පළාත් සභා ඡන්ද විමසීම ගැන පැෆ්රල් සංවිධානයෙන් සිහී කැදවිමක්!

53

වර්ථමාන ආණ්ඩුවේ ප‍්‍රධානියා ලෙසත් සීමා නිර්ණ සමාලෝචන කමිටුවේ සභාපතිවරයා ලෙසත් මැතිවරණ කඩිනමින් පැවැත්වීමේ ප‍්‍රමුඛ වගකීම ඔබතුමා සතුව ඇති බව පසක් කරමින් පැෆ්රල් සංවිධානයේ විධායක අධ්‍යක්ෂක රෝහණ හෙට්ටිආරච්චි අග්‍රාමාත්‍යවරයාට ලිපියක් යොමුකර තිබේ.

රනිල් වික‍්‍රමසිංහ මැතිතුමා,

ගරු අග‍්‍රාමාත්‍ය,අග‍්‍රාමාත්‍ය කාර්යාලය,

කොළඹ 07

ගරු අග‍්‍රාමාත්‍යතුමනි,

පළාත් සභා ඡන්ද විමසීම කඩිනමින් පැවැත්වීම.

ශ‍්‍රී ලංකාවේ මැතිවරණ ක‍්‍රමය සංශෝධනය වියයුතු බවට මතුවූ දේශපාලන හා සමාජමය පෙළඹවීම සැලකිල්ලට ගනිමින් වර්ථමාන ආණ්ඩුව මැතිවරණ ක‍්‍රමය වෙනස් කිරීමට ගනු ලැබූ පියවර අප අගය කරමු. එහෙත් එකීි සංශෝධනයන් සමග පළාත් තුනක ජනතාවගේ ඡන්ද අයිතිය මේ වන විට වසරකුත් මාස 4 ක කාලයක් අහිමිවී ඇති අතර තවත් පළාත් තුනක ජනතාවගේ ඡන්ද අයිතිය මාස 4ක සිට අහිමිවී ඇත. ඉදිරි අප්‍රීල් මාසය වන විට තවත් පළාත් දෙකක නිලකාලය අවසන් වනු ඇත.

නව මැතිවරණ ක‍්‍රමය සමග ඡන්ද විමසීම් කල් යා හැකි බවට අපද ඇතුළුව බොහෝ පාර්ශව කරනු ලැබූ බලපෑම මත සීමා නීර්ණය අවසන් කිරීම සඳහා කාල රාමුවක් 2017 අංක 14 දරණ මැතිවරණ පනත තුලටම ඇතුලත් කිරීමට කටයුතු කරනු ලැබිණ.

එකී කාල රාමුවට අනුව මාස 4ක් තුල සීමා නිර්ණය අවසන් කරන්නට සීමා නිර්ණ කමිටුව ක‍්‍රියාකල අතර දින 14ක් තුල එය පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරන්නටද අමාත්‍යවරයා සමත් විය. එහෙත් ඉන් අනතුරුව මසක් තුල එය සම්මත කිරීමට හෝ ප‍්‍රතික්ෂේප කරන්නට පාර්ලිමේන්තුව අපොහොසත් වී ඇත. එය පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන්ගේ වගකීම් පැහැර හැරීමක් බව අපගේ විශ්වාසයි.

කෙසේ වෙතත් මාස කිහිපයක් ප‍්‍රමාද වී හෝ සීමා නිර්ණ සමාලෝචන කමිටුවක් ඔබතුමාගේ ප‍්‍රධානවත්වයෙන් පත් කරනු ලැබූ අතර එහි කටයුතු 2018 ඔක්තෝම්බර් 28 වන දිනෙන් අවසන් වූ නමුත් සමාලෝචන වාර්ථාවක් ඉදිරිපත් වූ බවක් වාර්ථා නොවේ.

