මාතර – බෙලිඅත්ත පළමු දුම්රිය ධාවනය ලබන ඉරිදා

95

අභිනවයෙන් ඉදිකළ මාතර – බෙලිඅත්ත දුම්රිය මාර්ගය පරීක්ෂා කිරීම සඳහා පළමුවරට එම මාර්ගයේ දුම්රියක් ධාවනය කිරීම ලබන ඉරිදා (06) පෙ.ව. 10.00ට සිදු කෙරේ. ඒ ප්‍රවාහන හා සිවිල් ගුවන්සේවා අමාත්‍ය අර්ජුන රණතුංගගේ නිරීක්ෂණයෙනි. එම දුම්රිය බෙලිඅත්ත සිට මාතර දක්වා ධාවනය කිරීමට නියමිත වේ.

මාතර සිට කතරගම දක්වා ඉදිකිරීමට යෝජිත දුම්රිය මාර්ගයේ ඉදිකිරීම් සිදු වන්නේ අදියර තුනකිනි. එහි පළමු අදියර වන්නේ, කිලෝමීටර් 26ක දුරින් යුත් මාතර සිට බෙලිඅත්ත දක්වා කොටසයි. එහි දෙවැනි අදියර කිලෝමීටර් 48ක දුරකින් යුත් බෙලිඅත්ත සිට හම්බන්තොට දක්වාද, තෙවැනි අදියර කිලෝමීටර් 39ක දුරකින් යුත් හම්බන්තොට සිට කතරගමද දක්වා ද වේ. මෙයින් පළමු අදියර වන මාතර සිට බෙලිඅත්ත දක්වා දුම්රිය මඟ ඉදිකිරිමට ඇස්තමේන්තුගත වියදම ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලයන 278.2 කි. චීන එක්සිම් බැංකුව (China Excem Bank) මේ සඳහා මුල්‍ය ප්‍රතිපාදන සපයයි. මධ්‍යම ඉංජිනේරු කාර්යාංශයේ ප්‍රධාන උපදේශණය යටතේ එහි අධීක්ෂණ කටයුතු සිදු කෙරේ. ඉදිකිරිම් කටයුතු භාර ප්‍රධාන කොන්ත්‍රාත්කරු වන්නේ චයිනා මැෂිනරි ඉම්පෝර්ට් එක්ස්පෝර්ට් කෝර්පරේටිව් සමාගමයි. (China machinery Import Export Cooperative) උප කොන්ත්‍රාත්කරු ලෙස චයිනා රේල්වේ සර්විසස් සමාගම(China Railway Services Company) කටයුතු කරයි.

මාතර බෙලිඅත්ත දුම්රිය මාර්ගයේ ප්‍රධාන දුම්රිය ස්ථාන හතරකි. ඒ කැකණදුර, බඹරැන්ද, වැවුරුකන්නල, බෙලිඅත්ත වේ. පිලදූව, වෙහෙරහේන යන ස්ථානවල උප දුම්රිය ස්ථාන 02ක් ස්ථාපිත කර ඇත. උප දුම්රිය ස්ථාන 02 හැර අනෙකුත් සියලුම දුම්රිය ස්ථාන දුම්රිය වේදිකා 03කින් සමන්විතය. මෙයින් ප්‍රධාන දුම්රිය ස්ථානය වූ බෙලිඅත්ත දුම්රිය ස්ථානය මීටර් 110ක දිගින් යුතු දුම්රිය ස්ථාන ගොඩනැගිල්ලකින්ද, මීටර් 250 – 300 පමණ දගිකින් යුතු වේදිකා 03කින්ද සමන්විත වේ. දුම්රිය ස්ථානයේ වේදිකා හරහා මගීන්ට මාරුවීමට මගී ගුවන් පාලම් වෙනුවට මගී උමං මාර්ග ඉදිකිරිමද විශේෂත්වයකි. බෙලිඅත්ත මෙන්ම සෙසු දුම්රිය ස්ථානවලද මගී ගුවන් පාලම් වෙනුවට දක්නට ලැබෙන්නේ මගී උමං මාර්ගයි.

