20 සම්මත කර විධායකය අහෝසි කිරීමට භික්ෂූන් වහන්සේලා පෙරට

92

බහුතරයක් වූ භික්ෂූන් වහන්සේලා විධායක ජනාධිපති ධුරයට විරුද්ධ බැවින් 20වන සංශෝධනය සම්මත කර එම ධුරය අහෝසි කිරීම සඳහා භික්ෂූන් වහන්සේලා ඒකරාශී කිරීමට කටයුතු කරන බව ජාතික භික්ෂු පෙරමුණේ ලේකම් වකමුල්ලේ උදිත හිමි අවධාරණය කරනවා.

කොළඹ සම්බුද්ධත්ව ජයන්ති මන්දිරයේදී පැවති මාධ්‍ය හමුවකදී උන්වහන්සේ පෙන්වා දුන්නේ නීතියේ ආධිපත්‍ය සුරකින සැබෑ මහජන නියෝජතයන්ගෙන් යුත් පාර්ලිමේන්තුවක් පත්කර ගැනීම සඳහා ජනතාව තුළ මතයක් ගොඩනැගීම කටයුතු කරන බවයි.

එහිදී වැඩිදුරටත් අදහස් දැක්වූ උන්වහන්සේ…

“පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරල තිබෙන 20වන සංශෝධනය පිළිබඳව ජාතික භික්ෂු පෙරමුණ ලෙස අපි ඉදිරි සතිය දෙක තුළදී පත්‍රිකාවක් මගින් සියළුම විහාරස්ථාන දැනුවත් කිරීමට බලාපොරොත්තු වනවා. ඉන් අනතුරුව එම විහාරස්ථාන ඒකරාශී කරමින් සාච්ඡා වටයක් ගොඩනැගීමටත් අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා.

ඒ වගේම දේශපාලන ක්ෂේත්‍රයේ සිටින ප්‍රාදේශීය මන්ත්‍රීවරුන්ගේ සිට කැබිනට් ඇමතිවරයා දක්වා සියලු දෙනාම සාකච්ඡාවට සම්බන්ධ කර ගැනීම තුළින් මෙම සංශෝධනය පාර්ලිමේන්තුව තුළදී ජයග්‍රහනය කරවීම සඳහා ඔවුන්ගේ සහයෝගය ලබාගැනීමට ක්‍රියාදාමයක් දියත් කිරීමටත් අපේක්ෂා කරනවා.

විශේෂයෙන් භික්ෂූන් වහන්සේලා මෙම කාර්යයේදී ප්‍රධාන භූමිකාවක් කළ හැකි පිරිසක් නිසා උන්වහන්සේ ඒකරාශී කරල විධායක ජනාධිපති ධුරයට විරුද්ධ මතයක් ගොඩනැගීසට අප කටයුතු කරනවා. විධායක ජනාධිපති ධුරයට පක්ෂව කටයුතු කරන්නේ භික්ෂූන් වහන්සේලා කිහිප නමක් පමණයි. බහුතරයක් විරුද්ධයි. එම නිසා අපි සිතනවා එම කටයුත්ත කළ හැකියි කියලා.

අනෙක් කාරණය තමයි මේ රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අහෝසි වීම. එකට බලපා තිබෙන ප්‍රධාන කාරණය තමයි විධායක ජනාධිපති ධුරය. පසුගිය දිනවල දී අපි දුටුවා පාර්ලිමේන්තුව අත්තනෝමතිකව කටයුතු කරන බව සහ ස්ථාවරය කටයුතු කරන බව.

මේ වසර මැතිවරණ වසරක් බව මේ වන විටත් ප්‍රකාශ වී තිබෙනවා. එම නිසා මෙම වසර තුළදී රටට අවශ්‍ය නිවැරදි ආණ්ඩුවක් පිහිටුවා ගැනීමට ශක්තිමත් පාර්ලිමේන්තුවක් පිහිටුවා ගැනීමට සහ නීතියේ ආධිපත්‍ය සුරකින සැබෑ මහජන නියෝජතයන්ගෙන් යුත් පාර්ලිමේන්තුවක් පත්කර ගැනීම සඳහා ජනතාව තුළ මතයක් ගොඩනැගීම සඳහා මේ කාර්යය භාරයන් සිද්ධ කිරීමට අප බලාපොරොත්තු වනවා.

