ජනපතිගේ හොර රඟපෑම දින 51 දි එළිවුණා………

3

දින 51 දේශපාලන කුමන්ත්‍රණයෙන් පසුව පවා රජය කටයුතු කරන්නේ දේශපාලන කෙනෙහිලිකම් මැද්දේ බව සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය රාජිත සේනාරත්න පවසනවා.

රාජිත සේනාරත්න පදනම සංවිධානය කරන තරුණ බල මණ්ඩල රැස්වීමක් ඊයේ (23) අමතමින් අමාත්‍යවරයා මේ බව පවසා සිටියා.

එහිදි අදහස් දැක්වූ අමාත්‍යවරයා,

“2015 වසරේ දී අපි රටක් වෙනස් කළා. මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට මුදල්, කාර්යාල ලබාදෙන්න කවුරුවත් හිටියේ නැහැ. මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා පරාද කරන්න කාටවත් බැහැ කියලයි කවුරුත් හිතුවේ. හොදින් හෝ නරකින් මැතිවරණය දිනන්න ඔහු සුදානමින් සිටියේ. නමුත් බැහැ කියපු මහින්ද රාජපක්ෂව අපි පරාජයට පත් කළා.”

“වත්මන් රජයේ වැරදි තිබෙනවා. වැරදි කරන අයත් ඉන්නවා. නමුත් සුදු වෑන් සංස්කෘතිය අද නැහැ. උතුරේ ජනතාවටත් එහෙමයි. අතුරුදන් කිරීම් නැහැ. උතුරට නියම නිදහස ලැබී තිබෙනවා. උතුරේ ජනතාව අද රජයට විරුද්ධව විරෝධතා උද්ඝෝෂණ කරනවා. ඒ ඔවුන්ට නිදහස ලැබී තිබෙන නිසා. තරුණ තරුණයින්ගේ අයිතිය අපි ලබාදිය යුතුයි. අපි හැදුවේ ජාතික රජයක්. එම ජාතික රජයේ සියලු බලාපොරොත්තු ජනාධිපතිවරයා ඇතුලු පිරිස විනාශ කළා. ඔවුන්ට කරන වැඩ ගැන හැගීමක් තිබුනේ නැහැ. අපි එම බාධක බිදමින් ඉදිරියට ගියා. රජය බිහි කළ දවසේ සිට රජයේ සිටි අය රජය විවේචනය කළා. එය වැරදියි. පළාත් පාලන මැතිවරණය පරාදවීමට ද එම තත්ත්වය බලපෑවා. දින 53 ක් පුරා පැවැති දේශපාලන අර්බුදයේ දී ජනාධිපතිවරයාගේ හොර රඟපෑම කරළියට පැමිණියා. පුජාතත්ත්‍රවාදය ආරක්ෂා කිරීමේ අරමුණින් ජනතාව පෙළගැසුනා. දින 53 අර්බුදයෙන් පසු ලැබූ ජයග්‍රහණයත් සමග අපි ඉදිරියට යන්නේ බාධක මැදයි. මගේ සෞඛ්‍ය සේවාවන් වලට ඇතැම් සංගම් විරුද්ධයි. ඇතැම් වෛද්‍යවරුන් මා සමග එකමුතුව වැඩ කරනවා. ඇතැම් ප්‍රතිපත්ති විනාශ කරන්න, කඩාකප්පල් කරන්න ගත වන්නේ සුළු මොහොතක්. නමුත් ගොඩනගන්න අමාරුයි. කාලකණ්නි සිතුවිලි තිබෙන අයත් ඉන්නවා.”

“සෞඛ්‍ය සේවාවන් ලබාදීම සදහා 2019 වසරේ දී මූල ධන වියදම ලෙස සෞඛ්‍ය ආමාත්‍යාංශයට රුපියල් බිලියන 185 ක් වෙන් කර තිබෙනවා. මම ඉල්ලන අවශ්‍ය මුදල් මහාභාණ්ඩාගාරය ලබාදෙනවා. ජනතාව වෙනුවෙන් තමයි මගේ සේවාවන් ලබාදෙන්නේ. පෙබරවාරි මාසයේ දී විදේශ ණය ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 4600 ක් අපේ රජය ගෙවා දැමුවා. ඉන් සියයට 87 ක්ම රාජපක්ෂලා ලබාගත් ණයයි. වාණිජ ණය සියයට 8 කට වඩා පොලියට රාජපක්ෂලා ලබාගෙන තිබුනා. ණය ගෙවීමට විදේශ රටවල් කිහිපයක් අපට සහයෝගය ලබාදුන්නා. ඉදිරියේ දී ගම්පෙරළිය වැඩසටහනේ දී ප්‍රාදේශිය ලේකම් කොට්ඨාසයකට ලක්ෂ 3000 ක් ලැබෙනවා. ඒ ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසදීම සදහායි.”

Rajitha Senaratne3 COMMENTS

Comments are closed.