ලංකාවේ දිගම දුම්රිය උමඟද පිහිටා ඇත්තේ මාතර ‍- බෙලිඅත්ත දුම්රිය මාර්ගයේ වේ. නාකුට්ටිගම ප්‍රදේශයේ සිට කැකණදුර දුම්රියපල ආසන්නය දක්වා පිහිටි එම උම‍ඟෙහි දිග ප්‍රමාණය මීටර් 615කි. මීට පෙර දිගම දුම්රිය උමඟ වූයේ සිංගිමලේ උමඟය. එය මීටර් 559 ක දිගකින් යුතුවේ. එමෙන්ම මීටර් 268ක දිගින් යුතු බඹරැන්ද දුම්රිය උමඟද මාතර බෙලිඅත්ත මාර්ගයේ වේ.

මාතර බෙලිඅත්ත දුම්රිය මාර්ගයේ 10% පමණ දිවෙන්නේ ගුවන් පාලම් මතිනි. එහි මාතර කැකණදුර දක්වා කොටසේ එක් ගුවන් පාලමක්ද, බඹරැන්ද සිට වැව්රුකන්නල දක්වා කොටසේ කිලෝමීටර් 1.5ක දිගින් යුතු ගුවන් පාලමක්ද වේ. එයින් බඹරැන්ද සිට වැවුරුකන්නල දක්වා වූ ගුවන් පාලම ලංකාවේ උසම හා දිගම දුම්රිය ගුවන් පාලම බවට පත් වේ.

මාතර බෙලිඅත්ත දුම්රිය මාර්ගය වැටී ඇත්තේ නිල්වලා ගඟ හරහාය. මෙම දුම්රිය මාර්ගයේ හරස් මාර්ග 18ක්ද, පාලම් 12ක්ද, බෝක්කු 49ක්ද, උඩබිම් මාර්ග 23ක්ද, යටබිම් මාර්ග 16ක් හා උඩ බිම් මාර්ග 08ක් ඉදි වි ඇත.මාධ්‍ය නිවේදනය අමුණා ඇත.95 COMMENTS

 1. This work reveals a kind of poetic mood and everyone would
  easily be attracted by it. Leonardo Da Vinci was created inside the Florentine Republic
  on April 15th, 1452. The beginning of Leonardo’s life was dedicated to art and painting in particular.

 2. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 3. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 4. If you are concerned to learn Web optimization methods then you have to read this post, I am sure you will get much more from this piece of writing concerning Search engine marketing.

 5. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm a extended time watcher and I just believed IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd drop by and say hi there there for your extremely initially time.

 6. Wow, superb blog layout! How long have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The entire glance of your web site is wonderful, let alone the content material!

 7. Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of information in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

 8. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 9. You have made some decent points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 10. Thank you for some other wonderful post. Where else may anyone get that type of info in such a perfect means of writing? I ave a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.

 11. Wow, awesome weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The total glance of your website is magnificent, let alone the content!

 12. I happen to be writing to let you understand what a awesome encounter my girl had browsing your site. She came to find a good number of details, including what it is like to possess an awesome coaching character to make the mediocre ones completely understand a number of specialized matters. You actually did more than readers’ expected results. Thanks for supplying these useful, trustworthy, revealing and as well as easy tips on this topic to Tanya.

 13. A lot of thanks for each of your efforts on this web page. My daughter really likes participating in internet research and it’s really obvious why. All of us know all concerning the powerful method you produce simple solutions by means of your web blog and as well as attract contribution from other individuals on that concept so our own princess is undoubtedly understanding so much. Take advantage of the rest of the new year. Your doing a useful job.

 14. I’m also writing to make you know of the really good encounter my friend’s princess encountered checking the blog. She mastered many things, most notably how it is like to possess a very effective coaching spirit to let other people without problems understand a variety of very confusing subject areas. You truly did more than our desires. Thanks for producing the warm and friendly, healthy, explanatory and also fun tips about the topic to Tanya.

 15. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally pleasant possiblity to check tips from this web site. It’s always so awesome and also jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to search your website at the least three times in 7 days to read through the latest stuff you have got. And lastly, I am at all times contented with all the spectacular opinions served by you. Certain 4 tips in this posting are absolutely the most impressive we’ve had.