ඒ වගේම කිසිදු සාධාරණ හේතු දැක්වීමකින් තොරව මේ වනවිට කැබිනට් පත්‍රිකාවක් ප්‍රකාශයට පත්කර තිබෙනවා. උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයෙන් පාලි බෞද්ධ විශ්වවිද්‍යාලය සහ බුද්ධශ්‍රාවක විශ්වවිද්‍යාලය ඉවත් කිරීම සඳහා. අපි එය දකින්නේ ඉතාමත් මෝඩ අත්තනෝමතික ක්‍රියාවක් ලෙස. ආණ්ඩුව එම තීරණය ගැනීමට හේතුවූ කරුණු මොනවාද යන්න හෙළිකළ යුතුයි.”92 COMMENTS

 1. The web is really useful for me and all people studying English. The quality of podcast is good and I hope there will be more useful and interesting lessons. Thanks!

 2. Wow! Thank you! I continually wanted to write on my website something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

 3. You ave made some decent points there. I checked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 4. It as not that I want to copy your web-site, but I really like the layout. Could you tell me which style are you using? Or was it tailor made?

 5. You have mentioned very interesting details ! ps nice site. аЂа‹аЂ O human race born to fly upward, wherefore at a little wind dost thou fall.аЂ аЂа› by Dante Alighieri.

 6. You are my aspiration, I have few blogs and infrequently run out from post. He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past. by George Orwell.

 7. Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 8. online football games Chelsea hold won online football games systematically in bets. Cross to the brain give or return it on their behalf.

 9. This awesome blog is without a doubt entertaining as well as informative. I have chosen helluva interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to visit it again and again. Thanks!

 10. I would like to get across my appreciation for your generosity supporting folks that actually need assistance with the issue. Your very own commitment to getting the message throughout appears to be astonishingly powerful and has in most cases made regular people like me to get to their desired goals. Your entire interesting useful information signifies so much to me and far more to my office workers. With thanks; from everyone of us.

 11. I want to express my appreciation for your generosity for men and women that need help with that topic. Your real commitment to getting the message along came to be really informative and has really helped workers much like me to realize their ambitions. This warm and helpful help can mean so much to me and especially to my mates. Thanks a ton; from everyone of us.

 12. I simply desired to say thanks all over again. I’m not certain what I might have tried in the absence of those aspects documented by you directly on that subject. It was actually a frightening circumstance for me, but spending time with this professional avenue you dealt with that made me to leap over joy. I will be happier for the advice and thus hope you know what a great job you are always undertaking educating the others all through your webpage. Most likely you’ve never encountered all of us.

 13. I precisely wanted to thank you very much once more. I do not know the things that I might have followed in the absence of the type of tactics shown by you relating to such concern. It previously was an absolute frightening concern for me, but spending time with the expert style you handled that made me to weep over happiness. Now i am happy for this help and in addition wish you really know what an amazing job you are always getting into teaching people through the use of your web site. Probably you have never encountered any of us.

 14. I happen to be writing to make you be aware of of the extraordinary experience my wife’s child undergone viewing your blog. She discovered many things, most notably what it’s like to possess a wonderful giving spirit to make other individuals completely learn about specified hard to do things. You really surpassed readers’ expectations. Thank you for offering these powerful, safe, explanatory as well as unique tips on the topic to Janet.

 15. Needed to post you a little word so as to thank you as before considering the pleasing methods you’ve featured here. It is quite surprisingly open-handed of people like you to allow openly all many individuals might have offered for an e book to generate some money on their own, mostly now that you could have tried it if you considered necessary. The good ideas as well worked to become fantastic way to be aware that most people have a similar dream the same as mine to realize significantly more concerning this condition. I believe there are lots of more pleasurable periods ahead for many who discover your blog.

 16. I just wanted to write a brief message so as to say thanks to you for some of the stunning tips and hints you are writing at this website. My extensive internet lookup has now been honored with incredibly good tips to exchange with my family and friends. I ‘d assert that we site visitors are undeniably blessed to dwell in a remarkable place with many wonderful individuals with valuable things. I feel extremely blessed to have used your entire web page and look forward to really more excellent minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 17. I have to point out my appreciation for your kindness supporting individuals who really want assistance with that theme. Your very own commitment to passing the message throughout ended up being quite insightful and has consistently helped those just like me to get to their dreams. Your new valuable information indicates this much a person like me and far more to my mates. With thanks; from everyone of us.

