“අත” අත පල්ලේන් වැටේ…. “අත” පොහොට්ටුව සමග දීග යන්න සුදානමක්!

57

ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ සමඟ සන්ධාන ගත වීමට දේශපාලන පක්ෂ 29ක් සාකච්ඡා කර තිබෙන බව ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ නිර්මාතෘ, හිටපු ඇමැති බැසිල් රාජපක්ෂ  ප්‍රකාශ කළේය.

වසර තුනකට පෙර ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ බිහි කළේ ජනතාවගේ අවශ්‍යතාව මත බව පෙන්වා දුන් ඇමැතිවරයා එසේ බිහි වූ ලාබාලතම පක්ෂය අද වන විට මේ රටේ අංක එකේ පක්ෂය වී ඇති බවත් පැවසීය.

බැසිල් රාජපක්ෂ මෙම අදහස් පළ කළේ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ විසින් දිවයින පුරා පැවැත්වීමට නියමිත ගම සමඟ පිළිසඳරක් සම්මන්ත්‍රණ මාලාවේ සමාරම්භක සම්මන්ත්‍රණයට මිනුවන්ගොඩ දී 05 වැනි දා එක්වෙමිනි.

එහිදී අදහස් දැක්වූ බැසිල් රාජපක්ෂ….

මේ උදා වෙලා තියෙන්නේ නව වසරක්. මේ නව වසර මැතිවරණ වර්ෂයක් ලෙස හඳුන්වන්න පුළුවන්. මොකද මේ අවුරුද්ද තුළ ජනාධිපතිවරණයක්, මහ මැතිවරණයක් වගේම පළාත් සභා මැතිවරණයත් අනිවාර්යෙන්ම පැවැත්විය යුතුයි. ඒ නිසා මේක තීරණාත්මක වර්ෂයක් ලෙසත් හඳුන්වන්න පුළුවවන්.

ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ බිහිවුණේ මේ රටේ ජනතාවගේ අවශ්‍යතාව මතයි. 2015 ජනාධිපතිවරණයෙන් පසුව ජනතාවට රටේ තිබෙන ප්‍රධාන පක්ෂ දෙකම එපා වෙලා තිබුණු වෙලාවක තමයි පොදුජන පෙරමුණ බිහිවුණේ. පොහොට්ටුව ලකුණෙන් රට හමුවට ආ පොදුජන පෙරමුණ ආරම්භයේ සිටම ජයග්‍රාහී ගමනක නියැළුණා.

ඒකට හොඳම උදාහරණය තමයි 2018 පළාත් පාලන මැතිවරණය. ඒ මැතිවරණයේ දී අපේ මේ ලාබාල පක්ෂය දැවැන්ත පක්ෂ සියල්ල පරදවමින් අතිවිශිෂ්ට ජයග්‍රහණයක් ලැබුවා. ඒ ජයග්‍රහණය නිසා තමයි රටේ ගමන් මඟ වෙනස් වුණේ කියන එක අපි පැහැදිලිව කියන්න ඒනේ.

මේ වන විට පොදුජන පෙරමුණ සමඟ සන්ධාන ගත වීමට දේශපාලන පක්ෂ 29ක් සාකච්ඡා කර තිබෙනවා. ඒ සාකච්ඡා සියල්ල බොහෝ දුරට දැන් අවසන්. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය වගේම තවත් පක්ෂ ගණනාවක් දැන් අපේ මාවතට පිවිස තිබෙනවා. ඒක සන්තෝෂයට කාරණයක්.

අද වන විට රට තුළ ක්‍රියාකාරීම පක්ෂය බවට පත්ව ඇත්තේ පොදුජන පෙරමුණයි. ගම් මට්ටමින් ශාඛා සමිති හදලා ක්‍රියාකාරී සාමාජිකත්වයක් ඇති එකම පක්ෂ අපේ පොදුජන පෙරමුණ කියන එක අපි ආඩම්බරයෙන් කියනවා. ඒ නිසා මීළඟ පැවැත්වෙන ඕනෑම මැතිවරණයක් ජයග්‍රහණය කිරීම අපට ගැටලුවක් නෙමෙයි.

