‘ඇමති ගෝලයන්ගෙන් ත්‍රිපෝෂ වලට වස’ පුවතේ ඇත්ත නැත්ත …

43

‘ඇමති ගෝලයන්ගෙන් ත්‍රිපෝෂ වලට වස’ ප්‍රවෘත්තිය සම්බන්ධව රේගු මාධ්‍ය ප්‍රකාශක සුනිල් ජයරත්න සිය අදහස් පලකර තිබේ.

රේගු මාධ්‍ය ප්‍රකාශක සුනිල් ජයරත්නගේ ප්‍රකාශය –

‘එහෙම සිද්ධියක් ගැන මම දන්නෙ නැහැ.’

පුවත්පතක ප්‍රධාන පුවත, වෙබ් අඩවි ගණනාවක් පළ කළ පුවතක්, ෆේස්බුක් සමාජ ජාලයේ 4,000 ඉක්මවූ හුවමාරු වීම්.. මේ ගැන විෂය භාර ඇමතිවරයාගේ පාර්ශ්වයෙන් විමසීමක්වත් කළේ නැද්ද.. ?

‘නෑ. මං දන්න විදිහට නම් මොකුත් අහලා නෑ.’

ඒ කියන්නෙ බලධාරීන්ගේ මැදිහත්වීමත් මේකට තියෙනවා වගේද..?

‘එහෙම කියන්න බෑනෙ. මං ඔය ගැන බලන්නම්. හවසට කතා කරන්නකො.’

නීතිවිරෝධී වැඩ කරන අය බල බලා ඉන්නෙ නෑ. එතකොට පරීක්ෂණ වලට කොකා පෙන්නලා, කන්ටේනර් පෙට්ටි පන්නගන්නත් පුළුවන්..?

‘නෑ. එහෙම වෙන්නෙ නෑ.’

අදාළ ප්‍රවෘත්තිය –

ඇමති ගෝලයන්ගෙන් ත්‍රිපෝෂ වලට වස !

දරුවන්ට සහ ගර්භණී කාන්තාවන්ට ලබා දෙන ත්‍රිපෝෂ සදහා භාවිතා කරන ප්‍රමිතියෙන් තොර, ජාන වෙනස් කරන ලද සෝයා බෝංචි තොග නීතිවිරෝධී ලෙස මෙරටට ගෙන්වීමේ ජාවාරමක් පිළිබද තොරතුරු අනාවරණය වේ.

ආණ්ඩුවේ ප්‍රබල ඇමතිවරයකුගේ සමීපතමයකු විසින් පවත්වාගෙන යන එස්.බී.එම්. ලංකා ට්‍රේඩින් සමාගම මගින් පසුගිය මැයි මාසයේ සිට මේ තොග ගෙන්වීම ආරම්භ කර ඇත. කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවේ අනුමැතියකින් තොරව මේ වන විට මෙම ශරීරයට අහිතකර සෝයා බෝංචි කන්ටේනර් පෙට්ටි 55 ක් ගෙන්වා තිබේ. එයින් පෙට්ටි 40 ක් ව්‍යාජ රබර් මුද්‍රා යොදා පිටතට ගෙන ගොස් ඇත. මෙසේ නීතිවිරෝධී ලෙස නිදහස් කරගෙන ඇති සෝයා බෝංචි තොගයේ වටිනාකම රුපියල් කෝටි 11 කට ආසන්න ය.මෙයින් රුපියල් කෝටි 4 කට ආසන්න බදු ආදායමක් රේගුවට අහිමි වී තිබේ.

මෙරට ත්‍රිපෝෂ නිෂ්පාදනය සදහා යොදාගත හැක්කේ මෙරට නිෂ්පාදිත සෝයා බෝංචි තොග පමණි. ඒවාටද යෙදිය හැකි රසායන ද්‍රව්‍ය සීමා කර ඇත. මෙරට සෝයා බෝංචි අස්වැන්න අඩු වුවහොත් පමණක් විදේශ රටකින් අනුමැතිය ලබා දෙන තොගයක් අණ ගෙන්විය හැකිය. එහෙත් එම තොගයේ ජාන වෙනස් කර නැති බවත්, ඊට යොදා ඇති රසායන ද්‍රව්‍ය පිළිබදවත් අදාළ තොගය ගෙන්වන රටින් විශේෂ සහතිකයක් ලබාගත යුතුය. නීතිවිරෝධී ලෙස ගෙන්වා ඇති මෙම සෝයා බෝංචි තොග වලට එම සහතික කිසිවක් නැත. එසේ තිබියදී ලංකා ත්‍රිපෝෂ සමාගමේ සභාපතිවරයා විසින් ලිඛිතව රේගුවෙන් ඉල්ලා ඇත්තේ මෙම නීතිවිරෝධී සෝයා බෝංචි තොග නිදහස් කරන ලෙසය.

