ශ්‍රී ලංකාවේ විදුලිබල ක්ෂේත්‍රයේ උන්නතිය වෙනුවෙන් ඉරාන ආයෝජන

43

ඉරාන – ශ්‍රී ලංකා ද්වීපාර්ශීය සබඳතා තහවුරු කිරීමේ අරමුණෙන්, දෙරට අතර රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික හමුවක් පසුගියදා විදුලිබල, බලශක්ති සහ ව්‍යාපාර සංවර්ධන අමාත්‍යාංශ පරිශ්‍රයේදී පැවැත්විණි. එහිදී විදුලිබල, බලශක්ති සහ ව්‍යාපාර සංවර්ධන අමාත්‍ය රවී කරුණානායක මහතා හමුවූ ඉරාන තානාපති Hossein Ebrahim Khani මහතා සහ දූත පිරිස, මෙරටේ විදුලිබල ක්ෂේත්‍රයේ උන්නතිය වෙනුවෙන් සිය රජයේ සහයෝගය ලබාදිමට එකඟත්වය පළකර තිබේ.

මේ වනවිට ශ්‍රී ලංකාවේ විදුලිබල ක්ෂේත්‍රය ලබා ඇති ප්‍රගතිය පිළිබඳව සිය ප්‍රසාදය පළකල ඉරාන තානාපතිවරයා, බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයේ ඉදිරියේදී ක්‍රියාත්මක කිරීමට යෝජිත ව්‍යාපෘතීන් පිළිබදව අමාත්‍ය කරුණානායක මහතාගෙන් කරුණු විමසූ අතර ශ්‍රි ලංකාව මේ වනවිට පුනර්ජනනිය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයට යොමුවී ඇති බවත්, ඉදිරියේදී ඇතිවන විදුලි ඉල්ලුම සපුරාලීම වෙනුවෙන් මිල අධික ප්‍රභවයන් වෙනුවට සූර්ය, සුළං වැනි මිල අවම පුනර්ජනනීය බලශක්ති ප්‍රභවයන් පමණක් යොදාගැනීමට අදහස් කර ඇති බවත් අමාත්‍යවරයා පැහැදිළි කළේය.

මේ වනවිට ශ්‍රී ලංකාවේ විදුලිය උත්පාදනය මෙන්ම විදුලිය බෙදාහැරීමේ ක්‍රමවේදය පිළිබදව කරුණු විමසූ තානාපතිතවරයා, රට තුළ දැනට භාවිතවන විදුලි මීටර් වෙනුවට, තාක්ෂණික මට්ටමෙන් උසස් සුහුරු මනු (Smart Meters) භාවිතයට ලංකාව හුරු කරවියයුතු බවත්, ඒ වෙනුවෙන් තම රටේ තාක්ෂණික ඥානය ලබාදිය හැකි බවත් පැවසීය. ඉරානයේ ස්ථාපිත කර ඇති විදුලි මනු නිෂ්පාදනාගාර පිළිබදව වැඩිදුරටත් කරුණු ඉදිරිපත් කළ තානාපතිවරයා, ශ්‍රී ලංකාව තුළද එවැනි කර්මාන්ත ස්ථාපිත කිරීමේ ඇති හැකියාව සහ එතුළින් රටට අත්වන ආර්ථික වාසි පිළිබඳ විෂයභාර අමාත්‍යවරයාගේ අවධානය යොමු කරවනු ලැබීය. ශ්‍රී ලංකාවේ කර්මාන්ත ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රවර්ධනය වෙනුවෙන් අදහස් සහ සංවර්ධන සැලසුම් පිළිබදව යම් විශේෂ අදහස් සහ ආකල්ප ඇතිකර ගැනීමට, විෂයභාර අමාත්‍යවරයාට තම රටේ කර්මාන්ත ශාලා සියැසින් දැකබලා ගැනීම සදහා ඉරානයට පැමිණෙන ලෙසටද ඉරාන තානාපතිවරයා විසින් ආරාධනාවක් කරනු ලැබීය.