සමහරු අහනවා අපේ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා කවුද කියලා. ඒක තීරණය කරන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමා විසින්. ඒක අපි ප්‍රශ්නයක් කර ගත යුතු නැහැ. අපේ අරමුණ ජයග්‍රහණය නම් අපේක්ෂකයා කවුද කියන එක ප්‍රශ්නයක් නෙමෙයි. මහින්ද මහත්තයා තෝරලා දෙන ඕනෙම අපේක්ෂකයෙක් ජයග්‍රහණය කරවන්න අපි සූදානම්.57 COMMENTS

 1. Hello there, I think your blog could possibly be having web browser compatibility issues.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful website!

 2. I simply wanted to write a quick remark to express gratitude to you for all the unique tactics you are showing on this website. My rather long internet lookup has now been rewarded with sensible concept to go over with my close friends. I would admit that many of us site visitors actually are unequivocally lucky to be in a remarkable site with many marvellous people with great secrets. I feel really fortunate to have discovered the web site and look forward to really more excellent moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 3. I’m commenting to make you be aware of what a fabulous experience our girl found going through your web page. She mastered many pieces, which include what it’s like to have a wonderful coaching nature to let many people without hassle have an understanding of a variety of complex issues. You truly surpassed our expectations. Thanks for coming up with those insightful, dependable, educational as well as fun guidance on the topic to Sandra.

 4. My husband and i have been absolutely relieved when Edward could deal with his survey via the ideas he obtained when using the blog. It is now and again perplexing to simply continually be giving freely key points which often other folks have been trying to sell. And we do know we now have you to give thanks to because of that. The most important explanations you have made, the easy site navigation, the friendships you will help promote – it is everything spectacular, and it is helping our son and us do think that concept is exciting, and that is incredibly serious. Many thanks for the whole lot!

 5. A lot of thanks for all your valuable efforts on this web page. My mom delights in going through research and it’s really easy to see why. Almost all know all about the compelling mode you give powerful suggestions via this blog and therefore boost response from some others on this subject matter so my girl is studying a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always conducting a superb job.

 6. I intended to put you one little bit of note so as to say thank you once again with your unique pointers you’ve contributed on this site. It was remarkably open-handed of people like you to give easily exactly what some people would have distributed for an e-book in making some dough for their own end, notably given that you could possibly have tried it if you wanted. Those pointers also worked to be a good way to realize that other people online have the identical eagerness just like my personal own to figure out way more pertaining to this condition. I’m sure there are millions of more fun sessions up front for those who looked over your website.

 7. I in addition to my friends were found to be reading the good secrets from your web site while unexpectedly developed a horrible suspicion I never thanked you for those techniques. All of the young boys appeared to be certainly thrilled to see all of them and have now sincerely been using these things. Thanks for being so helpful and also for figuring out certain notable ideas millions of individuals are really wanting to know about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 8. I as well as my guys came checking out the good key points located on your website and so quickly got an awful suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. The young men had been for this reason glad to study them and have in effect without a doubt been making the most of these things. Many thanks for simply being considerably thoughtful and then for figuring out this sort of impressive areas most people are really eager to discover. My honest apologies for not saying thanks to earlier.

 9. I really wanted to develop a simple note so as to express gratitude to you for these unique solutions you are showing on this website. My extended internet investigation has at the end been honored with reliable knowledge to share with my neighbours. I ‘d claim that we visitors are definitely endowed to dwell in a notable site with so many brilliant people with very beneficial tips and hints. I feel quite privileged to have seen your entire web pages and look forward to so many more exciting minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 10. My wife and i ended up being very happy that Raymond managed to complete his web research because of the precious recommendations he gained while using the site. It’s not at all simplistic to simply find yourself releasing tips that many other folks have been trying to sell. And we understand we now have the website owner to give thanks to for this. The most important explanations you have made, the simple site menu, the relationships your site aid to create – it’s mostly astonishing, and it’s really helping our son in addition to us know that that subject matter is exciting, and that is particularly essential. Many thanks for everything!