සෝයා බෝංචි තොග මෙරටට ගෙන්වීම සදහා එක් ආනයනකරුවකු පමණක් කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවේ ලියාපදිංචි වී ඇති අතර, එම ආනයනකරුටද සෝයා බෝංචි ගෙන්විය හැක්කේ සෝයා තෙල් නිෂ්පාදනයට පමණි. මෙරට විකිණීමට හෝ වගා කිරීමට සෝයා බෝංචි ගෙන්වීම සපුරා තහනම් ය.

එසේ තිබියදී අදාළ නීතිවිරෝධී සෝයා බෝංචි තොග ඉන්දියාවෙන් සහ මොසැම්බික් රාජ්‍යයෙන් ගෙන්වා ඇති අතර, මොසැම්බික් රාජ්‍යයෙන් ගෙන්වා ඇති එක තොගයක ඉන්වොයිසියේ පැහැදිලිව සදහන් කර ඇත්තේ බීජ ලෙස ය.

මේ තොගය ගෙන්වා ඇති සමාගමේ ලිපිනය වන්නේ 166/2 G, ඇල්විටිගල මාවත, කොළඹ 08 ය. එහෙත් මේ ලිපිනයේ එවැනි සමාගමක් නැත. සමාගමේ දුරකතන අංකය ලෙස සදහන් වන 0114 721020 අමතා මේ පිළිබද විමසීමට උත්සාහ කළද, එම අංකයට කිසිවකු පිළිතුරු දුන්නේ නැත.

වසරේ අවසාන කාලයේදී මෙරට සෝයා බෝංචි අස්වනු නෙළීම සිදු වේ. එම නිසා සාමාන්‍යයෙන් මේ කාලයේදී කිසිදු හේතුවක් මත සෝයා බෝංචි ආනයනය කිරීමට ඉඩ නොදෙන බව මේ පිළිබදව කළ විමසීමකදී කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවේ ඉහළ නිලධාරියෙක් පැවසීය.

මේ වන විට නීතිවිරෝධී ලෙස ගෙන්වූ තවත් සෝයා බෝංචි කන්ටේනර් පෙට්ටි 15 ක් රේගුවේ රදවා ඇති අතර, එම තොග නිදහස් කරගැනීම සදහා ආණ්ඩුවේ ඉහළම පාර්ශ්වයන්ගෙන් බලපෑම් එල්ල වෙමින් පවතින බවත්, මේ නීතිවිරෝධී තොග වලට අදාළ විමර්ශන නතර කරන ලෙස තර්ජන එල්ල වෙමින් පවතින බවත් විශ්වාස කටයුතු ආරංචි මාර්ග අනාවරණය කරයි.

(ශාලික විමලසේන)43 COMMENTS

 1. With a great eye and taste for delineation, you may make an atmosphere
  impeccable for just about any exercises linked to feasting room.
  in April 22, 1560, he was quoted saying:” Your Majesty, you’re invincible and contain the world in awe. As modern humanity exposes their tanned skin during vacations that they like to show off their pictures in online community websites.

 2. Leonardo lived in the own measured rhythm, and try to cared
  about the caliber of his paintings completely ignoring time it will require to
  achieve the task. A vector path, it doesn’t matter what the
  twists and turns are, could be more elastic and scalable.
  It is maybe one of the most worldwide of mediums, at its practice and in its range.

 3. I am just writing to make you be aware of of the fabulous encounter our princess gained studying your web site. She mastered some details, with the inclusion of what it is like to have an incredible helping spirit to make folks just grasp some grueling topics. You actually exceeded her expected results. Many thanks for rendering such necessary, healthy, explanatory and in addition easy tips about this topic to Janet.

 4. Thanks so much for giving everyone an exceptionally breathtaking opportunity to discover important secrets from this web site. It can be so enjoyable and as well , packed with a great time for me and my office mates to search the blog really three times every week to learn the newest guidance you have. Of course, I’m so always contented concerning the breathtaking pointers served by you. Selected two tips in this posting are certainly the finest I have had.