ගරු අග‍්‍රාමාත්‍යතුමනි,

වර්ථමාන ආණ්ඩුවේ ප‍්‍රධානියා ලෙසත් සීමා නිර්ණ සමාලෝචන කමිටුවේ සභාපතිවරයා ලෙසත් මැතිවරණ කඩිනමින් පැවැත්වීමේ ප‍්‍රමුඛ වගකීම ඔබතුමා සතුවේ. ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය හා එහි වටිනාකම් පිළිබඳ නිරන්තරයෙන් මතු කරන, එකී වටිනාකම් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ඔබතුමන් එහි පදනම වන ජනතා පරමාධිපත්‍යය ජනතාවගේ ඡන්ද අයිතිය රැකදීමට ක‍්‍රියාකරනු ඇතැයි අප දැඩිසේ විශ්වාස කරමු.
එබැවින් අප ඔබතුමා ප‍්‍රමුඛ සීමා නිර්ණ සමාලෝචන කමිටුවෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ අවම වශයෙන් මසක් ඇතුලත සමාලෝචන කටයුතු අවසන් කර අදාල වාර්ථාව ජනාධිපතිවරයා වෙත භාරදෙන ලෙසත්, අග‍්‍රාමත්‍යවරයා ලෙස ප‍්‍රමාදයකින් තොරව මැතිවරණ පැවැත්වීමට පියවර ගන්නා ලෙසත්ය.

මෙයට,විශ්වාසී,

රෝහණ හෙට්ටිආරච්චිවි

ධායක අධ්‍යක්ෂක53 COMMENTS

 1. I simply needed to thank you so much again. I do not know what I could possibly have made to happen without the actual tactics contributed by you regarding such problem. Entirely was a very frightful matter in my circumstances, however , spending time with a professional strategy you solved that took me to jump with joy. I’m happy for the support and in addition pray you know what a powerful job you are accomplishing training people today by way of a site. I am certain you have never met all of us.

 2. I want to show appreciation to the writer just for bailing me out of this particular problem. Right after researching through the search engines and seeing tips which are not pleasant, I thought my life was well over. Living without the answers to the difficulties you have resolved all through this review is a critical case, as well as the ones that would have badly damaged my entire career if I hadn’t encountered the website. Your main skills and kindness in handling every aspect was helpful. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks very much for the expert and sensible help. I won’t be reluctant to propose your web blog to any person who needs to have tips on this topic.

 3. I wanted to draft you that little bit of note to finally thank you so much as before for all the magnificent ideas you’ve documented above. It is so open-handed with people like you giving unreservedly precisely what most of us could possibly have offered for an electronic book to earn some profit for their own end, mostly considering the fact that you might well have done it in case you decided. The techniques also served as a easy way to fully grasp that most people have similar eagerness much like my personal own to learn good deal more with respect to this issue. I think there are millions of more pleasurable situations in the future for people who read your site.

 4. I am only commenting to make you understand what a magnificent experience our daughter found going through your web page. She came to understand a wide variety of things, which include what it’s like to have a great teaching heart to let other folks easily thoroughly grasp some multifaceted subject matter. You truly exceeded readers’ expectations. Thanks for offering these warm and friendly, dependable, educational and also cool thoughts on this topic to Mary.

 5. I precisely had to thank you so much all over again. I’m not certain the things I could possibly have made to happen in the absence of the actual techniques contributed by you concerning such area of interest. Entirely was a frightening issue for me, however , coming across the very specialized approach you resolved it forced me to leap over contentment. I will be happy for your service and in addition pray you comprehend what an amazing job you’re getting into educating most people through your site. I am certain you haven’t encountered all of us.

 6. I would like to show appreciation to this writer just for bailing me out of this particular instance. Right after surfing around throughout the search engines and getting suggestions which were not productive, I believed my life was done. Existing without the presence of answers to the difficulties you’ve resolved all through the site is a serious case, as well as ones that would have negatively affected my career if I had not encountered the website. Your talents and kindness in controlling a lot of stuff was helpful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also at this moment look forward to my future. Thank you very much for the expert and result oriented guide. I will not think twice to endorse the blog to any individual who should have care on this problem.

