“සේනා”ආවේ විදේශීය රටවලින් බඩඉරිඟු ආනයනය කරන බවට විපක්ෂය නගන චෝදනා අසත්‍යයි…

65

ත්‍රීපෝෂ නිෂ්පාදනයට අවශ්‍ය බඩඉරිඟු විදේශීය රටවලින් ආනයනය කිරීමට අමාත්‍ය මණ්ඩල තීරණයක් ගත් බවත්, එමගින් “සේනා” දළඹුවා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණි බවට ඇතැම් විපක්ෂ දේශපාලනඥයින් මාධ්‍ය ඔස්සේ කළ ප්‍රකාශ පදනම් විරහිත බව ශ්‍රී ලංකා ත්‍රීපෝෂ ලිමිටඩ් හි සභාපති බී.ජී.එස් ගුණතිළක මහත්මිය ප්‍රකාශ කරයි.

ශ්‍රී ලංකා ත්‍රිපෝෂ සමාගමට ත්‍රීපෝෂ නිෂ්පාදනය සදහා වාර්ෂිකව බඩඉරිඟු මෙට්ට්‍රික්ටොන් 12,000 ක් සහ සොයා බෝංචි ටෙට්ට්‍රික් ටොන් 6000 ක අවශ්‍යතාවයක් පවතී. මෙම අවශ්‍යතාවය සපුරාගනු ලබන්නේ අමාත්‍ය මණ්ඩල ප්‍රසම්පාදන මගින් වන අතර, මේ සදහා 2018 මැයි 23 දින පුවත් පත් දැන්වීම් පළ කොට ජාතික තරඟකාරි ලංසු කැඳවන ලදි. ඒ සදහා ලැබුණු ලංසු දෙක තාක්ෂණික ඇගයීම් කමිටුවට යොමු කර අමාත්‍ය මණ්ඩලය පත් කළ ස්ථාවර ප්‍රසම්පාදන කමිටුව වෙත ඉදිරිපත් කරන ලදි. තාක්ෂණික ඇගයීම් කමිටුවේ ද නිර්දේශය ද සළකා අමාත්‍ය මණ්ඩලය පත් කළ ස්ථාවර ප්‍රසම්පාදන කමිටුව විසින් මෙම ප්‍රසම්පාදනයේ අවම ලංසුකරුවන් වන දේශීය සමාගමට ටෙන්ඩරය පිරිනමන ලදි.

දේශීයව බඩඉරිඟු නිෂ්පාදනයේ නිරත සමාගමක් වෙත මෙම ප්‍රසම්පාදනය පිරිනැමීම මගින් දේශීය බඩඉරිඟු වගාවේ නිරත ගොවීන්ගේ ආර්ථීකය නගා සිටුවීම මෙම ටෙන්ඩරය පිරිනැමීමේ පදනම ලෙස සළකා ක්‍රියා කර ඇත. මෙම ටෙන්ඩරය සම්බන්ධයෙන් ක්‍රියා කිරීමේ දී එම ලංසුව සමග දේශීයව බඩඉරිඟු ලබාගැනීමට දේශීය සැපයුම්කරුවන්ට පමණක් ඉදිරිපත් විය හැකි පරිදි ඒ බව තහවුරු කර ගැනිමට අවශ්‍ය සජීවී බඩඉරිඟු තොඟ වගාවන් සම්බන්ධ ගොවීන්ගේ නාමලේඛණය සහ ගොවි සංවිධානවල නාමලේඛණ පරීක්ෂා කිරීමේ කටයුතු සිදු කර ඇත.බඩඉරිඟු තොඟ පිටරටින් ආනයනය කිරීම සදහා මෙම කැබිනට් තීරණයෙන් කිසිදු ඉඩකඩක් ලබා දී නොමැත.65 COMMENTS

 1. Obviously, I for you to explain to him what an Iron Condor was:
  An Options strategy utilizing credit spreads; a Bull Put Spread and a Bear Call
  Spread with the same expiry.

  You should figure out what kind Forex trader you like to become.Use the 15 minute and 1 hour increments if you’re searching to complete trades at
  a few hours. Scalpers use five or 10 minute chart to exit positions within a matter of minutes.

  If all goes well I can generate around 30% throughout the margin. We might doesn’t go
  well, I make adjustments and have a smaller profit.
  If things go bad, I close out the position and if necessary, take a (usually) small loss on that position.

  It crucial to ‘t be reckless within your paper live22 free
  credit because it’s supposed to simulate down to earth
  trading. Take a look at not perform the trade as well as your
  real money, then don’t make the trade within. This is important
  because those trades that were made frivolously can really
  screw by using your mindset step do plan to trade with your own personal money.

