බැංකු ජාල සහ ATM කාඩ්පත් හැක්ද? අතින් අත යන පණිවිඩය ඔබටත් ලැබුනද?

7

ශ්‍රී ලංකාවේ බැකු ජාල පද්ධතිය එලෙස හැක් වීමකට ලක්වී නොමැති බවත් මෙවැනි අසත්‍ය පුවත් ඔබට ලැබුනහොත් එය අන් අය සමග හුවමාරු කිරීමට යාමෙන් වළකින ලෙස ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටි.

මේ දිනවල වට්සැප් යෙදුම හරහා “සියලුම බැංකු ජාල හැක් ප්‍රහාරයකට ලක්ව ඇතැයි නමින්” සංසරණය වන පණිවිඩයක් දැකගැනීමට ඇති අතර මෙම පණිවිඩය මගින් ප්‍රකාශ වන්නේ ශ්‍රී ලංකා බැකු ජාල පද්ධතිය හැක් ප්‍රහාරයකට ලක්ව ඇති බවත් මේ නිසා ඔබගේ ATM කාඩ් පතේ තොරතුරුද හැකර්වරුන්ගේ සන්තකයේ තිබීමට හැකියාවක් ඇති නිසා බැංකු ගිණුම් තිබෙනා සියලු දෙනා බැංකු ශේෂයන් පිරික්සා ATM කාඩ් පත් අක්‍රිය කරනා ලෙසයි.තවද මේ හේතුවෙන් ලංකාවේ ප්‍රධාන බැංකු ආයතන දෙකක්ම ATM මගින් ගනුදෙනු සිදුකිරීම නවතා ඇතැයිද දැක්වේ.මෙම පණිවිඩයේ මුලාශ්‍රය ලෙස ප්‍රසිද්ධ විද්‍යුත් නාලිකාවක නමක්ද සදහන්වීම මෙම පුවත සත්‍යයක් යැයි ඒත්තු ගැන්වීමට යොදාගෙන ඇති බව දක්නට ලැබේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ බැකු ජාල පද්ධතිය එලෙස හැක් වීමකට ලක්වී නොමැති බවත් මෙවැනි අසත්‍ය පුවත් ඔබට ලැබුනහොත් එය අන් අය සමග හුවමාරු කිරීමට යාමෙන් වළකින ලෙසත් අප ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය ලෙස ඉල්ලා සිටිමු.තවද මේ දිනවල මෙරටට පැමිණි විදේශිකයන් පිරිසක් හා සංවිධානාත්මක පිරිසක් විසින් ATM යන්ත්‍ර හරහා සිදුකරන මුදල් ජාවාරමක් හෙළිවී ඇති අතර ඔවුන් විසින් ATM යන්ත්‍ර ආශ්‍රිතව යම් උපකරණ සවි කර ඒවා මගින් ලබාගන්නා ගනුදෙනුකරුවන්ගේ විස්තර රැස් කර ඒ දත්ත උපයෝගී කරගනිමින් ව්‍යාජ ATM කාඩ්පත් නිපදවා මෙම ජාවාරම සිදුකරනු ඇතැයි වාර්තා වේ.මේ නිසා ATM යන්ත්‍ර මගින් ගනුදෙනු කිරීමේදී ඉතාමත් පරික්ෂාකාරී ලෙස ගනුදෙනු කරන ලෙස ගනුදෙනු කරුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින අතර බැංකු ජාල පද්ධතිය කිසිදු විටෙකත් හැක්විමක් සිදුනොවී ඇතිබවත් ඒ පිලිබදව අනිසි බියක් ජනයා ඇතිකරගතයුතු නැති බව ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය ලෙස වගකීමෙන් අවධාරණය කරමු.

රජීව් යසිරු කුරුවිටගේ මැතිව්

සභාපති

ශ්‍රී ලංකා පරිවර්තන සමුහය

7 COMMENTS

 1. There are as well as immediate solutions that you can implement generate your website more
  desirable and user warm. These changes can possibly keep prospects
  on site longer and convert them to paying customers.
  It does not matter if your website is used for lead
  generation, educate, sell products or services it demands a few things to make it more
  exciting and profitable site. Remember, if a visitor rrs
  known for a good experience with your website they are more inclined to become a repeat
  visitor.

  Create an Interactive Promotion to embed on your page using a company like Wildfire
  collection it high. Campaign formats include quizzes, contests, coupons, virtual gifts and great deal.
  Includes analytics.

  Time can be a precious commodity in today’s world
  where everyone is super busy and stressed. More than ever before, customers are
  in search of a solution to their problems in a rapid and timely manner.

  Usually do not have hours to scan through your
  website looking for your answers and so do your website well fixed.

  Gamification is concerning driving behaviour for feel ..
  It’s about creating loyalty by looking into making it
  fun, and giving what locate – which recognition and rewards.

  Improve pagerank. Fans expect quick resolutions from
  social media – meet expectations. 918kiss pc download
  Recall the old adage that an unhappy customer tells 10 people, now with social media they tell 10 million.

  Meaning, Schmidt’s silly prediction about how everybody are
  going to developing first/primarily for Android is probably not going to be realized.
  Not next year, not ever.

  So the very next time you go on a family vacation you’ll want to you take a
  little extra time a person decide to leave to get some games and movies
  downloaded to your device. That way when the kids start getting restless and
  hassling you, all you’ll requirement to do is press the power on button and then sit back and
  relax. http://urlki.com/scr888club777953

 2. I just want to tell you that I am beginner to blogs and absolutely liked you’re web site. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You really have fabulous articles and reviews. Thanks for revealing your web-site.

 3. Youre so cool! I dont suppose Ive read like this before. So nice to find somebody by incorporating authentic applying for grants this subject. realy thanks for starting this up. this site is a thing that’s needed on the web, somebody after some bit originality. helpful problem for bringing something new on the web!

 4. I love to write. I mean, I really love to write. It’s probably the only passion I have stronger than love. But I need to know what college to go to.. . What college should I go to for Creative Writing?.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here