දේශපාලනය නැතුවම මුරලී සමාජ සේවයට බහී.. වතුකම්කරුවන්ට 1000කුත් මදි කියයි

119

රටේ ජනතාවට සේවය කරන්ඩ අවශ්‍ය නම් එම සේවය  දේශපාලනයට පිවිසෙන්නේ නොමැතිව සිදු කල හැකි බව හිටපු ක්‍රිකට් ක්‍රිඩක මුත්තයියා මුරලිදරන් පැවසිය.

මුත්තයියා මුරලිදරන්  ඒ බව කියා සිටියේ මුත්තයියා මුරලිදරන් සමාජික වශයෙන් කටයුතු කරන ගුණ ජය සතුට පදනම මගින් හැටන් කලාප අධ්‍යාපන කාර්යයාලය යටතේ පාලනය වන පාසල් 22 කට අයත් සිසු සිසුවියන් 850 දෙනෙකුට 2019 නව පාසල් වාරය  වෙනුවෙන්  රු 2300 ක් වටිනා පොත් බැග කට්ටලයක් අද (05) හැටන් ඩි.කේ.ඩබ්ලිව්.ශාලාවේදි බෙදා දිමෙන් අනතුරුව පැවති මාධ්‍යය හමුවේදිය.

මෙම මාධ්‍යය හමුවේදි අදහස් දැක්වු මුත්තයියා මුරලිදරන්  කියා සිටියේ තමන් ජනතාවට සේවය කරන්නේ දේශාපාලනට පිවිසිමේ අරමුණින් නොවන බවත්, රටේ ජනතාවට තමන්ගෙන් සිදු විය යුතු යුතුකමක් ඉටු  කිරිම සදහා බවයි.

රටේ ජනතාව නිසි ලෙස බදු ගෙවා ඔහුන්ගේ සේවය රටට නිසියාකාරව සිදු කර දේශාපලනයේදි නිසි තිරණ ගන්නේ නම් මේ රට මිට වඩා ඉහල තත්ත්වයක තැබිය හැකි බවයි මුත්තයියා මුරලිදරන්  කියා සිටින්නේ.

මේ රටේ 45% ක ජනතාවක්  ඩොලර් දෙකක් වැනි දෛනික වැටුපකට රැකියාව කරන බවත්, එම වැටුපෙන් එම ජනතාවට ජිවත් විය නොහැකි නිසා ඔහුගේ ජිවන තත්ත්වය ඉහල දැමිමට රටේ දේශලපාඥයින් කටයුතු කල යුතු බවයි මුරලිදරන් කියා සිටින්නේ.

මේ රටේ දේශපාලඥයින් බල තණ්හාවෙන් බියෙන් ජිවත්වන දේශපාලඥයින් බවත්, දේශාපලන කිරිමේදි නිසි ලෙස තම සේවය ඉටු කරන්නේ නම්  බියෙන් ජිවත් විමට අවශ්‍යතාවයක් නොමැති බවද මුරලිදරන් කියා සිටිනවා.

වර්තමානයේ ශ්‍රි ලංකාවේ ක්‍රිකට්  ක්‍රිඩාව පත්ව ඇති තත්ත්වය පිලිබදව තමන් කණගාටු වන බවත්, එයට ක්‍රිකට් පරිපාලනය පමණක් නොව ඇතැම් ක්‍රිකට් ක්‍රිඩකයන්ද වගකිය යුතු බවයි මුත්තයියා මුරලිදරන් කියා සිටින්නේ.

වතු කම්කරුවන් මේ රටේ අඩු වැටුපකට සේවය කරන ජනතාවක් බවත්, ඔහුන්ගේ ජිවන තත්ත්වය මිට වඩා ඉහල දැමිමට ඔහුන්ගේ දෛනික මුලික වැටුප රු 1000 කට වඩා වැඩි විය යුතු බවයි මුරලිදරන්  කියා සිටියේ.

හැටන් රංජිත් රාජපක්ෂ

 119 COMMENTS

 1. Useful information. Fortunate me I discovered your website accidentally, and I am surprised why this twist of fate did not took place in advance! I bookmarked it.