 16. Thank you so much for providing individuals with an extremely breathtaking chance to read articles and blog posts from here. It is often very sweet and also packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to visit your website minimum three times in 7 days to learn the new secrets you have. Of course, we are always fascinated concerning the unbelievable creative ideas you serve. Certain 4 points in this post are completely the very best we’ve had.

 17. I want to point out my admiration for your generosity supporting folks who really want help on in this subject. Your very own dedication to passing the solution throughout appeared to be exceedingly functional and has really encouraged guys like me to arrive at their objectives. This valuable guide implies a lot to me and extremely more to my peers. With thanks; from each one of us.

 18. I definitely wanted to write a note to be able to say thanks to you for all the fantastic guides you are writing on this website. My time consuming internet look up has now been honored with brilliant content to go over with my visitors. I would point out that we visitors are unequivocally lucky to exist in a really good website with very many perfect individuals with interesting plans. I feel truly grateful to have used your site and look forward to some more awesome times reading here. Thank you once more for everything.

 19. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally terrific opportunity to discover important secrets from this blog. It is usually so beneficial and as well , full of fun for me personally and my office acquaintances to visit your web site at least thrice weekly to study the latest issues you have got. And lastly, I’m always contented for the attractive thoughts you serve. Some 1 tips in this article are honestly the most impressive we have had.

 20. My wife and i felt really joyful that Edward could conclude his survey using the precious recommendations he obtained out of your web site. It’s not at all simplistic to just happen to be giving out steps which often people today may have been making money from. We see we have the writer to appreciate because of that. The main illustrations you have made, the easy site menu, the relationships you will make it easier to promote – it’s got many sensational, and it’s really facilitating our son in addition to us consider that the topic is fun, and that is particularly essential. Thank you for all!

 21. I am only writing to make you be aware of what a perfect experience my cousin’s daughter encountered checking your blog. She came to understand many issues, which included what it is like to have a marvelous helping spirit to get certain people very easily grasp a number of complex subject matter. You really did more than our expected results. Many thanks for presenting these important, healthy, explanatory and fun tips about your topic to Mary.

 22. I precisely had to say thanks all over again. I am not sure what I would have taken care of in the absence of the actual points shown by you over that topic. It seemed to be an absolute frustrating condition in my view, but considering your expert technique you resolved that made me to weep over fulfillment. Now i’m thankful for your assistance and thus wish you are aware of a great job you are always putting in teaching people by way of your webpage. I’m certain you have never met all of us.

 23. My spouse and i were absolutely delighted that Emmanuel could do his studies by way of the precious recommendations he gained from your very own blog. It is now and again perplexing to just continually be freely giving procedures that most people have been trying to sell. And we also know we have got the writer to give thanks to because of that. The type of illustrations you made, the simple site navigation, the relationships you can aid to engender – it is all astonishing, and it’s really letting our son in addition to our family know that this article is satisfying, and that is quite vital. Thanks for all!

 24. I’m also commenting to let you be aware of of the fantastic experience my friend’s girl had reading through the blog. She realized too many details, which included what it is like to have a marvelous teaching heart to have many people without difficulty thoroughly grasp some hard to do matters. You really surpassed visitors’ desires. Thanks for coming up with these invaluable, safe, edifying and even cool tips on this topic to Julie.

 25. Thanks for all your hard work on this web page. Kim takes pleasure in conducting research and it is obvious why. We all notice all regarding the compelling ways you offer reliable secrets via your web blog and therefore foster contribution from some other people about this article and our favorite child is actually understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. You are always conducting a fantastic job.

 26. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily terrific chance to read articles and blog posts from here. It’s usually so useful plus full of fun for me personally and my office co-workers to visit the blog not less than thrice every week to study the fresh issues you will have. Of course, I am usually astounded for the good strategies you serve. Certain 2 tips in this article are in reality the very best we’ve had.

 27. I am only writing to make you understand what a brilliant encounter our princess developed using yuor web blog. She figured out many pieces, including how it is like to possess an ideal teaching spirit to get other people with ease learn about several extremely tough topics. You undoubtedly surpassed my desires. Many thanks for offering those warm and helpful, trustworthy, educational and as well as fun thoughts on this topic to Emily.

