංජය පෙරේරා ඇතුළු පිරිසක් සහභාගී වි සිටියහ.

ඔවුන් මීට පෙර මාධ්‍ය හමුවක් කැදවා කළ කරුණු කීවා මිස වෙනත් කාරණා හෙළිදරව් නොකිරිම හේතුවෙන් මාධ්‍යෙව්දින් ප්‍රශ්න කරන්නට වූවේ මෙය සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා සමග පවතින පෞද්ගලික කොන්තරයක් මත කරනා මාධ්‍ය හමුවක්ද යන්නය.

එය එසේ නොවන බව ප්‍රකාශ කිරිමෙන් පසු මාධ්‍යෙව්දින් නැවත ප්‍රශ්න කරන්නට වූවේ මෙය පිළිකා රෝගින්ගේ දුක පලිහක් කර ගනිමින් පොදු ජන පක්ෂයේ දේශපාලන අරමුණු ඉටු කිරිමට ගන්නා උත්සාහයක් නොවේදැයි ප්‍රශ්න කළ මාධ්‍යෙව්දින් ඔවුන් මිට පෙර පොදු ජන පක්ෂය සමග ගණුදෙනු කළ ආකාරය ගැනද ප්‍රකාශ කිරිම හේතුවෙන් ඔවුන් මාධ්‍යෙව්දින්ගේ අනන්‍යතාවය විමසමින් මාධයවේදින්ට බැන තර්ජනය කරන්නට වූහ.

ඒත් සමග ඇතිවූ නොසන්සුන්තාවය මත පිරිස එම ස්ථානයෙන් පිටව ගියේ මාධ්‍යෙව්දින්ට බැන තර්ජනය කරමිනි. පොහොට්ටුවේ උවමනාවට හා ජනාධිපති සිරිසේනගේ උවමනාවට මෙය කරන බවට කළ ප්‍රශ්න කිරිම්වලට පිළිකා ජාවාරම හෙළි කිරිමට පැමිණි පිරිසට උත්තර නොමැතිවිම නිසා ඔවුන් මෙලෙස බැන තර්ජනය කරන්නට වූහ.

පසුව මාධ්‍යෙව්දින් ප්‍රකාශ කළේ සත්‍ය තොරතුරු හෙළි කරනවා විනා පෞද්ගලිකව මිනිසුන්ට මඩ ගැසිමට පවත්වන මෙවැනි ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡා වර්ජනය කළ යුතු බවයි.65 COMMENTS

 1. I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 2. Should your motive the following is to find out paintings available for sale Melbourne or paintings for sale Brisbane, unfortunately but you can’t view it here.
  After the Bourbon Restoration, as the trial participant of Louis XVI, David was missing out on his
  civil right and property, and was expected to leave his homeland to be in in Brussels where
  David also completed many works, lastly died in the strange land.
  Then it matters not whether it is heads
  or tail, you can predict the ultimate results.

 3. It is common to get the ornamental painting and sculptures with shapes depicting a fascinating blend of different
  aspects of the artist’s religious, physical and cultural
  background. Leonardo Da Vinci was created within the
  Florentine Republic on April 15th, 1452. Then it makes
  no difference whether it is heads or tail, one can possibly
  predict the final results.

 4. I enjoy you because of your entire labor on this website. My mother really loves carrying out investigation and it’s easy to see why. Many of us learn all regarding the powerful manner you provide very important guidance via the blog and therefore improve contribution from the others on this matter and our own simple princess is certainly discovering a great deal. Have fun with the rest of the new year. Your performing a powerful job.

 5. My wife and i were quite fortunate when Emmanuel could conclude his preliminary research through your precious recommendations he was given through the site. It is now and again perplexing to just happen to be offering secrets that the rest may have been selling. And we also discover we need the website owner to thank for that. Those illustrations you made, the easy website menu, the friendships you can help foster – it’s got everything sensational, and it is letting our son and our family believe that the situation is amusing, and that is tremendously serious. Thank you for the whole lot!

 6. I must show appreciation to this writer for rescuing me from this incident. Just after checking through the the net and meeting things which were not helpful, I was thinking my entire life was done. Existing minus the solutions to the difficulties you have solved as a result of the article content is a serious case, as well as ones which could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t noticed the website. Your main natural talent and kindness in playing with a lot of stuff was useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I’m able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for this professional and effective guide. I won’t hesitate to endorse your blog to anybody who needs to have recommendations about this area.