 2. That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 3. magnificent points altogether, you just won a logo new reader. What might you suggest in regards to your submit that you made some days ago? Any sure?

 4. I savor, result in I found exactly what I used to be having a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 5. This unique blog is definitely educating as well as diverting. I have picked a bunch of handy stuff out of this amazing blog. I ad love to return again and again. Cheers!

 6. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall glance of your site is excellent, let alone the content material!

 7. Right now it sounds like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 8. Your style is really unique compared to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 9. Your style is very unique in comparison to other folks I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 10. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 11. Seriously like the breakdown of the subject above. I have not seen lots of solid posts on the subject but you did a outstanding job.

 12. I precisely wished to thank you so much all over again. I do not know the things that I would have created in the absence of these creative concepts contributed by you regarding this field. It became the frustrating circumstance for me personally, but spending time with a new professional approach you dealt with it took me to weep with joy. Now i am grateful for the advice as well as expect you know what an amazing job you are accomplishing instructing men and women thru your webpage. More than likely you’ve never met any of us.

 13. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily terrific possiblity to read from here. It is usually so enjoyable and as well , packed with fun for me personally and my office fellow workers to visit your blog at least thrice in 7 days to read through the newest issues you have got. Of course, I’m certainly motivated with the stunning tactics served by you. Selected two facts in this post are certainly the best we’ve ever had.

 14. My spouse and i have been satisfied when Chris could carry out his preliminary research out of the precious recommendations he acquired from your very own site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving away information which usually other folks could have been selling. And we also keep in mind we have got the website owner to thank for that. The illustrations you made, the simple site menu, the relationships your site make it easier to create – it’s all great, and it’s facilitating our son and us reckon that this situation is amusing, and that’s very pressing. Thank you for all!

 15. I and also my friends came studying the best procedures on your site while the sudden came up with a horrible feeling I never thanked the site owner for those tips. All of the young boys appeared to be totally thrilled to read all of them and already have really been taking pleasure in those things. I appreciate you for genuinely simply considerate and for picking some high-quality guides millions of individuals are really desperate to discover. Our own honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

 16. Needed to draft you that little note to finally thank you over again with the great concepts you have shown at this time. This is quite tremendously generous with you in giving without restraint precisely what a number of us would have advertised for an electronic book to make some cash for themselves, even more so given that you could possibly have tried it if you ever decided. These pointers likewise served as a great way to understand that other individuals have a similar passion like my own to know very much more with reference to this condition. I believe there are some more fun periods ahead for individuals who check out your site.

 17. I and my pals came looking through the nice secrets and techniques on your site while quickly I got a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for those tips. My people appeared to be certainly glad to read all of them and already have sincerely been making the most of those things. Thank you for simply being simply considerate and then for utilizing certain decent tips most people are really needing to discover. Our honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 18. I wish to express some thanks to this writer for bailing me out of this difficulty. Just after browsing through the online world and finding recommendations which were not pleasant, I believed my life was over. Living without the presence of approaches to the issues you have fixed by way of your main post is a crucial case, as well as those that could have in a wrong way affected my career if I had not discovered the blog. Your primary understanding and kindness in handling all the stuff was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a subject like this. I can also at this time relish my future. Thanks so much for your impressive and result oriented guide. I won’t think twice to suggest your web blog to any individual who needs and wants tips about this area.

 19. I wanted to write a message to thank you for all the pleasant techniques you are placing on this site. My extended internet investigation has at the end of the day been compensated with good facts and strategies to share with my guests. I ‘d mention that most of us readers are unquestionably lucky to dwell in a fine network with so many brilliant people with interesting tactics. I feel really happy to have come across your webpages and look forward to many more amazing minutes reading here. Thank you once more for everything.

 20. I must show my appreciation to you just for rescuing me from this particular dilemma. Just after researching through the online world and finding principles which are not beneficial, I was thinking my life was gone. Living devoid of the strategies to the issues you have resolved by means of the short post is a critical case, and those which might have badly affected my career if I hadn’t noticed your web blog. Your primary knowledge and kindness in maneuvering a lot of stuff was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a solution like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks very much for your expert and amazing help. I will not hesitate to propose the sites to any person who would like guidelines about this subject matter.

