‘‘මේ රටේ තිබෙනවා ලොකු පාපයක්. ඒ තමයි පවුල්වාදය.’’

39

මහානගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මැතිතුමා මෙම අදහස් පළකර සිටියේ මාතර වැලිගම වෙරළ උද්‍යානය නිරීක්‍ෂණ චාරිකාවකට සහ නාගරික සංවර්ධන මගින් ඉදිකරන ලද නව මාළු වෙළඳසැල් වැලිගම නගර සභාවට පවරාදීමේ අවස්ථාවට සහභාගී වෙමිනි.

එහිදී අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා,

‘අපේ රටේ ජනාධිපතිවරු වෙන්න කට්ටිය පොර කෑවට රටේ තිබෙන ප‍්‍රශ්නය ගැන අවබෝධයක් නැහැ. අද අපේ රජයට සිදුවෙලා තිබෙනවා රටේ සංවර්ධනයට වැය කරන මුදල වගේ තුන් ගුණයක් ණය ගෙවන්න වැය කරන්න. මේ ප‍්‍රශ්නේ විසඳන හැටි කියන්න කවුරුත් නැහැ. හැමෝම නත්තල් සීයලා වගේ බෙදන එක ගැන තමයි කතා කරන්නේ. නොමිලේ හැමදේම බෙදන එක ගැන තමයි කතා කරන්නේ. විශාල තිබෙන ණය කන්ද විසඳීම ගැන කවුරුත් කතා කරන්නේ නැහැ. නමුත් අපේ අමාත්‍යාංශය ගැන අපි බය නැතිව කියනවා මම ඇමති කෙනෙක් වෙලා වසර 12 ක් වෙනවා. ඒ හැම අමාත්‍යාංශයකම ණය බරින් එම ආයතන බේරගනු ලැබුවා. උදාහරණයක් වශයෙන් අපගේ ඉඩම් සංවර්ධන සංස්ථාව 2015 මම බාර ගන්නකොට මිලියන 155 ක පාඩුවක් තිබූ ආයතනයක්. අද මිලියන 1500 ක් ලාභයි. රටක් ආණ්ඩු කරනවා නම් අපේක්‍ෂකකම් ඉල්ලන්න කලින් ණය බරින් රට මුදා ගන්නේ කොහොමද? රටේ ඉදිරි අනාගතය ශක්තිමත් කරන්නේ කොහොමද කියන එක ගැන වැඩපිළිවෙලක් ඕනේ. ඒ වගේම මේ රටේ තිබෙනවා මහා ලොකු පාපයක්. ඒ තමයි පවුල් වාදයට මුල්තැන දී ගමන් කිරීම. ඒ වගේම නිපුණතාවය, කුසලතාවය මුල්කරගෙන කටයුතු කරන රටක් හදන්න ඕනේ.

2005 දී, 2010 දී, 2015 දී ජනාධිපතිධූරයේ ජයග‍්‍රාහකයාට අවශ්‍යකරන පාර කැපුවේ අපි. ලබන වරත් ඒ පාර කපනවා. විශේෂයෙන්ම මේ රටේ ණය බර තුරන් කරන්න පුළුවන්, කුසලතාවයට මුල්තැන දෙන රටක්, රටේ උතුරු, දකුණු, නැගෙනහිර, බටහිර හැම කොණම එකතු කරන්න පුළුවන් රටක්. ඒ වගේම මේ රටේ කැරළි විශාල ප‍්‍රමාණයක් ඇති වුණා. නැවත වතාවක් මේ රටේ දකුණේ දරුවොවත්, උතුරේ දරුවෝවත් මිය යන්නේ නැති හැම දෙනාටම ශක්තිමත්ව මේ රටට දායකත්වය ලබාදෙන්න පුළුවන් කුසලතාවය මුල්කරගත් රටක් අපි බිහිකරනවා. එක් පවුලකට දෙකකට සීමා නොවූ පවුල් ලක්‍ෂ පනස් පහටම ජයග‍්‍රහණ ලැබෙන රටක් හදන්න තමයි අපි කැපවෙන්නේ. අපේ පක්ෂයත් කියන්නේ මේ ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී සමාජවාදී ශ‍්‍රී ලංකා ජනරජය කියන එක වෙනුවට නිකම්ම ශ‍්‍රී ලංකා ජනරජය කියලා නම් කරන්න කියලා. ඒක මේ නම වෙනස් කරන්න කියලා බොරු මගඩි කි‍්‍රයාදාමයකින් මාධ්‍යවලින් රට නොමග යනවා. ශ‍්‍රී ලංකාව ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී, සමාජවාදී එහෙම නැත්නම් සමාජවාදී ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදී කෑලි අතඇරලා ශ‍්‍රී ලංකා ජනරජය කියල හැඳුන්නුවහම හොඳටම ඇති’ යැයි පැවසීය.39 COMMENTS

 1. I just want to say I’m new to blogging and absolutely loved your web page. Very likely I’m planning to bookmark your site . You certainly have exceptional articles. Cheers for sharing your blog site.

 2. Can a blog really be that helpful? What type of content should a business blog have? If there are any blog experts out there please help me out. What are some good companies to set up a blog with? And any other general/specific information on setting up a blog for a business….

 3. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 4. I cling on to listening to the news speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 5. Great paintings! That is the type of info that should be shared around the net. Disgrace on the seek engines for now not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

 6. Magnificent site. A lot of useful info here. I¡¦m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks on your effort!

 7. Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The full look of your web site is magnificent, as neatly as the content!

 8. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 9. Good day very cool website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also¡KI am satisfied to seek out a lot of useful info right here in the post, we’d like work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 10. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 11. Needed to draft you this bit of note to help thank you so much over again for all the extraordinary pointers you have contributed here. This is certainly remarkably open-handed with people like you to provide unhampered all some people would have offered for an ebook to make some bucks for themselves, mostly given that you could have tried it if you wanted. The strategies as well served to provide a good way to be aware that someone else have a similar keenness like my personal own to figure out much more on the subject of this issue. I’m sure there are numerous more enjoyable situations ahead for individuals that see your site.

 12. Just want to say your article is as astounding. The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 13. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 14. It¡¦s actually a cool and helpful piece of info. I¡¦m glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 15. fantastic points altogether, you simply received a new reader. What would you recommend about your put up that you simply made a few days in the past? Any positive?

 16. Thank you for any other wonderful article. Where else may anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the search for such info.

 17. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 18. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 19. hi!,I love your writing so so much! percentage we keep up a correspondence more about your article on AOL? I require an expert in this house to resolve my problem. May be that’s you! Having a look forward to peer you.

 20. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really annoying. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 21. I intended to put you the bit of note to help say thank you once again for these fantastic information you have shown on this page. It was quite tremendously generous of people like you in giving without restraint all numerous people could possibly have sold as an e book to get some cash on their own, mostly considering the fact that you might well have tried it in the event you wanted. These guidelines additionally served to be the great way to realize that other individuals have similar desire similar to mine to figure out somewhat more pertaining to this matter. Certainly there are several more enjoyable sessions in the future for individuals who look over your website.

 22. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

Comments are closed.