 18. I would like to show my thanks to this writer just for rescuing me from such a circumstance. Right after surfing throughout the search engines and seeing tips that were not helpful, I figured my life was done. Being alive without the strategies to the issues you’ve fixed all through your good short post is a serious case, and the ones that could have negatively affected my career if I hadn’t encountered your site. Your good competence and kindness in playing with all things was precious. I don’t know what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for this high quality and result oriented help. I won’t think twice to endorse your web sites to any person who needs tips on this situation.

 19. I am just commenting to let you be aware of what a superb encounter my cousin’s princess found reading through your web page. She noticed lots of pieces, with the inclusion of what it is like to possess an amazing helping heart to have most people clearly master a variety of complex subject matter. You really exceeded my expectations. Many thanks for displaying these insightful, trustworthy, explanatory and unique thoughts on the topic to Ethel.

 20. I must voice my admiration for your kindness for those who must have help on in this concern. Your real dedication to passing the solution all-around came to be quite productive and has usually empowered men and women much like me to arrive at their pursuits. Your important guidelines denotes a lot a person like me and additionally to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 21. My wife and i ended up being quite joyful Ervin could carry out his investigation out of the ideas he was given in your site. It’s not at all simplistic just to happen to be giving freely solutions which often others have been trying to sell. And we consider we’ve got the website owner to be grateful to because of that. The specific explanations you’ve made, the easy website menu, the relationships you make it easier to engender – it’s got everything incredible, and it is assisting our son in addition to us consider that that situation is cool, which is certainly extremely mandatory. Thanks for the whole thing!

 22. A lot of thanks for all of the hard work on this web page. Ellie take interest in participating in research and it is obvious why. Most of us notice all relating to the compelling tactic you provide helpful ideas on your web blog and as well invigorate contribution from website visitors on this matter then my princess is without question studying a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are performing a brilliant job.

 23. I must get across my admiration for your generosity for men who need assistance with that content. Your special dedication to getting the message all-around was especially functional and have continually made employees much like me to reach their goals. Your amazing valuable suggestions signifies this much a person like me and extremely more to my office colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 24. I simply wished to thank you very much yet again. I am not sure what I would’ve handled without the actual tactics contributed by you concerning my topic. This has been a real scary case for me, but considering the very expert strategy you dealt with it made me to jump for gladness. Now i am thankful for the assistance and thus hope you find out what a great job you happen to be undertaking training people thru your websites. I am sure you’ve never met all of us.

 25. I precisely desired to thank you very much again. I’m not certain what I would have carried out without the actual ideas shown by you regarding such a theme. It was a very fearsome setting in my position, nevertheless being able to view the very specialized strategy you treated it forced me to cry with happiness. I’m happy for the advice as well as wish you recognize what a powerful job that you’re putting in educating the mediocre ones thru a web site. I am sure you haven’t come across all of us.

 26. I truly wanted to make a small note to be able to say thanks to you for all the great steps you are showing at this website. My rather long internet research has at the end of the day been recognized with reputable tips to share with my best friends. I ‘d say that most of us visitors actually are very endowed to dwell in a good community with so many brilliant professionals with useful basics. I feel quite fortunate to have come across your entire weblog and look forward to really more cool minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 27. I am just commenting to make you understand of the cool experience our princess obtained going through your blog. She discovered many pieces, most notably what it’s like to possess an amazing helping heart to have folks just know certain impossible issues. You actually did more than people’s expected results. Many thanks for rendering those valuable, trusted, educational and even easy guidance on the topic to Lizeth.

 28. Thanks so much for providing individuals with an extremely nice chance to read in detail from this site. It’s usually so excellent and also full of fun for me personally and my office fellow workers to search your blog really 3 times in one week to see the latest items you have. And indeed, I’m just certainly pleased concerning the awesome strategies served by you. Selected 1 facts in this post are basically the most beneficial I have had.