 5. I precisely had to thank you very much once again. I’m not certain the things I would’ve implemented in the absence of the type of creative ideas revealed by you on such a situation. It previously was an absolute traumatic crisis for me, however , viewing a new skilled way you treated that took me to leap with contentment. I will be happy for the service and then pray you recognize what an amazing job you have been doing training many people with the aid of your site. More than likely you haven’t met all of us.

 6. I must get across my appreciation for your kind-heartedness for all those that really want guidance on this particular topic. Your personal dedication to getting the solution throughout became really good and have continuously empowered some individuals much like me to arrive at their targets. This insightful guidelines means much a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Regards; from each one of us.

 7. I enjoy you because of all of your effort on this blog. Betty delights in carrying out research and it’s obvious why. A lot of people hear all concerning the compelling method you give functional ideas via this blog and in addition boost response from the others on the content and our girl is truly learning a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You’re conducting a superb job.

 8. I simply needed to say thanks once again. I’m not certain what I would have done in the absence of the secrets discussed by you directly on such situation. It truly was a real frightful problem in my view, however , seeing the very professional mode you solved the issue took me to cry over joy. I’m grateful for this advice and then pray you know what a powerful job that you are getting into teaching some other people thru a blog. I’m certain you have never got to know any of us.

 9. I precisely wanted to appreciate you once again. I do not know what I would’ve taken care of without the methods provided by you concerning that situation. It was an absolute fearsome dilemma in my position, but being able to see the professional style you solved that forced me to leap over happiness. Extremely happy for this service and thus trust you are aware of an amazing job your are doing instructing men and women using your webpage. I am sure you have never encountered all of us.

 10. Needed to put you one bit of observation to finally thank you so much the moment again for the gorgeous solutions you’ve shown here. It has been particularly open-handed of people like you to present unhampered just what a lot of folks might have marketed as an ebook to help with making some bucks for themselves, certainly considering that you might well have done it in case you wanted. The points additionally served to be the good way to fully grasp that other people have the identical desire just like my very own to grasp good deal more in regard to this matter. Certainly there are several more fun sessions up front for people who read your blog.

 11. I want to convey my appreciation for your kind-heartedness supporting those people who require guidance on this important area of interest. Your very own dedication to passing the message all over turned out to be unbelievably advantageous and has continually enabled ladies like me to attain their ambitions. This warm and friendly key points denotes a lot to me and somewhat more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 12. I want to point out my admiration for your kindness giving support to individuals who have the need for help on this particular niche. Your personal dedication to passing the message throughout appears to be amazingly effective and has surely encouraged others much like me to realize their dreams. Your amazing invaluable report means much to me and additionally to my office workers. Best wishes; from all of us.

 13. I must show my admiration for your generosity for individuals who absolutely need assistance with this one subject. Your very own dedication to passing the solution along became extraordinarily interesting and have empowered guys just like me to reach their dreams. Your own warm and helpful guideline means a great deal to me and still more to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 14. I precisely wanted to appreciate you once more. I am not sure the things that I would have tried without the entire information documented by you on such area. It had become the frightful situation for me personally, but considering this expert approach you handled the issue forced me to weep for gladness. Now i am happy for your support and expect you really know what an amazing job that you’re accomplishing instructing people by way of your website. I am sure you haven’t encountered all of us.

 15. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally terrific chance to read critical reviews from this website. It can be so enjoyable and as well , full of a good time for me personally and my office colleagues to search your blog nearly 3 times weekly to learn the fresh guidance you have got. And definitely, I am also always satisfied for the exceptional thoughts you give. Selected 2 areas on this page are unequivocally the very best I’ve had.

 16. I have to show some thanks to you for rescuing me from this circumstance. Because of scouting throughout the world wide web and getting principles that were not productive, I believed my life was gone. Being alive devoid of the approaches to the problems you’ve resolved as a result of your report is a critical case, and those which might have adversely damaged my career if I had not come across the website. Your good skills and kindness in controlling every item was crucial. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a point like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks a lot so much for the skilled and effective help. I won’t be reluctant to propose your blog to any person who requires recommendations on this topic.

 17. I simply had to thank you very much all over again. I do not know the things I would’ve handled without the actual aspects revealed by you on my subject matter. This has been the intimidating concern in my opinion, but being able to view a specialized manner you handled that took me to weep for delight. Now i am grateful for your information and then hope that you really know what an amazing job that you are putting in instructing the rest using your blog. Probably you haven’t got to know any of us.

