ජාතික ආණ්ඩුවක අවශ්‍යතාවය වෙන්නේ ඇමති මණ්ඩලය වැඩි කිරීම නෙමෙයි.

231

“අළුත් ව්‍යවස්ථාවක් කිය කියා ඒකාබද්ධය බිල්ලෙක් මවමින් රට වටේ යනවා . කිසිම හේතුවකට මේ රටේ ඒකීයභාවයවවත් භෞමික අඛණ්ඩතාවයවත් බිදෙන්නේ නැහැ.අධිකරණය තුළ යම්කිසි වෙනසක් වෙන්න ඕන නම් ව්‍යවස්ථාවේ වෙනසක් වෙන්න ඕන.”

අධිකරණ හා බන්ධනාගාර ප්‍රතිසංස්කරණ අමාත්‍ය නීතිඥ තලතා අතුකෝරළ මහත්මිය මෙම අදහස් පළ කළේ බලංගොඩ ප්‍රදේශයේ සංවර්ධන ව්‍යාපෘති කිහිපයක් ජනතා අයිතියට පත් කිරීමෙන් පසුව මාධ්‍යවේදීන් යොමු කළ ප්‍රශ්න කිහිපයකට පිළිතුරු ලබා දෙමිනි.

එහිදී තවදුරටත් අදහස් දැක් වු අමාත්‍යවරිය මෙසේ ද සදහන් කළාය.

ප්‍රශ්නය -ජනාධිපතිතුමා සජිත් ප්‍රේමදාස මහත්තයා ගැන හොද කියනවා මේ පැත්තට ගන්නද දන්නේ නැහැ නේද

පිළිතුර -මට වගකීමෙන් කියන්න පුළුවන් මං වගේම සජිත් ප්‍රේමදාස අපේ පක්ෂයේ නියෝජ්‍ය නායකතුමාත් කවදාවත්ම මේ පක්ෂය පාවා දෙන්නවත් මේ පක්ෂය කවදා හරි ජයග්‍රහණය කරලා රටේ පොඩි මිනිහා වෙනුවෙන් ඉන්න නායකයා එතුමා එහෙම කරන්නේ නැති විත්තිය මට වගකීමක් ඇතිව කියන්න පුළුවන් වගේම එතුමා ගැන කාට හරි එහෙම සැකයක් තියෙනවා නම් ඒ සැකය මං පිළිබදවත් තියා ගන්න කියලා කියනවා.

ප්‍රශ්නය -බන්ධනාගාර කමිටුව දාපු එකේ තීරණය තාම නැද්ද.

පිළිතුර-මෙහෙමයි ඒ අයට අවශ්‍ය අවසරය දීලා තියෙනවා 05 වෙනිදා වෙනකල් අපිට කමිටුවේ වාර්තාව ලබා දෙන්න .අගුණුකොලපැලැස්ස සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් අනිවාර්යයෙන්ම අවශ්‍ය විදිහට තීන්දු තීරණ අර ගෙන ක්‍රියා කරනවා.හැබැයි බන්ධනාගාරයක් තුළ රැදවියන් මේ විදිහට හැසිරවීමේදී පාලනය කරන්නඩත් බලයක් බන්ධනාගාර නිලධාරීන්ට තියෙනවා.ඉතිං ඒ පහරදීම සම්බන්ධයෙන් තමයි හොයා බලන්නේ .පහරදීම ගැන හොයලා බලලා තමයි කමිටුවෙන් පස්සේ තීරණයක් ගන්නේ .

ප්‍රශ්නය-ඒකේ සී.සී.ටී.වී.දර්ශන පිටවීම සම්බන්ධයෙන් .

පිළිතුරු-දර්ශන පිටවීම සම්බන්ධයෙනුත් අපි පරීක්ෂණයක් කරනවා.බන්ධනාගාරයක රජයේ නිලධාරීන්ට තියෙන දේ ඒ ගොල්ලෝ කරන්න ඕන.එහෙම තොරතුරු එලියට යනවා නම් ඒ වගකීම ඒවා බාරව සිටි අය භාර ගන්න ඕන.