 21. I have to express some appreciation to you for bailing me out of this particular challenge. As a result of scouting through the the web and coming across notions which are not productive, I believed my entire life was well over. Living without the solutions to the issues you have solved by means of this posting is a serious case, and those that could have badly damaged my career if I had not noticed your site. Your own training and kindness in controlling everything was precious. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a solution like this. I can at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for this reliable and effective help. I will not hesitate to endorse the blog to anybody who needs assistance on this subject matter.

 22. I enjoy you because of all your valuable effort on this site. Kim really loves going through investigations and it’s easy to see why. My spouse and i notice all regarding the lively form you create good thoughts via your web site and even improve response from other ones on that article while our own princess is truly starting to learn a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You are always performing a pretty cool job.

 23. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily splendid chance to read in detail from this site. It really is so awesome and full of a good time for me and my office colleagues to search your site more than thrice per week to find out the fresh items you have got. Of course, we’re always motivated considering the incredible tips served by you. Certain 4 ideas on this page are in fact the most effective we have had.

 24. I wish to get across my appreciation for your generosity for men and women who absolutely need guidance on in this area. Your personal dedication to passing the message all around turned out to be particularly insightful and have in most cases allowed most people just like me to achieve their pursuits. Your entire valuable facts implies so much a person like me and much more to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

 25. I intended to send you the tiny word in order to give thanks once again about the magnificent things you’ve featured above. It is simply wonderfully generous of people like you to present publicly exactly what a few people would’ve supplied for an electronic book to end up making some dough for their own end, most notably given that you might well have tried it if you decided. Those creative ideas as well acted to become fantastic way to understand that other people online have a similar dream like mine to understand a great deal more in terms of this matter. I believe there are some more pleasant times in the future for individuals who find out your site.

 26. I truly wanted to type a small message to thank you for the pleasant tricks you are posting at this website. My time intensive internet look up has at the end of the day been rewarded with incredibly good details to talk about with my close friends. I would express that many of us readers actually are unequivocally fortunate to live in a fabulous network with many awesome individuals with valuable ideas. I feel quite lucky to have encountered your webpage and look forward to many more cool minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 27. I precisely desired to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have handled in the absence of those tactics documented by you on this topic. It had been an absolute distressing issue in my circumstances, nevertheless looking at the professional manner you handled it took me to weep over joy. I’m happy for the information and in addition trust you find out what a great job that you are carrying out educating people today by way of a blog. I’m certain you haven’t encountered all of us.

 28. I definitely wanted to construct a comment to say thanks to you for some of the amazing strategies you are sharing here. My prolonged internet search has at the end been recognized with high-quality points to exchange with my co-workers. I would state that that we website visitors actually are unequivocally lucky to dwell in a decent network with so many awesome professionals with helpful tips and hints. I feel pretty lucky to have discovered the web page and look forward to so many more fabulous moments reading here. Thank you once again for everything.

 29. I precisely had to appreciate you again. I am not sure the things I would have achieved without the type of opinions contributed by you directly on such a problem. It had been an absolute distressing difficulty in my opinion, however , taking note of this well-written mode you managed it took me to cry with happiness. Now i am happy for this information as well as trust you realize what a powerful job you are providing teaching the others thru your webpage. Most probably you’ve never encountered all of us.

 30. My spouse and i got now contented when Ervin could round up his preliminary research via the precious recommendations he had using your web site. It’s not at all simplistic to simply continually be making a gift of instructions which often the others could have been making money from. So we already know we have the writer to thank for that. Most of the explanations you’ve made, the easy site navigation, the relationships you can help instill – it’s mostly exceptional, and it’s making our son in addition to our family know that the content is cool, and that’s rather serious. Thank you for everything!

 31. I am also writing to let you know of the incredible discovery my cousin’s princess experienced reading yuor web blog. She noticed too many things, which included what it’s like to have an incredible giving character to let the mediocre ones really easily master specified very confusing issues. You truly exceeded visitors’ expectations. Thank you for rendering the beneficial, trusted, explanatory and as well as cool guidance on that topic to Mary.