 7. My wife and i ended up being so thankful Peter could do his reports via the precious recommendations he made from your own web pages. It is now and again perplexing to just be giving for free concepts the rest might have been making money from. And we also know we have the writer to give thanks to because of that. The illustrations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you will give support to instill – it is most powerful, and it is aiding our son and the family reckon that that situation is entertaining, and that is extraordinarily mandatory. Thanks for the whole lot!

 8. I want to show my gratitude for your kindness for all those that should have assistance with this important concern. Your personal dedication to passing the message all through appears to be really valuable and has continually helped folks like me to reach their pursuits. Your entire warm and friendly useful information entails a whole lot a person like me and much more to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

 9. I wanted to write you one little bit of word to finally say thanks a lot the moment again just for the splendid basics you have documented above. This has been simply extremely open-handed of people like you giving openly just what a number of people would’ve offered for sale as an electronic book to help with making some profit for themselves, notably considering the fact that you could have tried it in the event you considered necessary. These creative ideas likewise acted as the easy way to understand that other individuals have a similar desire just as mine to realize whole lot more with respect to this matter. I know there are numerous more fun moments up front for folks who look into your blog post.

 10. I intended to write you the very small remark to finally say thank you over again considering the great information you have contributed at this time. It’s really shockingly open-handed with people like you to deliver without restraint just what many people could have distributed as an ebook to get some money on their own, particularly given that you might have done it in case you desired. These creative ideas also worked to become easy way to comprehend most people have a similar interest just as my own to find out more and more in respect of this issue. I know there are several more pleasant occasions up front for many who read carefully your blog.

 11. I truly wanted to write a small message to be able to say thanks to you for some of the fantastic tips you are sharing here. My prolonged internet investigation has now been honored with good quality insight to write about with my friends and classmates. I would point out that most of us visitors actually are unquestionably fortunate to be in a fabulous community with very many special individuals with great hints. I feel really fortunate to have discovered your weblog and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 12. Needed to put you one very little remark so as to say thanks a lot yet again on the exceptional methods you have provided on this website. It was quite remarkably generous with you to give without restraint all a lot of folks would have marketed for an ebook in order to make some money for their own end, particularly considering the fact that you could possibly have tried it if you ever decided. The good tips as well worked to provide a good way to recognize that the rest have similar desire just as my personal own to know somewhat more regarding this matter. I’m certain there are many more enjoyable sessions ahead for those who discover your blog post.

 13. I and also my guys were found to be following the good helpful tips from your web blog then instantly I had a horrible feeling I had not expressed respect to the site owner for them. All of the ladies are actually excited to see all of them and now have in truth been having fun with those things. Appreciation for truly being considerably helpful and then for picking certain exceptional tips millions of individuals are really needing to learn about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 14. I wish to show my thanks to you just for rescuing me from such a condition. Because of searching through the internet and meeting tips that were not helpful, I figured my life was well over. Living devoid of the answers to the issues you have sorted out through your good review is a critical case, and the kind that could have in a negative way affected my entire career if I hadn’t discovered your website. Your main competence and kindness in maneuvering all the details was crucial. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thanks very much for your impressive and result oriented guide. I will not be reluctant to recommend your web page to anybody who would like tips about this situation.

 15. I and also my friends happened to be following the best tactics from your web page and so at once I had a terrible feeling I never thanked you for those tips. All of the young men ended up for this reason passionate to learn all of them and have now sincerely been making the most of those things. Appreciate your genuinely indeed helpful and also for choosing this kind of cool useful guides most people are really eager to know about. My very own honest regret for not saying thanks to earlier.

 16. My husband and i have been so ecstatic that Emmanuel could round up his homework because of the precious recommendations he was given from your very own site. It’s not at all simplistic just to be giving out tips and tricks most people may have been selling. And we also acknowledge we have got the website owner to give thanks to for this. All the illustrations you’ve made, the straightforward blog navigation, the relationships you can aid to foster – it is mostly great, and it is leading our son in addition to us feel that the concept is exciting, which is very vital. Thanks for everything!