 28. I simply wanted to write down a quick message to express gratitude to you for these pleasant advice you are writing here. My extensive internet look up has at the end of the day been honored with reputable ideas to talk about with my partners. I ‘d declare that many of us site visitors are undeniably blessed to live in a fine site with so many lovely people with useful tips. I feel extremely blessed to have seen your weblog and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 29. I wanted to post a small message to be able to say thanks to you for those awesome concepts you are posting on this site. My incredibly long internet research has at the end of the day been rewarded with awesome facts and techniques to write about with my colleagues. I ‘d declare that many of us visitors actually are quite fortunate to live in a fantastic place with so many lovely professionals with interesting methods. I feel very much grateful to have encountered the website and look forward to many more excellent minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 30. I wanted to write down a brief remark in order to express gratitude to you for these remarkable secrets you are posting on this site. My extended internet investigation has at the end been honored with sensible knowledge to go over with my classmates and friends. I would state that that many of us visitors are rather fortunate to dwell in a perfect network with many marvellous individuals with useful things. I feel rather grateful to have encountered your entire web page and look forward to so many more brilliant times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 31. I wanted to send a simple message to say thanks to you for the great items you are sharing on this site. My time consuming internet lookup has now been recognized with beneficial facts and techniques to talk about with my best friends. I ‘d state that that we visitors actually are quite blessed to be in a decent website with many outstanding professionals with great ideas. I feel rather lucky to have used your entire website page and look forward to many more excellent minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 32. Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily superb opportunity to discover important secrets from this site. It is always so nice and also packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your blog more than three times in a week to find out the fresh guidance you will have. And lastly, I am also at all times fulfilled with your great inspiring ideas you serve. Certain 2 ideas on this page are definitely the best we have ever had.

 33. Thanks for all your work on this web page. Debby really likes working on investigation and it is easy to understand why. Almost all learn all relating to the compelling mode you deliver great techniques via this blog and in addition attract participation from visitors on the concept so our child is learning a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. Your conducting a really great job.

 34. My wife and i have been very glad that Raymond could round up his web research from your ideas he got out of the site. It is now and again perplexing to just find yourself handing out tips which usually other folks have been making money from. And we also see we have got the blog owner to thank because of that. All of the illustrations you’ve made, the straightforward blog navigation, the relationships you will make it possible to create – it’s got all fantastic, and it is facilitating our son and our family recognize that that topic is excellent, and that is tremendously vital. Many thanks for all the pieces!

 35. My spouse and i were very glad when Edward could conclude his basic research through the precious recommendations he was given through the web page. It’s not at all simplistic just to always be giving for free ideas that many others could have been selling. We really fully grasp we have the blog owner to thank for that. The main explanations you have made, the easy site menu, the relationships your site make it possible to foster – it’s got most unbelievable, and it’s really aiding our son in addition to us believe that that topic is satisfying, which is certainly truly mandatory. Thanks for all!

 36. I’m just writing to let you know of the remarkable encounter our princess experienced going through yuor web blog. She mastered too many details, which included how it is like to have an incredible coaching heart to get men and women just learn specified impossible subject areas. You undoubtedly surpassed her expectations. Thank you for presenting such precious, trustworthy, edifying not to mention fun tips on your topic to Kate.

 37. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks a lot!

 38. My spouse and i ended up being really peaceful that Chris could deal with his basic research through your precious recommendations he got while using the site. It is now and again perplexing to simply possibly be handing out helpful tips a number of people could have been making money from. And we do understand we’ve got the writer to give thanks to for that. The type of explanations you have made, the easy website menu, the friendships you will help create – it’s most overwhelming, and it’s letting our son in addition to our family imagine that the content is pleasurable, which is tremendously essential. Thank you for the whole thing!

 39. I precisely desired to say thanks once more. I am not sure the things that I might have worked on in the absence of the actual solutions documented by you about this area. It previously was an absolute frightful circumstance in my position, however , taking note of a professional style you processed it took me to weep for contentment. Extremely happier for the guidance and have high hopes you find out what a great job you happen to be providing instructing people today via your websites. Most likely you’ve never got to know all of us.

Comments are closed.