 7. I simply wished to thank you so much once more. I’m not certain what I would have tried without the type of basics contributed by you on such a question. It actually was a real depressing scenario in my position, but considering your well-written manner you processed that made me to jump for delight. I’m thankful for your work and as well , pray you comprehend what a powerful job you’re providing educating men and women via your blog. Most likely you have never got to know any of us.

 8. I just wanted to develop a small comment in order to appreciate you for the great ways you are sharing on this site. My prolonged internet look up has at the end of the day been compensated with professional strategies to talk about with my friends and classmates. I ‘d point out that many of us website visitors actually are very fortunate to be in a useful site with so many brilliant individuals with insightful solutions. I feel very lucky to have discovered your entire weblog and look forward to many more thrilling moments reading here. Thank you again for all the details.

 9. I definitely wanted to jot down a small remark to say thanks to you for those fabulous concepts you are placing at this site. My rather long internet look up has at the end of the day been recognized with reliable ideas to write about with my family members. I ‘d express that we visitors actually are very fortunate to dwell in a perfect network with so many wonderful professionals with good points. I feel very much fortunate to have come across your entire web pages and look forward to plenty of more exciting moments reading here. Thanks once more for all the details.

 10. I truly wanted to send a brief word to express gratitude to you for some of the superb recommendations you are posting at this site. My incredibly long internet research has now been honored with reasonable strategies to share with my classmates and friends. I would mention that most of us readers are undeniably lucky to be in a fantastic network with so many awesome people with beneficial plans. I feel pretty fortunate to have discovered the weblog and look forward to tons of more exciting times reading here. Thank you once again for all the details.

 11. My husband and i have been now comfortable that Emmanuel could round up his analysis through the entire ideas he discovered from your very own web site. It is now and again perplexing to simply always be releasing techniques which often people could have been selling. We really figure out we’ve got the blog owner to appreciate for that. All of the explanations you made, the straightforward website menu, the relationships your site give support to engender – it’s got all powerful, and it’s helping our son in addition to us believe that the topic is amusing, and that is tremendously fundamental. Thanks for everything!

 12. I precisely had to thank you very much again. I am not sure the things that I would’ve followed without those secrets contributed by you concerning such question. It truly was an absolute difficult setting in my opinion, but taking a look at the skilled form you treated the issue made me to cry for fulfillment. Now i’m happier for your guidance and thus hope you find out what a powerful job you have been accomplishing teaching some other people with the aid of your web blog. Most probably you haven’t encountered any of us.

 13. I would like to express my affection for your generosity for those people who absolutely need help on your theme. Your very own dedication to getting the solution across ended up being especially insightful and has constantly empowered somebody like me to arrive at their dreams. This interesting useful information denotes so much to me and a whole lot more to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 14. I must express appreciation to you for bailing me out of this particular incident. After searching through the internet and coming across notions which are not beneficial, I assumed my entire life was over. Being alive without the presence of solutions to the issues you’ve resolved as a result of your entire short article is a crucial case, and the ones which might have badly damaged my entire career if I had not encountered the website. Your expertise and kindness in taking care of almost everything was useful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a subject like this. I can at this point look ahead to my future. Thanks a lot very much for the reliable and amazing help. I won’t think twice to endorse your blog post to any person who desires guide about this situation.

 15. I have to express my passion for your generosity supporting those people who need help with in this issue. Your personal dedication to getting the solution along came to be surprisingly important and have specifically encouraged employees just like me to realize their pursuits. Your own informative information means so much a person like me and much more to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

 16. Thank you for all of the work on this blog. Debby takes pleasure in setting aside time for research and it’s simple to grasp why. I know all of the powerful means you convey very helpful tips and hints through this website and as well encourage response from some others on the theme then our princess is without question understanding a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. Your conducting a useful job.