 11. A lot of thanks for every one of your efforts on this web site. My mom enjoys conducting internet research and it’s obvious why. My partner and i know all about the dynamic medium you produce precious tricks via your blog and therefore boost contribution from others on this concept plus my daughter is without question studying a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You are performing a superb job.

 12. I wanted to write you this tiny note to help give thanks over again on the extraordinary suggestions you have shared on this page. This has been so wonderfully generous of people like you to deliver unreservedly just what many individuals would’ve offered for an ebook in order to make some dough for themselves, certainly since you could possibly have done it if you ever desired. These ideas also acted to provide a great way to be aware that many people have the same fervor the same as my very own to find out many more around this matter. I know there are some more pleasant instances ahead for individuals who go through your site.

 13. I am only commenting to let you understand of the fabulous encounter our child found checking your blog. She discovered numerous things, not to mention what it’s like to possess an awesome coaching mood to get many more very easily thoroughly grasp certain advanced subject matter. You actually did more than visitors’ expectations. Many thanks for providing those informative, safe, revealing and even easy tips about your topic to Gloria.

 14. I’m just commenting to make you be aware of what a cool discovery my wife’s child undergone reading your site. She even learned too many pieces, not to mention how it is like to have a marvelous helping nature to get the others just gain knowledge of several tricky things. You truly did more than her desires. Many thanks for offering these necessary, trustworthy, explanatory not to mention unique guidance on the topic to Ethel.

 15. I’m also writing to let you know what a fine encounter my wife’s child found checking your blog. She came to understand such a lot of things, including what it’s like to have an awesome coaching nature to let men and women with ease know various impossible matters. You actually did more than people’s desires. Thank you for giving these essential, dependable, informative and in addition fun tips about this topic to Julie.

 16. Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally spectacular opportunity to read articles and blog posts from here. It’s always very fantastic plus jam-packed with amusement for me personally and my office friends to search your blog at least 3 times in a week to learn the newest issues you have. Not to mention, we are always astounded with the mind-boggling tactics you serve. Some 3 facts in this post are unquestionably the most beneficial I’ve ever had.

 17. I enjoy you because of all of the efforts on this site. My daughter loves going through research and it’s obvious why. Most people hear all concerning the powerful manner you render vital secrets via your website and therefore increase contribution from people on that area so my princess is always discovering so much. Enjoy the remaining portion of the year. You’re performing a remarkable job.

 18. I have to point out my love for your generosity in support of people that have the need for help on this important subject. Your very own dedication to getting the message across became wonderfully effective and have continuously allowed workers like me to reach their aims. Your useful facts indicates much to me and especially to my office colleagues. Thank you; from everyone of us.

 19. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally terrific chance to discover important secrets from this website. It can be very kind and as well , full of a lot of fun for me personally and my office peers to visit the blog on the least 3 times a week to learn the latest things you have got. And indeed, I’m also usually astounded with the cool tricks served by you. Certain 4 ideas in this article are completely the best we’ve had.

 20. I’m just writing to let you know what a extraordinary discovery my friend’s child gained visiting your blog. She picked up many issues, including what it’s like to have a great helping heart to get many more just thoroughly grasp various multifaceted subject areas. You really exceeded my expectations. I appreciate you for displaying these productive, trustworthy, informative as well as easy guidance on that topic to Evelyn.

 21. I precisely desired to thank you so much yet again. I’m not certain the things that I might have done in the absence of the entire tricks documented by you directly on such a subject matter. It had become an absolute troublesome circumstance in my position, but looking at a new expert approach you dealt with that made me to weep over joy. Now i am happier for the support and hope you comprehend what a great job you are always getting into training many others via your webpage. Most probably you have never met all of us.