  If you at that stage with your learning about Options that are start to look in the
  more complex options strategies used by traders, you most likely have
  learned about Collars, Spreads, Verticals, Calendars,
  Strangles, Straddles, Butterflies other people., but have not
  got for the stage what your know when and why you should use them.

  Now, a new development has begun. Some among the professional
  forex traders have started signal service by way of which they trade their own accounts with
  their own financial resources. You get real live trading signals bring forth high pro forex traders make their own trading decisions on their live membership.

  But you have to maintain your eyes open, as we as tools on when two
  sides to pay attention, also the same time is actually very easy, will certainly find an upside together with a downside towards technological ease of online trading.

  This concise currency trading tutorial only covers the fundamentals of trading currency.
  Your next step should be to sign up for a free demo trading account get
  noticed and be practising without the pain . various technical
  indicators. Don’t even associated with trading with real money before fully grasp the basics of the currency markets. http://Spokanecountysheriff.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=live22.online

 2. Diid you will know each time you operate a course on your computer it needs system resources.
  Minecrft is centered on construction, that’s what you are doing throughout the action.
  At the time of this writing, the 360 version is a few updates
  behinjd the existing PC version, but as outlied by news found about the internet and good sources, eventually the 2
  versions will likely be swept up to every onee other.

 3. In cases like this, you need to go for a straight-forward picture frames.
  Leonardo Da Vinci was created inside the Florentine Republic on April 15th, 1452.
  It is maybe probably the most worldwide of mediums, in its practice along with
  its range.

 4. With a great eye and taste for delineation, you can create a breeding ground impeccable for any exercises connected with feasting room.
  If this is a matter of yours too, you then should learn regarding the best processes to procure such things.
  Then it does not matter if it’s heads or tail, you can predict a final results.

 5. I simply want to mention I am new to blogging and really liked this web site. Likely I’m want to bookmark your blog post . You really have impressive posts. With thanks for revealing your web page.

 6. I am sure this paragraph has touched all the internet people, its really really
  fastidious post on building up new web site. I’ll right
  away grab your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me understand in order that I could subscribe.
  Thanks. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s time to be
  happy. I have read this put up and if I may just I wish to suggest you few fascinating things
  or suggestions. Perhaps you can write subsequent
  articles relating to this article. I desire to learn even more issues about it!

  http://www.cspan.net

 7. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever
  a comment is added I receive four emails with the exact
  same comment. Perhaps there is a way you can remove me
  from that service? Thank you!

 8. I couldn’t currently have asked for an even better blog. You happen to be there to provide excellent advice, going right to the point for straightforward understanding of your readership. You’re undoubtedly a terrific expert in this matter. Thanks a lot for being there for folks like me.

 9. There are a handful of fascinating points on time in this post but I do not determine if them all center to heart. There’s some validity but I am going to take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks therefore we want far more! Added onto FeedBurner too

 10. Your home could be the symbolic icon for its design by making use of custom furnitur.

  And the frame as well as other accessories are necessary to
  acquire using this to get a comfortable sojourn inside garden. The
  comfy feeling that a leisurely hour bestows simply makes one turn out from your worries and pressure received through whole
  events of work.

 11. Nandan Acura is located at Baner Balewadi, just about the most desired residential destinations in Pune as well as shares excellent connectivity to Aundh, Hinjewadi
  IT Park, Mumbai-Pune Highway, colleges, entertainment area etc.
  truth is they have an inclination to cover up offers that they can feel are below value
  of the house. While beginner traders can convert an instant revenue
  by wholesaling their promotions, Buy-and-Hold traders can generate a revenue by credit against (leveraging) their qualities.

 12. magnificent publish, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not notice this. You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 13. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 14. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 15. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 16. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 17. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 18. I’ve been browsing online more than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful value sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web shall be a lot more useful than ever before.

 19. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 20. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i¡¦m happy to show that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most surely will make certain to don¡¦t omit this site and give it a look on a relentless basis.

 21. Thanks a lot for giving everyone an extremely nice opportunity to read from here. It is always so cool and full of fun for me and my office co-workers to visit your site a minimum of three times in one week to read the latest secrets you have got. And lastly, I’m so usually impressed concerning the amazing tricks you give. Selected two areas in this posting are certainly the most efficient we have ever had.

 22. I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 23. hello!,I really like your writing very so much! share we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert in this area to resolve my problem. Maybe that is you! Looking forward to look you.

 24. I was just looking for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 25. I in addition to my guys appeared to be viewing the great guidelines located on your website and suddenly I had an awful suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. These men are already totally very interested to study them and have surely been having fun with those things. Appreciate your indeed being quite accommodating and for choosing variety of remarkable ideas most people are really desperate to be informed on. My sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 26. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

Comments are closed.