ප්‍රශ්නය-නව ව්‍යවස්ථාවක් පිළිබදව ඒකාබද්ධ විපක්ෂය ප්‍රකාශ කරනවා .චෝදනා කරනවා.

පිළිතුර -ඕක ඉතිං හැමදාම ඒකාබද්ධයේ බිල්ලෙක් .අළුත් ව්‍යවස්ථාවක් කිය කියා රට වටේ යනවා .පන්සල් ගානේ හාමුදුරුවරුන්ට කියා ගෙන යනවා.කිසිම හේතුවකට මේ රටේ ඒකීයභාවයවවත් භෞමික අඛණ්ඩතාවයවත් මොනම හේතුවකටවත් බිදෙන්නේ නැහැ.මොකද එක්සත් ජාතික පක්ෂය හැටියට මට වගකීමෙන් කියන්න පුළුවන් .අපි පක්ෂයක් ලෙස හැමදාම බෞද්ධාගම ආරක්ෂා කරන්න .රට ආරක්ෂා කරන්න සියලු දෙනා වෙනුවෙන් වැඩ කරන්න කැප වෙලා ඉන්නවා.ව්‍යවස්ථාවක් ඇතිව යම් කිසි දේවල් වෙනස් වෙන්න ඕන.අවසාන වතාවට ව්‍යවස්ථාව ගෙනාවේ 1978 .එතකොට ජනගහනය ලක්ෂ 150 ත් විතර .අද ලක්ෂ 210 ක් ඉන්නවා .අධිකරණය තුළ යම්කිසි වෙනසක් වෙන්න ඕන නම් ව්‍යවස්ථාවේ වෙනසක් වෙන්න ඕන.ඒ වගේම දේකට ව්‍යවස්ථාවක් වෙනස් වෙන්න පුළුවන්.හැබැයි කියන විදිහට මේ රටේ කොටස් කඩන්නවත් වෙන වෙන පළාත්වලට ලබා දෙන්නවත් ව්‍යවස්ථාවක් කොහේවත් කෙටුම්පත් වෙලත් නැහැ.කෙටුම්පත් කරන්න කවුරුත් උත්සාහ කරන්නේවත් නැහැ .

ප්‍රශ්නය -ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවන්න යනවා ඇමතිකම් වැඩි කර ගන්න නේද හදන්නේ ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවලා

පිළිතුර-ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවන එක ගැන තවම මොකුත් කියන්න බැහැ.මට හිතෙනවා ඇමතිවරුන්ගේ සංඛ්‍යාව පාලනය කරන්න ඇමතිවරුන්ගේ සංඛ්‍යාව තීරණ වෙන් ඕන.රටේ වැඩ කටයුතු දිහා බලලා .විශාල ඇමති මණ්ඩලයක් අවශ්‍යද කියලා අපිටත් ගැටළුවක් තියෙනවා .ජාතික ආණ්ඩුවක අවශ්‍යතාවය වෙන්නේ ඇමති මණ්ඩලය වැඩි කිරීම නෙමෙයි.ජනාධිපතිතුමා පත් කළේ අගමැතිතුමා ඇතුළු එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ අපි විශාල කැපවීමක් කරලා.එතකොට අපිත් ජනාධිපතිතුමාත් එක ආණ්ඩුවක් විදිහට වැඩ කර ගෙන යන්න නම් ජාතික ආණ්ඩුවක අවශ්‍යතාවය තියෙනවා.ඒක අවසානයේ පාර්ලිමේන්තුව විසින් තීරණය කරන්න ඕන .231 COMMENTS

 1. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 2. You ave made some good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 3. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 4. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 5. Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave discovered It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help different users like its aided me. Good job.

 6. Orange County SEo Expert I’а†ve recently started a site, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 7. Thanks for every other fantastic post. Where else may anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such info.