 22. Thanks so much for giving everyone an exceptionally pleasant possiblity to read critical reviews from this blog. It’s always so beneficial and stuffed with a lot of fun for me personally and my office friends to search your blog nearly 3 times a week to find out the newest tips you will have. And lastly, I am also certainly contented for the spectacular guidelines you serve. Certain 2 ideas on this page are ultimately the most impressive I’ve had.

 23. A lot of thanks for your whole hard work on this website. My aunt really loves making time for investigation and it is obvious why. All of us know all regarding the compelling method you create reliable guides via this blog and in addition recommend participation from the others on that article and my princess is becoming educated a great deal. Take advantage of the rest of the year. Your carrying out a pretty cool job.

 24. I must get across my love for your generosity supporting men who absolutely need guidance on that issue. Your special dedication to passing the message throughout ended up being rather interesting and have in every case allowed men and women like me to arrive at their aims. Your entire valuable facts indicates so much a person like me and far more to my fellow workers. Best wishes; from all of us.

 25. I in addition to my pals appeared to be checking the good secrets found on the blog and so all of the sudden came up with an awful feeling I never expressed respect to the web blog owner for those strategies. My ladies are actually absolutely passionate to read through all of them and now have in fact been taking pleasure in those things. Many thanks for getting considerably accommodating and then for going for some smart subject matter most people are really desirous to learn about. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 26. I needed to write you a very small observation in order to thank you so much yet again over the exceptional opinions you have contributed on this page. It’s certainly particularly open-handed with people like you to deliver unhampered what a lot of people would’ve marketed for an ebook to earn some dough on their own, precisely given that you might have done it in the event you desired. Those secrets also acted as the great way to comprehend other individuals have the identical zeal just like my own to grasp way more in terms of this matter. I believe there are several more pleasurable sessions in the future for those who see your website.

 27. I together with my buddies appeared to be reading through the great guides on your site then before long I got an awful suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. All the people were definitely for this reason joyful to learn all of them and already have honestly been using these things. We appreciate you getting well helpful and then for settling on these kinds of brilliant things most people are really wanting to learn about. My personal sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 28. I in addition to my friends have been looking at the good tricks located on your site then instantly came up with a horrible suspicion I had not thanked the site owner for them. Most of the people appeared to be so warmed to learn all of them and have without a doubt been taking advantage of them. Thanks for really being so thoughtful and then for choosing some fabulous guides most people are really needing to discover. My personal honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 29. I precisely desired to thank you so much again. I do not know what I might have implemented in the absence of the recommendations contributed by you regarding that industry. It was a real hard case in my circumstances, nevertheless looking at the well-written mode you treated it made me to weep for gladness. I am just happy for this support and believe you know what a great job your are doing educating others thru a site. Most probably you haven’t encountered all of us.

 30. My spouse and i were so contented Albert managed to round up his investigation out of the precious recommendations he was given through the web site. It’s not at all simplistic to just choose to be giving for free helpful tips which most people might have been selling. So we recognize we have got the writer to give thanks to for that. The illustrations you have made, the simple website navigation, the relationships your site assist to instill – it’s got everything excellent, and it’s facilitating our son and the family do think that issue is cool, and that is particularly mandatory. Thanks for all the pieces!

 31. Thanks for all of the effort on this website. Kim delights in doing investigation and it is obvious why. We hear all about the dynamic medium you offer rewarding tips through this web blog and therefore encourage response from others on the subject while our own daughter is without question being taught a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re carrying out a really great job.

 32. Thank you so much for giving everyone remarkably wonderful chance to read articles and blog posts from this blog. It is often very terrific plus jam-packed with fun for me and my office peers to search your website not less than three times every week to read through the latest guidance you have got. Not to mention, I’m at all times astounded with all the awesome tips you give. Some 4 areas in this article are completely the most impressive we’ve ever had.

 33. I must convey my appreciation for your kindness supporting women who actually need help with that matter. Your real commitment to passing the message around became exceptionally powerful and has all the time permitted guys much like me to reach their aims. This valuable facts signifies a lot to me and even further to my office workers. Thanks a ton; from each one of us.