 17. I simply wished to say thanks all over again. I’m not certain the things that I would’ve gone through without the entire tactics shown by you about my subject. Completely was the distressing scenario in my position, however , considering the very skilled manner you treated the issue took me to cry with fulfillment. Extremely happier for the information and as well , hope that you are aware of an amazing job you have been providing teaching some other people with the aid of your website. I am sure you haven’t come across all of us.

 18. I happen to be writing to make you understand of the really good experience my cousin’s child obtained going through the blog. She figured out such a lot of things, including what it’s like to possess an incredible giving mood to get the others effortlessly master specific tortuous things. You actually did more than visitors’ desires. I appreciate you for churning out those useful, safe, explanatory as well as cool guidance on that topic to Evelyn.

 19. I wanted to create you this tiny observation so as to say thanks a lot again just for the splendid knowledge you’ve featured at this time. It’s really incredibly generous with people like you to allow freely just what a few people might have offered for sale for an e-book to help with making some dough for themselves, principally given that you could have tried it if you wanted. These thoughts additionally worked as the great way to be certain that the rest have a similar fervor really like mine to grasp somewhat more in terms of this matter. I believe there are some more enjoyable instances up front for individuals that looked at your site.

 20. I would like to show my thanks to the writer for bailing me out of this particular condition. Just after looking through the world-wide-web and finding proposals which are not powerful, I thought my life was well over. Being alive devoid of the strategies to the issues you have resolved by means of your main blog post is a serious case, and the ones that might have in a negative way affected my entire career if I hadn’t encountered your website. Your primary understanding and kindness in taking care of all the details was vital. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I can at this point relish my future. Thanks a lot very much for your reliable and effective guide. I will not think twice to refer your web site to anybody who will need guide on this matter.

 21. I am only writing to let you be aware of of the remarkable experience my cousin’s child experienced viewing your web site. She even learned a good number of details, which include how it is like to possess an ideal giving style to let other folks quite simply fully grasp specific impossible subject matter. You truly did more than her desires. Thanks for distributing these essential, trusted, explanatory and also unique guidance on this topic to Mary.

 22. I precisely needed to say thanks once more. I’m not certain what I would have used without the entire hints discussed by you on such a situation. Entirely was the frightful case for me, however , seeing the professional tactic you handled the issue forced me to jump over gladness. I am just grateful for your guidance and even believe you find out what an amazing job you have been accomplishing teaching people thru your webpage. Most probably you have never got to know all of us.

 23. I together with my guys were actually looking through the excellent tips and hints on your web site and so instantly came up with a horrible feeling I never thanked the web blog owner for those techniques. Those ladies appeared to be totally happy to study them and have in effect very much been enjoying these things. Many thanks for getting so kind and for opting for varieties of fine areas millions of individuals are really desirous to be aware of. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 24. I must express some thanks to the writer just for bailing me out of this type of trouble. Just after surfing throughout the the web and seeing tricks which are not productive, I believed my entire life was over. Living devoid of the answers to the difficulties you have fixed by way of the article is a crucial case, and the kind that would have badly damaged my career if I hadn’t come across your web site. The ability and kindness in playing with every aspect was invaluable. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a thing like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks for your time so much for the expert and effective help. I won’t think twice to suggest the website to any person who would need care about this area.

 25. I really wanted to type a quick comment so as to appreciate you for all of the precious tips and tricks you are sharing on this website. My extended internet investigation has at the end been recognized with wonderful facts to share with my friends. I ‘d say that most of us website visitors actually are very much endowed to dwell in a magnificent place with very many perfect people with insightful tips. I feel somewhat privileged to have discovered the website page and look forward to plenty of more cool times reading here. Thanks a lot again for everything.

 26. I am also writing to let you be aware of of the incredible experience my cousin’s daughter developed studying your web site. She even learned many things, including what it is like to have a very effective giving style to make folks without problems master various grueling subject matter. You truly surpassed my expectations. Thank you for producing the valuable, safe, explanatory and in addition easy thoughts on the topic to Tanya.