 17. I together with my buddies were actually examining the excellent pointers on your web site and then all of a sudden I got a terrible suspicion I never thanked the site owner for those techniques. All the women had been so warmed to study all of them and have now certainly been loving those things. Thanks for indeed being really kind as well as for picking out varieties of impressive subjects millions of individuals are really eager to be informed on. Our sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 18. I needed to write you this bit of observation so as to say thanks a lot yet again for these wonderful guidelines you’ve discussed above. It was tremendously generous of you in giving without restraint precisely what a few individuals might have supplied as an electronic book in making some cash for their own end, principally since you might have done it if you ever desired. These tricks also served like a easy way to be sure that the rest have the identical dream like my very own to understand a good deal more pertaining to this condition. I am sure there are numerous more pleasant periods in the future for folks who look over your blog post.

 19. I intended to create you one tiny observation to finally say thanks once again for these striking opinions you’ve shown on this page. It was certainly shockingly open-handed of people like you in giving unreservedly all that a number of us could have sold for an electronic book in order to make some bucks on their own, especially given that you might well have tried it in case you decided. The principles in addition worked to become a fantastic way to recognize that other people online have a similar zeal just as my personal own to see somewhat more with reference to this issue. I’m certain there are several more fun sessions up front for many who see your blog post.

 20. Thanks for all your valuable labor on this web site. Debby really loves making time for internet research and it’s simple to grasp why. My spouse and i hear all about the compelling way you make precious information through this web site and as well foster response from people on the point plus our own daughter is always learning a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re doing a very good job.

 21. I’m just writing to let you understand what a notable encounter my wife’s princess developed browsing your site. She came to understand a wide variety of pieces, most notably how it is like to possess a great helping style to get the mediocre ones with ease gain knowledge of several multifaceted matters. You undoubtedly exceeded her desires. Thanks for showing the warm and helpful, healthy, revealing and also unique guidance on your topic to Tanya.

 22. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally spectacular chance to check tips from here. It really is very brilliant and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to visit your site nearly three times in 7 days to see the latest secrets you have. And lastly, I’m so certainly happy with all the brilliant pointers you give. Certain two points in this post are surely the finest I’ve had.

 23. I’m writing to make you be aware of of the incredible experience my friend’s child encountered visiting the blog. She discovered numerous details, with the inclusion of what it is like to have a great coaching spirit to have many people smoothly know precisely several tortuous subject areas. You undoubtedly surpassed our desires. Thank you for churning out the necessary, trusted, informative and in addition fun thoughts on the topic to Janet.

 24. Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily splendid chance to read from this website. It is often very pleasing plus packed with a good time for me and my office colleagues to visit your site at least 3 times in a week to see the fresh tips you have. And of course, I’m just always motivated considering the very good hints you serve. Certain 3 ideas in this posting are completely the best we have all ever had.

 25. I and also my pals have already been reading the great guides on the blog then all of a sudden developed an awful feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. The ladies were definitely absolutely stimulated to learn them and have extremely been enjoying them. Appreciate your truly being indeed helpful and for utilizing this form of outstanding things most people are really needing to understand about. My honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 26. A lot of thanks for your whole work on this web site. Kate take interest in doing internet research and it’s simple to grasp why. My partner and i hear all regarding the dynamic tactic you make vital tactics by means of this blog and even improve response from people on this content then my girl has always been learning a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one carrying out a fantastic job.

 27. Thanks so much for giving everyone an extremely special chance to read articles and blog posts from this web site. It is often so pleasing plus full of a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your website no less than thrice in 7 days to study the newest items you will have. And indeed, I’m also always amazed with all the very good tips you serve. Selected 4 facts on this page are unquestionably the most efficient I’ve had.

 28. My spouse and i got really cheerful that Raymond could finish up his reports while using the ideas he obtained through the web page. It is now and again perplexing to just be offering hints that many many people might have been trying to sell. And we all realize we need you to thank for this. These illustrations you’ve made, the easy website menu, the relationships you can make it easier to promote – it’s got most superb, and it’s really aiding our son in addition to our family imagine that the subject matter is satisfying, and that is tremendously pressing. Thank you for all!

 29. I am also writing to let you know of the notable experience our princess obtained reading through yuor web blog. She realized too many pieces, most notably what it’s like to have an ideal giving nature to make many others with ease know a variety of impossible things. You truly did more than our own expected results. Many thanks for imparting those warm and friendly, dependable, informative and easy thoughts on the topic to Gloria.