විශේෂයෙන්ම සිය රටේ ආයෝජකයන් ශ්‍රී ලංකාව තුළ ආයෝජනය කිරීමට කැමැත්තෙන් පසුවන බවත්, ශ්‍රී ලංකාවේ බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයේ මෙන්ම කර්මාන්ත ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රගමනය උදෙසා එම ආයෝජකයන් මෙරටට ගෙන්වාගැනීම වෙනුවෙන් ඉදිරියේදී විශේෂ වැඩපිළිවෙලකට අවතීර්ණ වියයුතු බවත් ඉරාන තානාපතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

 43 COMMENTS

 1. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp a
  lot approximately this, like you wrote the e book in it or something.
  I feel that you just could do with some percent to pressure the
  message home a bit, but other than that, that is
  fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.

 2. whoah this weblog is excellent i love reading your posts.

  Keep up the great work! You realize, lots of individuals are looking around for this information, you could
  aid them greatly.

 3. I just want to tell you that I am all new to blogs and certainly loved your website. Almost certainly I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with amazing stories. Thanks a lot for revealing your blog site.

 4. I know I want to build my own computer for college. But the only brand that I know of that does build computers to your specification is Dell. However, I’m pretty sure that there is another top of the line brand that lets you build your own computer. So if you can have get some more options of brands for which I can choose that will be great..

 5. There are certainly plenty of details like that to take into consideration. That could be a nice level to deliver up. I offer the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up where crucial factor might be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls feel the affect of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 6. My wife and i have been so delighted that Albert could finish up his analysis through the entire precious recommendations he discovered out of your web site. It’s not at all simplistic to just happen to be offering key points that many people today have been selling. Therefore we keep in mind we need you to appreciate because of that. The most important illustrations you made, the easy blog menu, the relationships your site help instill – it’s mostly astonishing, and it’s assisting our son in addition to us reckon that that theme is brilliant, and that is exceptionally pressing. Thanks for the whole lot!

 7. Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 8. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 9. Usually I don’t read post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 10. Thanks for every one of your labor on this blog. My mom really loves carrying out investigations and it’s obvious why. A lot of people notice all of the dynamic form you provide efficient guides on your web site and invigorate participation from some other people on that article then our simple princess is certainly studying so much. Have fun with the rest of the new year. You are always performing a powerful job.

 11. I am now not certain the place you are getting your info, but great topic. I must spend some time finding out much more or figuring out more. Thank you for excellent info I was searching for this information for my mission.

 12. I want to express some thanks to the writer just for bailing me out of this setting. After exploring throughout the internet and meeting suggestions which were not productive, I thought my life was over. Existing without the presence of strategies to the issues you’ve solved as a result of your entire guideline is a crucial case, and those that would have adversely affected my entire career if I hadn’t come across your blog. Your main mastery and kindness in dealing with almost everything was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this specialized and effective help. I won’t be reluctant to recommend the website to any individual who needs support about this matter.

 13. I enjoy you because of all your valuable work on this blog. My niece delights in participating in research and it is obvious why. I know all regarding the powerful manner you make important things by means of your website and recommend response from people on that concern and our own child has been being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. Your doing a remarkable job.

 14. You could certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 15. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 16. Terrific work! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on Google for not positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 17. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 18. A person essentially assist to make critically articles I’d state. That is the first time I frequented your web page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular put up amazing. Great job!

 19. Wow, superb weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you make running a blog glance easy. The full glance of your site is great, let alone the content material!

 20. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 21. Great remarkable things here. I am very glad to see your post. Thanks so much and i am looking forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 22. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 23. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 24. I have been browsing on-line more than 3 hours today, but I never found any interesting article like yours. It¡¦s lovely worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

 25. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 26. My husband and i have been so cheerful Ervin could carry out his inquiry via the ideas he got from your web page. It is now and again perplexing just to possibly be freely giving hints which usually some other people may have been making money from. We do know we now have you to give thanks to for this. The type of illustrations you made, the easy site navigation, the relationships your site assist to create – it is many incredible, and it’s really aiding our son and the family understand the situation is cool, and that’s pretty fundamental. Many thanks for everything!

 27. Thanks , I have recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

Comments are closed.