 34. I in addition to my buddies ended up viewing the good ideas from your web page and all of the sudden got a terrible suspicion I had not thanked you for them. My young men had been absolutely thrilled to see all of them and have in effect surely been loving them. Thanks for truly being considerably considerate and for having these kinds of notable subject matter most people are really wanting to understand about. Our honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 35. I enjoy you because of every one of your work on this web page. Ellie really likes doing investigations and it’s really simple to grasp why. We all learn all about the compelling medium you provide precious tricks on this website and therefore foster participation from other individuals about this situation and our favorite daughter is being taught a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re conducting a really good job.

 36. I wish to show some appreciation to the writer for bailing me out of this type of issue. As a result of browsing throughout the the net and finding thoughts which were not pleasant, I was thinking my life was done. Existing minus the solutions to the problems you’ve resolved by way of your blog post is a crucial case, as well as the kind that would have adversely damaged my career if I had not encountered your web site. That knowledge and kindness in touching all the stuff was vital. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for your professional and amazing guide. I will not think twice to recommend your blog post to any individual who will need assistance on this area.

 37. I wanted to create you this very small note so as to thank you so much once again just for the splendid advice you have shown at this time. This has been so wonderfully open-handed of you to make unhampered all that a few individuals would’ve supplied as an e-book in order to make some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could possibly have done it in the event you decided. Those smart ideas additionally worked to be a easy way to recognize that some people have a similar zeal just as my very own to find out a whole lot more when it comes to this matter. Certainly there are many more enjoyable periods ahead for folks who read through your website.

 38. I simply wanted to jot down a brief message to appreciate you for all of the amazing strategies you are writing here. My considerable internet investigation has now been rewarded with reliable knowledge to exchange with my family. I ‘d claim that we readers actually are undeniably endowed to be in a really good network with so many perfect people with very beneficial hints. I feel pretty privileged to have discovered your entire web pages and look forward to tons of more cool minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 39. I not to mention my buddies have already been studying the nice helpful hints found on your web site and suddenly I got an awful feeling I had not expressed respect to the web blog owner for them. All the young men appeared to be totally happy to read all of them and already have surely been tapping into them. Appreciation for being really kind and also for picking out this kind of important issues most people are really wanting to discover. My honest regret for not saying thanks to earlier.

 40. I must show appreciation to the writer just for bailing me out of this particular trouble. After exploring throughout the the web and coming across suggestions which were not powerful, I was thinking my life was well over. Living minus the solutions to the difficulties you have sorted out through the website is a serious case, as well as the kind that could have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t discovered the blog. Your personal capability and kindness in controlling all the pieces was helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I can at this time look forward to my future. Thanks very much for your expert and results-oriented guide. I will not think twice to refer the website to any person who should get recommendations on this area.

 41. I must get across my gratitude for your kind-heartedness for individuals who must have assistance with this important content. Your real dedication to getting the solution all around was surprisingly helpful and has surely permitted associates much like me to get to their ambitions. Your amazing valuable help and advice means much a person like me and much more to my peers. Best wishes; from everyone of us.

 42. I have to show thanks to this writer just for bailing me out of this type of instance. Just after looking out throughout the world-wide-web and seeing views which were not pleasant, I was thinking my entire life was well over. Existing devoid of the approaches to the issues you’ve resolved all through the guideline is a serious case, as well as those that might have negatively damaged my entire career if I had not noticed your blog. Your good understanding and kindness in taking care of a lot of stuff was valuable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks for your time very much for the high quality and amazing guide. I won’t think twice to propose your blog post to anyone who will need guidance about this issue.

 43. Thank you so much for giving everyone such a remarkable possiblity to read from this blog. It really is so great and as well , packed with a good time for me and my office co-workers to search your blog nearly thrice in one week to read through the latest secrets you have. And indeed, I’m usually motivated concerning the impressive strategies served by you. Certain 4 facts in this article are basically the most suitable we have had.

Comments are closed.