 27. Thanks a lot for giving everyone remarkably terrific possiblity to check tips from this blog. It’s usually so kind and as well , packed with amusement for me personally and my office co-workers to search your website no less than three times every week to see the fresh guidance you have. And of course, I am also actually happy with all the mind-boggling methods served by you. Selected 1 points on this page are in reality the simplest we have ever had.

 28. I as well as my buddies were actually examining the nice secrets from your web site while immediately got a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. The young boys are already consequently joyful to study them and already have without a doubt been making the most of them. Thanks for truly being so helpful and then for deciding on this sort of cool things millions of individuals are really desirous to be aware of. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 29. I together with my guys were reading the best techniques found on the website and then suddenly developed an awful feeling I never thanked the blog owner for those secrets. These people were definitely totally glad to see all of them and have undoubtedly been enjoying them. I appreciate you for getting simply accommodating and also for going for certain perfect subjects millions of individuals are really wanting to learn about. Our sincere regret for not saying thanks to earlier.

 30. I must express my gratitude for your kind-heartedness giving support to all those that must have help with this one situation. Your special dedication to getting the solution all-around appeared to be definitely practical and have specifically allowed many people much like me to reach their dreams. Your new invaluable tips and hints signifies this much to me and especially to my office colleagues. Many thanks; from all of us.

 31. I simply had to thank you so much once more. I do not know what I could possibly have made to happen without the thoughts shared by you concerning my field. Certainly was a very frightening concern in my position, however , observing the professional way you treated the issue forced me to weep over happiness. Extremely happy for your information and even trust you know what a great job you are always getting into teaching the others through the use of your websites. Most probably you haven’t encountered any of us.

 32. Thank you for each of your labor on this site. My mum really likes doing investigation and it is easy to understand why. A lot of people notice all concerning the lively way you provide powerful secrets through this web site and in addition cause participation from some others on that matter so our child is now discovering a lot. Have fun with the rest of the new year. You’re the one doing a brilliant job.

 33. I really wanted to construct a quick remark so as to express gratitude to you for all of the lovely information you are placing on this website. My particularly long internet lookup has finally been rewarded with reasonable facts and strategies to exchange with my close friends. I would admit that most of us website visitors are extremely fortunate to be in a remarkable site with very many wonderful professionals with insightful hints. I feel really privileged to have encountered your entire web site and look forward to some more exciting minutes reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 34. I want to express my passion for your generosity in support of men and women that have the need for guidance on this niche. Your special dedication to getting the solution throughout has been particularly useful and has specifically enabled people like me to attain their dreams. The helpful advice denotes much a person like me and far more to my peers. Thanks a ton; from everyone of us.

 35. I not to mention my pals appeared to be reading through the best points located on your web site then all of a sudden I had a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for those strategies. All the young boys happened to be absolutely warmed to read through all of them and have honestly been loving them. Appreciate your turning out to be simply helpful and also for obtaining this kind of useful ideas most people are really needing to be informed on. My very own sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 36. I needed to draft you this tiny note so as to say thanks as before over the nice tips you’ve documented in this article. It’s simply open-handed of people like you to supply easily what many people could possibly have marketed as an e book to make some profit for themselves, primarily given that you might well have tried it if you ever considered necessary. Those basics likewise worked like a easy way to understand that some people have a similar fervor just as my personal own to learn way more in terms of this problem. I think there are lots of more enjoyable periods ahead for folks who view your website.

 37. Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily wonderful opportunity to read articles and blog posts from this web site. It really is very lovely plus jam-packed with fun for me and my office peers to search the blog at least thrice weekly to read the new tips you have. And definitely, I’m at all times happy with all the striking ideas you give. Some 1 areas in this post are certainly the most impressive we’ve had.

 38. I enjoy you because of your whole labor on this web page. My mum delights in doing investigations and it is obvious why. My spouse and i learn all concerning the powerful medium you convey sensible ideas on the web site and recommend participation from some other people about this content then our own child is always learning a great deal. Enjoy the rest of the new year. Your doing a brilliant job.