 18. I wish to show my thanks to this writer for bailing me out of this type of scenario. Right after looking throughout the the net and finding things that were not beneficial, I assumed my life was well over. Existing without the answers to the issues you’ve solved through this posting is a serious case, as well as those that might have badly damaged my career if I had not come across your web page. Your main skills and kindness in touching every aspect was vital. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for your high quality and amazing guide. I will not be reluctant to propose your blog post to any individual who wants and needs care about this area.

 19. I precisely needed to appreciate you once more. I do not know what I would have followed in the absence of these smart ideas revealed by you on this area. It had become the frightening situation in my view, but being able to see the very professional avenue you managed it made me to leap over fulfillment. I am just grateful for your help and then pray you realize what a powerful job your are doing educating other individuals thru your blog post. Probably you’ve never encountered any of us.

 20. I enjoy you because of all of your effort on this site. Kate really loves setting aside time for investigations and it is obvious why. We notice all about the lively mode you make very useful tips and tricks on this website and boost contribution from visitors on the point so our favorite child is really studying a great deal. Take advantage of the rest of the new year. Your carrying out a splendid job.

 21. Thank you for all your valuable hard work on this web page. My niece really loves setting aside time for investigation and it’s simple to grasp why. I know all concerning the compelling means you create worthwhile tactics by means of your web site and even increase response from other people about this matter while our princess is really discovering a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re performing a great job.

 22. Needed to draft you the tiny observation to be able to thank you so much once again on your pleasing tactics you have featured above. This is certainly seriously open-handed of people like you to offer unreservedly exactly what most people might have sold as an e book to generate some dough on their own, precisely considering that you might have done it in the event you wanted. These guidelines as well served to be a good way to understand that other people have similar zeal the same as my very own to grasp great deal more when it comes to this issue. Certainly there are millions of more pleasurable situations ahead for those who look over your blog post.

 23. My spouse and i ended up being so contented when Louis managed to deal with his basic research out of the precious recommendations he received using your site. It’s not at all simplistic to simply always be offering tips and hints which often a number of people have been selling. And we do understand we now have you to thank for this. The main illustrations you have made, the simple web site navigation, the friendships you will give support to engender – it’s many exceptional, and it is aiding our son and us imagine that the matter is awesome, and that’s unbelievably fundamental. Many thanks for all the pieces!

 24. My spouse and i got very joyous that Jordan could deal with his homework with the ideas he gained through your blog. It’s not at all simplistic to simply be making a gift of procedures that many some others might have been trying to sell. And we all fully grasp we now have the blog owner to give thanks to for this. The type of explanations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships you can give support to foster – it is everything astounding, and it’s letting our son and our family imagine that the idea is enjoyable, which is seriously indispensable. Thanks for all!

 25. Thanks so much for providing individuals with remarkably special possiblity to check tips from this blog. It is always so pleasurable and also full of fun for me and my office colleagues to visit your site really thrice in a week to find out the new things you have. And indeed, I am usually amazed with the beautiful techniques served by you. Some 1 facts in this post are in reality the finest we have all had.

 26. I wish to express my thanks to this writer just for rescuing me from this particular predicament. Just after looking out through the the web and finding views that were not productive, I thought my entire life was well over. Existing devoid of the strategies to the issues you have resolved by way of your main review is a crucial case, and ones which could have adversely damaged my entire career if I had not come across your website. Your main knowledge and kindness in handling all the details was precious. I am not sure what I would have done if I had not come across such a step like this. I can at this moment relish my future. Thanks very much for this professional and results-oriented guide. I won’t be reluctant to endorse your web site to any person who would need support about this subject.

 27. My spouse and i got really glad when Michael could finish off his preliminary research while using the precious recommendations he gained using your web pages. It is now and again perplexing just to happen to be freely giving methods which many others may have been selling. And we see we’ve got the website owner to be grateful to because of that. The entire illustrations you made, the straightforward blog navigation, the friendships your site make it easier to create – it’s most overwhelming, and it’s letting our son in addition to us consider that that subject is thrilling, which is wonderfully pressing. Thanks for all the pieces!