 30. I precisely needed to say thanks once again. I am not sure the things that I might have worked on in the absence of the hints shown by you on that industry. It became a challenging crisis in my position, but being able to view this skilled fashion you processed that made me to jump with gladness. I will be grateful for the guidance and even pray you find out what a powerful job you were getting into educating many people with the aid of your web page. I know that you haven’t met any of us.

 31. My spouse and i have been really lucky that Albert could finish off his research from your precious recommendations he discovered in your web pages. It’s not at all simplistic just to possibly be offering instructions which usually some others have been trying to sell. Therefore we fully grasp we have the blog owner to give thanks to for this. The illustrations you’ve made, the simple web site navigation, the friendships you make it easier to engender – it’s got everything awesome, and it is letting our son in addition to the family believe that this article is fun, and that is very mandatory. Thanks for all the pieces!

 32. I would like to express my thanks to you for bailing me out of this circumstance. Just after surfing around throughout the online world and meeting solutions which are not productive, I assumed my life was over. Existing without the presence of approaches to the problems you’ve solved by means of your good blog post is a critical case, as well as the kind which might have in a wrong way damaged my career if I had not encountered your blog. Your main knowledge and kindness in handling all areas was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a point like this. I can also at this point relish my future. Thanks a lot so much for the high quality and sensible help. I will not be reluctant to refer your blog to any individual who will need support about this topic.

 33. I have to express some appreciation to you just for bailing me out of such a circumstance. After surfing throughout the world-wide-web and coming across thoughts which were not pleasant, I believed my entire life was done. Being alive without the strategies to the difficulties you have resolved by means of the report is a crucial case, and ones that could have in a negative way affected my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your own personal skills and kindness in taking care of a lot of things was invaluable. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a solution like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for this skilled and results-oriented help. I won’t be reluctant to suggest your web blog to anyone who wants and needs counselling about this area.

 34. My spouse and i got very fortunate that Edward managed to round up his survey with the ideas he grabbed from your own web page. It is now and again perplexing just to continually be giving away facts which often other people have been selling. So we fully understand we need the website owner to be grateful to for this. The illustrations you made, the easy blog navigation, the relationships you make it easier to engender – it’s mostly exceptional, and it’s really leading our son and the family believe that that issue is interesting, and that is particularly pressing. Thanks for all!

 35. My spouse and i got so happy John managed to complete his researching by way of the precious recommendations he was given through the web page. It’s not at all simplistic just to happen to be giving out helpful tips many people have been making money from. We really keep in mind we’ve got the website owner to thank for that. The type of explanations you’ve made, the easy web site navigation, the friendships you give support to create – it’s many terrific, and it’s aiding our son and the family consider that that situation is pleasurable, and that is pretty important. Thank you for the whole lot!

 36. My husband and i have been very relieved John could round up his researching from the precious recommendations he came across from your own web site. It’s not at all simplistic to simply find yourself offering helpful hints that many other folks may have been trying to sell. We really figure out we’ve got you to be grateful to for this. The specific explanations you made, the simple web site menu, the relationships you will assist to foster – it’s all fantastic, and it’s leading our son in addition to us believe that that subject is satisfying, which is wonderfully serious. Many thanks for the whole lot!

 37. Thank you so much for giving everyone an extremely breathtaking opportunity to read articles and blog posts from this website. It is always so nice plus stuffed with fun for me and my office acquaintances to search your website at minimum thrice in 7 days to study the fresh items you will have. And of course, we’re certainly motivated for the dazzling hints you give. Certain two tips on this page are ultimately the most impressive we have had.

 38. I wish to express my affection for your kindness for individuals that have the need for assistance with this particular subject matter. Your personal dedication to getting the message up and down appeared to be rather valuable and have constantly encouraged guys much like me to attain their goals. Your personal informative guideline denotes much to me and even more to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 39. I happen to be commenting to let you know of the excellent encounter my friend’s girl experienced using yuor web blog. She discovered some details, which include what it is like to possess a very effective coaching nature to make the others quite simply understand various complicated subject matter. You really did more than our own expected results. Many thanks for supplying the great, safe, edifying and in addition fun guidance on your topic to Kate.

Comments are closed.