 29. I have to point out my affection for your kindness giving support to those people who really want help on this area of interest. Your special dedication to getting the message across ended up being pretty helpful and have all the time encouraged folks much like me to arrive at their targets. The useful hints and tips means a whole lot to me and a whole lot more to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 30. I truly wanted to write a brief message to be able to thank you for some of the wonderful tactics you are giving at this website. My time intensive internet research has at the end been recognized with good content to exchange with my family and friends. I ‘d express that many of us readers actually are unquestionably fortunate to be in a superb network with so many outstanding people with great basics. I feel extremely happy to have encountered the web page and look forward to many more thrilling minutes reading here. Thank you once more for a lot of things.

 31. I am glad for writing to make you be aware of what a perfect encounter my friend’s daughter found studying your webblog. She came to find a wide variety of things, most notably what it is like to possess a very effective helping mood to have other people quite simply completely grasp specified tricky matters. You undoubtedly surpassed her expectations. Thank you for distributing those warm and helpful, trustworthy, edifying not to mention unique guidance on the topic to Kate.

 32. Thank you a lot for providing individuals with a very pleasant chance to read articles and blog posts from this site. It’s usually so beneficial and also jam-packed with amusement for me personally and my office fellow workers to visit your site nearly 3 times in one week to read the latest tips you will have. And lastly, I’m so always pleased considering the very good secrets you serve. Certain 4 ideas in this posting are undeniably the most impressive we have all ever had.

 33. I really wanted to jot down a brief message so as to thank you for some of the amazing steps you are showing at this site. My long internet research has finally been rewarded with reliable information to go over with my co-workers. I ‘d tell you that most of us site visitors are extremely endowed to be in a fabulous community with so many perfect individuals with very helpful tricks. I feel very fortunate to have discovered your entire web page and look forward to really more excellent moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 34. I am just commenting to let you be aware of of the really good encounter my wife’s girl obtained studying the blog. She came to understand some things, not to mention what it is like to possess a wonderful teaching nature to have the rest with ease know just exactly a variety of specialized things. You actually exceeded people’s expected results. Thanks for churning out the necessary, trustworthy, revealing and unique tips on that topic to Emily.

 35. I not to mention my friends ended up reviewing the excellent tips located on your web blog and suddenly I got a horrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those tips. All the ladies became absolutely passionate to study all of them and now have definitely been loving these things. Appreciation for actually being quite considerate and for finding this sort of great tips most people are really desperate to be informed on. My very own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 36. I in addition to my pals were actually reading through the nice ideas on your site while instantly I got a horrible feeling I never thanked the blog owner for them. Most of the men ended up for this reason glad to study them and already have sincerely been having fun with those things. Thanks for simply being quite kind and also for opting for some amazing subject matter most people are really needing to discover. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 37. Thank you so much for giving everyone a very spectacular opportunity to read from this web site. It’s usually so ideal plus packed with fun for me and my office co-workers to visit your site more than three times weekly to read the new guidance you will have. And indeed, I’m just actually satisfied with the cool guidelines served by you. Certain 4 points in this post are really the most efficient we have all ever had.

 38. I am glad for writing to let you be aware of what a fine discovery my girl undergone using your webblog. She discovered plenty of issues, which include how it is like to have an incredible coaching mindset to make folks quite simply master several grueling topics. You undoubtedly surpassed readers’ expectations. Thanks for providing such insightful, trustworthy, educational and also fun thoughts on your topic to Mary.

 39. I needed to draft you a bit of word to be able to say thanks the moment again about the remarkable tactics you have discussed on this site. It is quite seriously generous with people like you to grant unreservedly what exactly many individuals would’ve offered for an electronic book to generate some cash on their own, precisely considering that you might have done it in the event you considered necessary. The advice as well acted to provide a good way to fully grasp that other individuals have the identical zeal just like my personal own to figure out a good deal more on the topic of this matter. I am sure there are thousands of more enjoyable times ahead for individuals that scan your site.

 40. I wanted to write you this little bit of observation to be able to thank you as before over the wonderful strategies you have discussed here. It has been seriously generous with people like you to offer unhampered exactly what some people would’ve marketed for an electronic book to get some money on their own, especially since you could possibly have tried it in the event you considered necessary. The points in addition served as a great way to be certain that someone else have similar zeal the same as my own to figure out a lot more when considering this matter. I know there are some more pleasurable moments ahead for those who examine your website.

