රාජිතට මඩ ගසා පොහොට්ටුව පුප්පන්න ගිය පිරිස ගෙන් මාධ්‍යයට තර්ජන

32

පොහොට්ටු පක්ෂයේ අවශ්‍යතාවක් ඉටු කරන්නට ගිය සුළු හා මධ්‍යම පරිමාණ ව්‍යාපාරිකයන්ගේ සංවිධානයේ සභාපති ඇතුළු පිරිසක් මාධ්‍යෙව්දින්ගෙ බැන තර්ජනය කොට මාධ්‍ය හමුව අතරමග නවතා පිටත්ව ගොස් තිබේ.

පිළිකා ඖෂධ ජාවාරමක් පවතින බවට හෙළි කරන්නට පැමිණි මේ පිරිස අවසානයේ මාධ්‍යෙව්දින්ගේ ප්‍රශ්න හමුවේ නිරුත්තර වීම නිසා ඔවුන් මෙලස මාධ්‍යෙව්දින්ට බැන තර්ජනය කර ඇත.

බස්නාහිර පළාත් සෞන්ධර්ය නිකේතනයේ පැවැති මෙම මාධ්‍ය හමුව අද පෙරවරුවේ පැවැති අතර ඊට සුළු හා මධ්‍යම පරිමාණ ව්‍යාපාරිකයන්ගේ සංවිධානයේ සභාපති සංජය පෙරේරා ඇතුළු පිරිසක් සහභාගී වි සිටියහ.

ඔවුන් මීට පෙර මාධ්‍ය හමුවක් කැදවා කළ කරුණු කීවා මිස වෙනත් කාරණා හෙළිදරව් නොකිරිම හේතුවෙන් මාධ්‍යෙව්දින් ප්‍රශ්න කරන්නට වූවේ මෙය සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා සමග පවතින පෞද්ගලික කොන්තරයක් මත කරනා මාධ්‍ය හමුවක්ද යන්නය.

එය එසේ නොවන බව ප්‍රකාශ කිරිමෙන් පසු මාධ්‍යෙව්දින් නැවත ප්‍රශ්න කරන්නට වූවේ මෙය පිළිකා රෝගින්ගේ දුක පලිහක් කර ගනිමින් පොදු ජන පක්ෂයේ දේශපාලන අරමුණු ඉටු කිරිමට ගන්නා උත්සාහයක් නොවේදැයි ප්‍රශ්න කළ මාධ්‍යෙව්දින් ඔවුන් මිට පෙර පොදු ජන පක්ෂය සමග ගණුදෙනු කළ ආකාරය ගැනද ප්‍රකාශ කිරිම හේතුවෙන් ඔවුන් මාධ්‍යෙව්දින්ගේ අනන්‍යතාවය විමසමින් මාධයවේදින්ට බැන තර්ජනය කරන්නට වූහ.

ඒත් සමග ඇතිවූ නොසන්සුන්තාවය මත පිරිස එම ස්ථානයෙන් පිටව ගියේ මාධ්‍යෙව්දින්ට බැන තර්ජනය කරමිනි. පොහොට්ටුවේ උවමනාවට හා ජනාධිපති සිරිසේනගේ උවමනාවට මෙය කරන බවට කළ ප්‍රශ්න කිරිම්වලට පිළිකා ජාවාරම හෙළි කිරිමට පැමිණි පිරිසට උත්තර නොමැතිවිම නිසා ඔවුන් මෙලෙස බැන තර්ජනය කරන්නට වූහ.

පසුව මාධ්‍යෙව්දින් ප්‍රකාශ කළේ සත්‍ය තොරතුරු හෙළි කරනවා විනා පෞද්ගලිකව මිනිසුන්ට මඩ ගැසිමට පවත්වන මෙවැනි ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡා වර්ජනය කළ යුතු බවයි.

32 COMMENTS

 1. I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 2. Should your motive the following is to find out paintings available for sale Melbourne or paintings for sale Brisbane, unfortunately but you can’t view it here.
  After the Bourbon Restoration, as the trial participant of Louis XVI, David was missing out on his
  civil right and property, and was expected to leave his homeland to be in in Brussels where
  David also completed many works, lastly died in the strange land.
  Then it matters not whether it is heads
  or tail, you can predict the ultimate results.

 3. It is common to get the ornamental painting and sculptures with shapes depicting a fascinating blend of different
  aspects of the artist’s religious, physical and cultural
  background. Leonardo Da Vinci was created within the
  Florentine Republic on April 15th, 1452. Then it makes
  no difference whether it is heads or tail, one can possibly
  predict the final results.

 4. I enjoy you because of your entire labor on this website. My mother really loves carrying out investigation and it’s easy to see why. Many of us learn all regarding the powerful manner you provide very important guidance via the blog and therefore improve contribution from the others on this matter and our own simple princess is certainly discovering a great deal. Have fun with the rest of the new year. Your performing a powerful job.

 5. My wife and i were quite fortunate when Emmanuel could conclude his preliminary research through your precious recommendations he was given through the site. It is now and again perplexing to just happen to be offering secrets that the rest may have been selling. And we also discover we need the website owner to thank for that. Those illustrations you made, the easy website menu, the friendships you can help foster – it’s got everything sensational, and it is letting our son and our family believe that the situation is amusing, and that is tremendously serious. Thank you for the whole lot!

 6. I must show appreciation to this writer for rescuing me from this incident. Just after checking through the the net and meeting things which were not helpful, I was thinking my entire life was done. Existing minus the solutions to the difficulties you have solved as a result of the article content is a serious case, as well as ones which could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t noticed the website. Your main natural talent and kindness in playing with a lot of stuff was useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I’m able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for this professional and effective guide. I won’t hesitate to endorse your blog to anybody who needs to have recommendations about this area.

 7. I simply wished to thank you so much once more. I’m not certain what I would have tried without the type of basics contributed by you on such a question. It actually was a real depressing scenario in my position, but considering your well-written manner you processed that made me to jump for delight. I’m thankful for your work and as well , pray you comprehend what a powerful job you’re providing educating men and women via your blog. Most likely you have never got to know any of us.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here