 39. I truly wanted to jot down a simple remark to be able to say thanks to you for all the awesome strategies you are showing on this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been rewarded with good tips to write about with my classmates and friends. I ‘d tell you that most of us site visitors actually are undeniably blessed to dwell in a really good website with many perfect individuals with helpful solutions. I feel somewhat happy to have seen the webpage and look forward to some more thrilling times reading here. Thank you once more for everything.

 40. I intended to compose you one bit of remark so as to say thanks again with your incredible opinions you’ve provided at this time. It has been certainly extremely open-handed with people like you to deliver unreservedly what exactly a lot of people would’ve marketed for an e-book to generate some bucks on their own, primarily now that you could have tried it if you desired. The tips in addition served as the good way to realize that most people have the same dream really like my personal own to see more and more in respect of this issue. I think there are millions of more enjoyable sessions up front for folks who view your website.

 41. I want to show my thanks to you just for rescuing me from this particular problem. After surfing around throughout the world wide web and finding concepts which are not helpful, I believed my life was gone. Living without the solutions to the problems you’ve fixed as a result of this review is a crucial case, as well as ones which might have negatively damaged my entire career if I had not noticed your site. Your personal mastery and kindness in playing with all the stuff was very useful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I am able to now relish my future. Thanks for your time so much for your skilled and result oriented help. I will not be reluctant to refer your web sites to any individual who needs and wants direction on this issue.

 42. I intended to write you a very little word to finally thank you once again on your fantastic principles you have shared on this page. This has been quite generous of you to deliver unhampered what exactly a number of us might have supplied as an e-book to make some profit for their own end, chiefly since you might well have done it in case you desired. The smart ideas likewise worked to become fantastic way to comprehend some people have a similar passion the same as my own to realize a great deal more in respect of this issue. I am sure there are many more pleasurable times up front for folks who discover your blog.

 43. I want to show my appreciation to the writer just for bailing me out of this particular setting. Right after surfing through the world-wide-web and obtaining notions that were not helpful, I believed my entire life was over. Existing without the presence of strategies to the problems you have resolved by means of your guideline is a serious case, as well as the ones that would have badly affected my entire career if I hadn’t encountered the website. Your good knowledge and kindness in playing with almost everything was vital. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. It’s possible to at this point relish my future. Thank you very much for your specialized and amazing guide. I won’t think twice to refer your blog post to any person who should get guidelines about this topic.

 44. Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links
  or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.

  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 45. I really wanted to jot down a quick message so as to appreciate you for all the wonderful guides you are showing at this site. My time consuming internet lookup has finally been recognized with sensible insight to talk about with my co-workers. I would mention that many of us site visitors are rather fortunate to dwell in a great website with many marvellous individuals with interesting methods. I feel somewhat fortunate to have encountered your entire web page and look forward to plenty of more entertaining minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 46. I happen to be commenting to make you understand what a wonderful discovery my friend’s child encountered visiting yuor web blog. She came to understand numerous things, which include what it’s like to have an incredible giving mindset to make other people effortlessly gain knowledge of a number of complex matters. You really did more than readers’ expectations. I appreciate you for supplying the great, trustworthy, revealing and as well as unique tips about the topic to Julie.

 47. I simply had to appreciate you all over again. I’m not certain the things I might have taken care of in the absence of those techniques shown by you regarding such field. It actually was a real fearsome situation in my position, but considering a new professional form you handled that took me to leap for happiness. I am just thankful for the assistance and as well , hope you comprehend what an amazing job your are getting into training some other people with the aid of your websites. I am certain you’ve never met all of us.

 48. My husband and i felt quite fortunate when Emmanuel could finish up his analysis out of the precious recommendations he obtained through the web site. It is now and again perplexing to just choose to be giving away helpful hints that many people today might have been trying to sell. We grasp we now have the website owner to give thanks to for that. The illustrations you made, the simple blog menu, the friendships you will give support to instill – it’s everything impressive, and it’s making our son in addition to our family reason why that content is excellent, and that’s unbelievably fundamental. Many thanks for the whole thing!

Comments are closed.