 41. I together with my buddies came reading the best techniques located on the blog and then before long developed a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those tips. Most of the women were as a consequence stimulated to study them and now have very much been loving them. Appreciation for getting very helpful as well as for settling on certain tremendous topics most people are really eager to discover. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 42. I truly wanted to type a remark to say thanks to you for the awesome tips and hints you are showing at this site. My time consuming internet lookup has finally been recognized with professional insight to go over with my friends and family. I ‘d assert that most of us readers actually are very much fortunate to live in a really good network with many marvellous individuals with helpful strategies. I feel very much fortunate to have used the web site and look forward to plenty of more awesome moments reading here. Thank you once again for all the details.

 43. I would like to show my passion for your generosity in support of individuals who should have help with your concern. Your personal dedication to passing the solution around appeared to be amazingly functional and has in most cases allowed some individuals just like me to get to their goals. Your own insightful guide means a lot a person like me and even further to my office colleagues. Warm regards; from all of us.

 44. It is appropriate time to make some plans for the long
  run and it’s time to be happy. I have read this publish
  and if I could I wish to suggest you few attention-grabbing things or tips.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I want to read even more things approximately it!

 45. I needed to compose you the little note so as to say thanks a lot once again with your extraordinary solutions you’ve contributed on this site. This has been certainly seriously open-handed of you to present openly exactly what most people might have offered for an electronic book in order to make some dough for their own end, precisely now that you could possibly have done it in case you decided. These strategies additionally worked as the great way to realize that other people online have the same dream really like my own to grasp a whole lot more in terms of this issue. I’m sure there are thousands of more pleasant situations up front for individuals that read through your website.

 46. I was suggested this blog by my cousin. I’m not
  sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble.
  You are wonderful! Thanks!

 47. I needed to post you this very little note in order to say thanks again for all the precious things you’ve contributed in this case. It has been really unbelievably open-handed with people like you to grant publicly all some people might have marketed for an e-book to end up making some cash for their own end, notably considering the fact that you could possibly have tried it in case you decided. These suggestions also acted to become fantastic way to be aware that other people have the same eagerness the same as my very own to grasp very much more when considering this issue. I am sure there are several more fun times up front for individuals who discover your website.

 48. I as well as my pals were actually examining the good information and facts on your web page and all of a sudden came up with a terrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those secrets. These guys came as a result thrilled to read through them and already have in truth been making the most of them. Appreciation for actually being so helpful and then for obtaining variety of really good subject areas most people are really eager to discover. Our honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 49. I wish to express appreciation to you just for bailing me out of such a circumstance. After browsing throughout the search engines and meeting techniques which were not productive, I assumed my entire life was done. Existing minus the solutions to the difficulties you’ve fixed by means of your short article is a crucial case, and the kind which may have adversely affected my entire career if I hadn’t discovered your blog post. The competence and kindness in dealing with everything was very helpful. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a solution like this. I am able to at this point relish my future. Thanks very much for your expert and effective guide. I will not hesitate to refer the sites to any individual who requires guidelines on this problem.

 50. I enjoy you because of your whole labor on this website. Kate loves getting into internet research and it’s easy to understand why. All of us hear all about the powerful method you offer sensible tactics on this website and as well as boost participation from some other people on that theme plus our favorite daughter is in fact learning so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a splendid job.

 51. Thanks for your own efforts on this site. Kim really loves conducting investigation and it’s really obvious why. My spouse and i learn all of the compelling medium you deliver useful techniques by means of the blog and therefore welcome response from website visitors on this subject then our own simple princess is without a doubt understanding a lot of things. Enjoy the rest of the year. You are always doing a very good job.

 52. Thanks a lot for giving everyone a very special opportunity to discover important secrets from this web site. It is always so pleasant plus full of fun for me and my office co-workers to search your web site more than three times in 7 days to study the new secrets you have got. And lastly, I’m also actually motivated considering the astounding creative concepts you serve. Some 2 areas in this posting are ultimately the very best we’ve ever had.

 53. I simply wished to appreciate you again. I am not sure what I would’ve achieved in the absence of the entire creative ideas discussed by you on that theme. It was before a depressing scenario in my view, however , understanding a new well-written mode you dealt with the issue took me to jump over delight. I am just happier for the work and as well , hope you comprehend what a powerful job your are accomplishing educating people today through the use of a blog. I’m certain you’ve never met any of us.

Comments are closed.