 28. I simply wanted to develop a quick comment so as to express gratitude to you for all of the magnificent facts you are writing at this website. My long internet research has at the end of the day been paid with extremely good suggestions to talk about with my visitors. I would tell you that many of us site visitors are truly endowed to live in a good website with many brilliant professionals with good tips and hints. I feel very much grateful to have come across your entire webpage and look forward to tons of more awesome times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 29. I precisely had to appreciate you yet again. I do not know what I might have handled in the absence of the entire information revealed by you about that theme. Entirely was a traumatic situation in my view, however , being able to see a new skilled technique you managed that made me to cry for gladness. I am happier for this work and as well , believe you recognize what an amazing job you’re doing teaching the rest by way of your websites. Probably you’ve never got to know all of us.

 30. I simply wished to thank you very much once more. I am not sure what I would have sorted out without the ideas shared by you relating to this field. It became a traumatic scenario for me, but taking note of a new expert fashion you treated that forced me to cry with fulfillment. Now i am thankful for the service and thus expect you realize what a powerful job you were accomplishing teaching people by way of your site. I’m certain you’ve never come across all of us.

 31. Thank you for your whole work on this web site. Gloria enjoys making time for investigations and it is easy to see why. Many of us learn all about the lively way you make vital things by means of the blog and in addition cause contribution from visitors about this issue so my simple princess is starting to learn a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your performing a fabulous job.

 32. I wish to point out my respect for your kindness giving support to persons that actually need help with this idea. Your very own commitment to getting the solution along was definitely useful and have consistently empowered girls just like me to get to their pursuits. This valuable report can mean a great deal a person like me and somewhat more to my fellow workers. Thank you; from each one of us.

 33. I want to show some thanks to this writer just for bailing me out of this type of setting. Because of looking out throughout the search engines and coming across proposals which are not helpful, I figured my entire life was well over. Living without the solutions to the problems you’ve resolved by way of this short post is a critical case, and the ones that might have negatively damaged my career if I had not noticed the website. That know-how and kindness in controlling every part was crucial. I am not sure what I would have done if I had not come across such a thing like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks very much for your reliable and results-oriented help. I won’t be reluctant to suggest the blog to anyone who needs care on this matter.

 34. I’m just commenting to make you understand what a fantastic experience my princess had browsing your web site. She came to find a lot of details, not to mention what it is like to possess a great coaching mindset to get many people without problems fully grasp certain multifaceted subject areas. You really exceeded our expectations. I appreciate you for rendering the good, dependable, revealing and as well as unique tips on this topic to Emily.

 35. I have to point out my respect for your kindness supporting all those that should have help with this important subject matter. Your special commitment to passing the message all-around has been really productive and has frequently allowed people much like me to reach their targets. Your entire informative publication means so much to me and even further to my mates. Thank you; from all of us.

 36. Thank you for your whole hard work on this web site. Ellie really likes doing investigations and it is obvious why. We all notice all about the compelling method you offer informative guidelines on your website and even boost participation from other people about this area of interest so my child is truly being taught so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re conducting a useful job.

 37. I’m commenting to let you understand of the helpful encounter my cousin’s daughter went through checking your webblog. She figured out many details, not to mention how it is like to possess an awesome giving spirit to get most people without difficulty completely grasp some tricky issues. You undoubtedly exceeded readers’ desires. I appreciate you for producing these useful, healthy, informative as well as easy tips on that topic to Gloria.

 38. My spouse and i were now comfortable that Peter managed to finish up his investigation through the entire ideas he had out of your web page. It’s not at all simplistic just to happen to be giving freely tips and hints which often men and women might have been selling. And we also figure out we have got you to give thanks to because of that. The entire explanations you’ve made, the straightforward website navigation, the friendships your site assist to engender – it’s most powerful, and it is making our son in addition to our family imagine that this theme is entertaining, and that’s wonderfully essential. Many thanks for all the pieces!

 39. I wish to show my thanks to you for bailing me out of this particular difficulty. Right after looking through the search engines and getting thoughts which were not helpful, I figured my entire life was well over. Existing without the solutions to the problems you’ve resolved by means of this website is a critical case, as well as the ones which may have negatively affected my career if I hadn’t come across the blog. Your capability and kindness in dealing with all areas was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a point like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks very much for your specialized and amazing guide. I will not think twice to propose your blog to anybody who will need recommendations on this subject matter.

 40. Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily wonderful opportunity to check tips from this website. It’s usually very ideal and full of a great time for me and my office colleagues to visit your web site no less than three times per week to learn the latest guides you have got. And lastly, I’m so at all times contented considering the outstanding creative concepts served by you. Selected two facts in this post are rather the simplest I’ve ever had.

Comments are closed.