 32. I would like to point out my respect for your generosity giving support to women who should have guidance on this one situation. Your very own commitment to getting the solution up and down turned out to be unbelievably useful and has always permitted somebody like me to realize their pursuits. Your own important useful information can mean a whole lot a person like me and substantially more to my office workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 33. I happen to be writing to make you understand of the notable encounter my wife’s child had visiting yuor web blog. She picked up such a lot of things, with the inclusion of what it’s like to possess an amazing teaching style to get other people easily completely grasp several complicated matters. You really exceeded people’s desires. Thank you for rendering those warm and friendly, safe, educational and in addition fun tips about your topic to Kate.

 34. Thank you so much for giving everyone such a superb chance to read in detail from this web site. It is usually so ideal and as well , jam-packed with amusement for me personally and my office peers to visit your site at minimum three times every week to find out the fresh guidance you have got. And definitely, I’m so actually amazed concerning the fantastic inspiring ideas you give. Certain two tips on this page are in fact the finest I’ve ever had.

 35. I precisely desired to appreciate you once again. I am not sure what I could possibly have sorted out in the absence of the actual opinions shown by you over that field. It seemed to be a very alarming situation in my position, however , being able to view a new specialized technique you treated it took me to weep over delight. I’m grateful for your guidance and even pray you really know what a powerful job that you are putting in educating many people through your web site. More than likely you have never come across all of us.

 36. My wife and i were absolutely cheerful when Michael managed to conclude his basic research by way of the ideas he acquired out of your web page. It’s not at all simplistic to just be handing out thoughts which often many others have been making money from. Therefore we grasp we have got you to appreciate because of that. The entire explanations you’ve made, the easy web site menu, the friendships you can aid to engender – it is mostly extraordinary, and it is letting our son and our family reckon that the subject is cool, which is rather mandatory. Thank you for the whole lot!

 37. I must show appreciation to this writer for bailing me out of such a predicament. After exploring throughout the search engines and obtaining solutions which were not powerful, I was thinking my life was well over. Existing minus the strategies to the difficulties you’ve resolved by means of this article is a serious case, as well as the ones that could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered your web blog. Your good ability and kindness in playing with everything was priceless. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks so much for your expert and effective help. I won’t be reluctant to recommend your web page to any individual who will need counselling about this area.

 38. I want to get across my passion for your generosity supporting those individuals that require help on in this concern. Your very own dedication to passing the solution around came to be quite good and has continually helped people much like me to reach their endeavors. This invaluable publication signifies a lot to me and still more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 39. My spouse and i were quite thrilled Peter managed to carry out his analysis while using the ideas he came across in your site. It is now and again perplexing to just continually be giving freely thoughts which often people may have been selling. And we grasp we have got the website owner to give thanks to for that. These explanations you have made, the easy site menu, the friendships your site make it easier to foster – it’s many sensational, and it is making our son and our family recognize that that issue is entertaining, which is pretty important. Thank you for the whole thing!

 40. I precisely wished to say thanks once more. I do not know what I would’ve undertaken in the absence of these basics revealed by you concerning this theme. It previously was a very troublesome condition for me, but encountering your specialized fashion you resolved it made me to jump over happiness. I’m just happier for this advice and then sincerely hope you really know what an amazing job your are undertaking educating the others all through a web site. I am sure you have never met any of us.

 41. Thanks a lot for providing individuals with a very breathtaking opportunity to discover important secrets from this web site. It is usually so terrific and packed with a great time for me personally and my office friends to visit your website at least 3 times in 7 days to find out the newest guidance you have got. Of course, I’m so at all times fulfilled considering the mind-blowing inspiring ideas you give. Selected two facts on this page are basically the very best we have all had.

 42. I not to mention my friends have already been viewing the best thoughts from your web page and so then came up with a terrible feeling I had not thanked the web site owner for them. My men appeared to be happy to read them and have now unquestionably been making the most of these things. Many thanks for being quite accommodating as well as for picking out this sort of incredibly good tips most people are really eager to discover. Our own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 43. I and also my buddies have already been analyzing the nice hints found on your site and the sudden came up with an awful suspicion I never thanked you for them. Most of the young men are actually absolutely thrilled to study them and already have surely been using them. I appreciate you for being indeed considerate as well as for deciding on this sort of cool subjects most people are really eager to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 44. I’m writing to let you understand what a fine experience my cousin’s princess enjoyed browsing yuor web blog. She came to find so many details, which include how it is like to have an incredible teaching nature to have other people clearly fully understand chosen very confusing subject areas. You really surpassed visitors’ desires. Many thanks for displaying the invaluable, trustworthy, informative as well as easy guidance on the topic to Julie.