 8. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 9. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 10. You ave made some decent points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 11. You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 12. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 13. This blog is obviously entertaining additionally factual. I have picked a bunch of interesting tips out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Thanks a bunch!

 14. Usually I don at read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 15. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 16. You received a really useful blog I have been right here reading for about an hour. I am a newbie along with your accomplishment is very much an inspiration for me.

 17. This awesome blog is really educating additionally informative. I have chosen many interesting stuff out of it. I ad love to come back every once in a while. Thanks a lot!

 18. Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 19. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog posts. In any case I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 20. wonderful issues altogether, you just received a emblem new reader. What could you recommend in regards to your put up that you simply made some days ago? Any certain?

 21. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about &.

 22. standard parts you happen to be familiar with but might not know how to utilize properly, along with other unique offerings in the car that ensure it is more hard to.

 23. I just want to tell you that I’m beginner to weblog and truly enjoyed this blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You definitely come with very good article content. Thanks for sharing with us your web page.

 24. On this exciting topic, I try to post to my blogs as if I’m speaking to an individual or talking to the reader directly as I imagine it helps engage the various readers a lot more than writing content formally especially when my blog is based on goings ons, daily thought processes and research for this somewhat controversial subject. I discovered that I however need to use more of the techniques you have mentioned in this posting.

 25. It would be great if I could post text and pics to the blog from my cell (iPhone). Maybe even video??. . I’m new at the whole blog thing, so it really would need to be free and pretty easy to use.. . THANKS!.

 26. Is there free software or online database to keep track of scheduled blog posts? I would also like it to keep a record of past and future posts. I am trying to avoid creating a spreadsheet in Excel..

 27. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 28. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much definitely will make certain to do not disregard this website and provides it a glance on a constant basis.

 29. You actually make it appear really easy with your presentation but I in finding this topic to be really one thing that I think I would by no means understand. It seems too complicated and very extensive for me. I am looking forward to your subsequent post, I¡¦ll attempt to get the hang of it!

 30. Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 31. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 32. I do consider all of the ideas you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very quick for beginners. May you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 33. I definitely wanted to make a note in order to express gratitude to you for those splendid ways you are writing on this site. My rather long internet research has at the end been recognized with brilliant suggestions to exchange with my family members. I would tell you that most of us site visitors actually are unquestionably blessed to be in a good network with very many marvellous professionals with valuable tips and hints. I feel truly happy to have discovered the web site and look forward to tons of more excellent minutes reading here. Thanks once again for all the details.

 34. naturally like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will definitely come back again.

 35. I happen to be writing to make you be aware of what a nice experience my cousin’s girl enjoyed studying your site. She picked up too many things, not to mention what it’s like to possess a great giving mindset to make many others really easily completely grasp chosen multifaceted things. You actually surpassed our expectations. Thanks for churning out such interesting, healthy, revealing and in addition easy tips on the topic to Sandra.

 36. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 37. I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 38. I and also my friends were taking note of the excellent secrets from your web blog and then before long I got an awful suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those secrets. The men came as a consequence stimulated to read them and have in effect in reality been enjoying these things. Many thanks for really being quite helpful as well as for figuring out variety of useful areas most people are really wanting to learn about. My very own sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 39. Generally I don’t learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great post.

 40. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 41. I¡¦ll right away take hold of your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 42. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 43. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 44. Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 45. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 46. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 47. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 48. Someone essentially assist to make critically articles I’d state. This is the first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this actual post amazing. Fantastic activity!

 49. Hiya very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI am satisfied to search out so many helpful information here in the submit, we’d like work out more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 50. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 51. Want to make people visit a blog and don’t know how. Also can you give me a good blogging site that people visit a lot. Do they visit your blog within the blog site or externally?? Thanks..

 52. Wow, marvelous weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging look easy. The total glance of your website is wonderful, as neatly as the content material!

Comments are closed.