 45. I not to mention my friends have already been checking out the nice tips on the blog while then got an awful suspicion I never expressed respect to you for those strategies. My young men were glad to learn all of them and have now really been enjoying them. Many thanks for actually being quite thoughtful as well as for obtaining such quality guides most people are really desirous to understand about. My personal honest regret for not saying thanks to earlier.

 46. I enjoy you because of all your valuable effort on this blog. My mom delights in managing internet research and it’s easy to understand why. I notice all relating to the compelling tactic you provide invaluable guidelines on your blog and foster participation from some other people on that concern then our favorite simple princess is without question studying a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You are carrying out a fantastic job.

 47. I am just commenting to let you understand of the fantastic experience my cousin’s girl developed going through your blog. She came to understand a wide variety of details, which include what it is like to have a marvelous giving mood to let the rest without hassle thoroughly grasp some specialized subject matter. You truly did more than her expected results. Thank you for coming up with those effective, healthy, explanatory and fun tips on that topic to Ethel.

 48. I have to show appreciation to the writer just for rescuing me from this particular setting. Because of surfing throughout the the net and getting solutions which are not helpful, I assumed my life was over. Existing without the presence of solutions to the issues you’ve sorted out by means of your main short article is a serious case, and the kind which might have badly affected my entire career if I hadn’t encountered your site. Your primary capability and kindness in taking care of all areas was vital. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a thing like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for the professional and sensible help. I will not hesitate to endorse your blog post to any individual who needs to have care on this topic.

 49. I intended to draft you this little note to help say thanks a lot over again for these pleasant advice you have discussed in this case. This is simply unbelievably open-handed with you in giving publicly just what some people could have sold as an e-book to get some bucks for themselves, notably since you could possibly have done it in case you wanted. Those advice also acted like a fantastic way to fully grasp other people have a similar dreams like my personal own to figure out a lot more when considering this problem. I am certain there are millions of more enjoyable moments in the future for many who discover your blog post.

 50. I together with my friends were actually reviewing the good pointers on the website then instantly I got an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those strategies. All of the young men were consequently glad to learn them and have in effect really been using them. Appreciate your truly being so kind as well as for deciding upon these kinds of beneficial subject areas most people are really desirous to know about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 51. I intended to write you this little bit of word to thank you so much the moment again for the pleasing views you’ve discussed on this page. This has been really wonderfully open-handed with people like you to deliver without restraint exactly what some people could have advertised for an ebook to help make some money for their own end, specifically since you could possibly have done it if you decided. These pointers as well acted to provide a great way to comprehend some people have the identical keenness just as my own to grasp significantly more with respect to this matter. I am sure there are thousands of more pleasant times ahead for those who check out your website.

 52. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 53. My husband and i ended up being quite delighted Albert managed to finish up his survey while using the precious recommendations he grabbed when using the blog. It’s not at all simplistic to just continually be making a gift of helpful tips that many the rest might have been selling. So we consider we have the website owner to give thanks to because of that. The most important illustrations you have made, the easy web site navigation, the friendships you can assist to foster – it is most astounding, and it is leading our son and us believe that this theme is cool, which is certainly extremely fundamental. Many thanks for everything!

 54. I not to mention my guys appeared to be analyzing the best tips and hints located on your website and immediately I had a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. The guys are already glad to read through them and have now in truth been having fun with these things. Thanks for truly being simply accommodating and for deciding on varieties of helpful ideas most people are really eager to be informed on. My very own honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 55. Thanks so much for giving everyone an extremely brilliant chance to read from this site. It is always very amazing and also packed with a good time for me and my office peers to search your site at the least 3 times per week to read the new tips you have. And lastly, I am just certainly fascinated with the effective points you serve. Certain 1 facts in this posting are particularly the most effective we’ve had.

Comments are closed.